ZPRÁVY

Vandal poškodil národní památku, židovský hřbitov

20. května 2014, 06:00, jak
Vandal poškodil národní památku, židovský hřbitov Úsov - Šumperská policie pátrá po vandalovi, který na přelomu dubna a května řádil na židovském hřbitově v Úsově. Na místě poškodil několik náhrobků, lokalita přitom patří mezi státem uznané kulturní památky.

 „Pachatel poškodil celkem tři náhrobky. Jeden z nich rozlomil, u dalších ulomil rohy,“ uvedl tiskový mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Policie případ šetří kvůli spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda se vyšplhala na několik tisíc korun. „Patrně šlo o čistý projev vandalismu, zatím jsem se nesetkal s tím, že by se náhrobky staly předmětem nějakého obchodování,“ řekl Týdnu Luděk Štipl z organizace Respekt a tolerance, která o židovské památky v okrese pečuje.

Židovské památky v Úsově byly značně poškozeny v průběhu druhé světové války. Nacisté vtrhli do tamního gheta už v průběhu takzvané Křišťálové noci, kdy mimo jiné vypálili synagogu. Konce války se dožilo jen několik málo úsovských židů. V poslední době se velkou část židovských památek podařilo obnovit, včetně zmíněné synagogy. Ta byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2008, při její renovaci se našly vzácné liturgické nápisy z poloviny osmnáctého století.


Foto: Jaroslav Kropáč

Židovský hřbitov v Úsově je kulturní památkou, a také častým cílem vandalů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.