ZPRÁVY

Vandal poškodil národní památku, židovský hřbitov

20. května 2014, 06:00, jak
Vandal poškodil národní památku, židovský hřbitov Úsov - Šumperská policie pátrá po vandalovi, který na přelomu dubna a května řádil na židovském hřbitově v Úsově. Na místě poškodil několik náhrobků, lokalita přitom patří mezi státem uznané kulturní památky.

 „Pachatel poškodil celkem tři náhrobky. Jeden z nich rozlomil, u dalších ulomil rohy,“ uvedl tiskový mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Policie případ šetří kvůli spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda se vyšplhala na několik tisíc korun. „Patrně šlo o čistý projev vandalismu, zatím jsem se nesetkal s tím, že by se náhrobky staly předmětem nějakého obchodování,“ řekl Týdnu Luděk Štipl z organizace Respekt a tolerance, která o židovské památky v okrese pečuje.

Židovské památky v Úsově byly značně poškozeny v průběhu druhé světové války. Nacisté vtrhli do tamního gheta už v průběhu takzvané Křišťálové noci, kdy mimo jiné vypálili synagogu. Konce války se dožilo jen několik málo úsovských židů. V poslední době se velkou část židovských památek podařilo obnovit, včetně zmíněné synagogy. Ta byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2008, při její renovaci se našly vzácné liturgické nápisy z poloviny osmnáctého století.


Foto: Jaroslav Kropáč

Židovský hřbitov v Úsově je kulturní památkou, a také častým cílem vandalů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).