ZPRÁVY

Vandal poškodil národní památku, židovský hřbitov

20. května 2014, 06:00, jak
Vandal poškodil národní památku, židovský hřbitov Úsov - Šumperská policie pátrá po vandalovi, který na přelomu dubna a května řádil na židovském hřbitově v Úsově. Na místě poškodil několik náhrobků, lokalita přitom patří mezi státem uznané kulturní památky.

 „Pachatel poškodil celkem tři náhrobky. Jeden z nich rozlomil, u dalších ulomil rohy,“ uvedl tiskový mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Policie případ šetří kvůli spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda se vyšplhala na několik tisíc korun. „Patrně šlo o čistý projev vandalismu, zatím jsem se nesetkal s tím, že by se náhrobky staly předmětem nějakého obchodování,“ řekl Týdnu Luděk Štipl z organizace Respekt a tolerance, která o židovské památky v okrese pečuje.

Židovské památky v Úsově byly značně poškozeny v průběhu druhé světové války. Nacisté vtrhli do tamního gheta už v průběhu takzvané Křišťálové noci, kdy mimo jiné vypálili synagogu. Konce války se dožilo jen několik málo úsovských židů. V poslední době se velkou část židovských památek podařilo obnovit, včetně zmíněné synagogy. Ta byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2008, při její renovaci se našly vzácné liturgické nápisy z poloviny osmnáctého století.


Foto: Jaroslav Kropáč

Židovský hřbitov v Úsově je kulturní památkou, a také častým cílem vandalů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.