KULTURA

Václav Hollar a jeho grafiky a lepty

4. prosince 2007, 00:15, Rejdakce
Zábřeh - V letošním roce si připomínáme dvojnásobné výročí jednoho z největších grafiků a kreslířů minulosti, slavného českého rytce Václava Hollara. K této významné události připravilo Muzeum v Zábřehu, v jehož sbírkovém fondu se nachází početný soubor leptů tohoto předního světového grafika 17.století, pro milovníky výtvarného umění výběr z jeho grafických listů.

    Na výstavě návštěvníci uvidí cyklus ilustrací s mytologickými náměty, překlady Homérovy Illiades a Vergiliovy Aeneas a také známé Ezopovy bajky. Bohatě jsou v kolekci grafik zastoupeny portréty, kroje a oděvy. Úctyhodná je sbírka listů zeměpisných plánů, map, krajin, např. Londýnské pohledy z roku 1665, Pohledy na Tanger. Velkou část v celé sbírce zaujímají též náměty s přírodní tematikou.

 

    Václav Hollar se narodil 13.července roku 1607 v Praze. V evangelických školách se mu dostalo důkladného humanistického vzdělání, jeho dráhu kreslíře a grafika však nejvíce ovlivnilo setkání s nizozemským a německým uměním. Začínal kopírováním  děl uznávaných mistrů (Rembrandta, Dürrera, Van de Veldeho, Hoefnagela) a kreslil první krajinářské pohledy a plány měst. V roce 1627 opustil rodné město a několik let pobýval v německých městech ve Stuttgartu, Štrasburku, Frankfurtu nad Mohanem a Kolíně nad Rýnem. Roku 1634 podnikl svoji první cestu do Nizozemí.


Osudovým se pro Václava Hollara stalo setkání s anglickým velvyslancem Thomasem Howardem, hrabětem z Arundelu, sběratelem a mecenášem umění z Londýna. V jeho službách se dostal do Anglie, která se mu stala druhým domovem. S ním také nakrátko a zároveň naposledy v roce 1636 navštívil Prahu, což dokazuje kresba, podle níž provedl i proslulý lept – Pohled na Prahu. Před odchodem z Anglie se krátce setkal s J.A.Komenským. Za občanské války v letech 1644 – 1652 se usadil v Antverpách. Zde během osmiletého pobytu dosáhl vrcholu své umělecké a technické dovednosti. Vytvořil zde nádherné série rukávníků a kožešin, listy věnované motýlům a broukům, scenérie mušlí a škeblí, cyklus holandských válečných a obchodních lodí. Roku 1652 se Václav Hollar vrátil zpět do Londýna, kde se oženil, narodil se mu syn, získal šlechtický titul, zažil morovou epidemii i velký požár v roce 1666. Zemřel v březnu 1677, byl pochován na malém hřbitově při kostele sv.Markéty ve Westminsteru. Vždy se cítil být Čechem, jak ostatně dosvědčuje dodatek Bohemus, který často připojoval ke svému jménu.

 

    Václav Hollar svým dílem zcela osobitě přispěl k rozvoji klasické techniky rytí a leptání do mědi. Tvořil volné grafické listy, portréty, mapy, plány, žánrové kresby, zátiší s přírodními motivy a knižní ilustrace. Za svého bohatého života vytvořil na 400 kreseb a přibližně 2800 leptů, které jsou uchovávány v soukromých sbírkách i ve fondech mnoha světových galerií a muzeí. Jednou z největších sbírek Hollarových prací na světě je Hollareum, které spravuje Národní galerie v Praze. Nejrozsáhlejší a nejúplnější kolekci Hollarových leptů vlastní Britské muzeum v Londýně, druhá nejpočetnější kolekce kreseb se nalézá ve Státním muzeu v Berlíně.

 

Impozantní sbírku leptů Václava Hollara vlastní také Muzeum v Zábřehu. U příležitosti jmenování čestným občanem města Zábřehu v roce 1947, daroval plk. Karel Lukas (1897 Brníčko – Praha 1949), milovník a sběratel umění a také vynikající voják, zábřežskému muzeu sbírku grafik. Tato kolekce je svým počtem téměř 750 grafických listů druhým nejrozsáhlejším souborem díla Václava Hollara v České republice.

 

 

 

Muzeum v Zábřehu k této příležitosti vydalo, ve spolupráci s Městem Zábřeh, čtyři druhy pohlednic, pamětní list a pamětní razítko. Autorem všech návrhů je zábřežský výtvarník Rostislav Berka.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 5.12.2007 v 17 hodin. V kulturním programu vystoupí Šárka Hlochová – zpěv a Věra Valentová – příčná flétna, které uvedou skladby J. S. Bacha, P. Ebena, W. A. Mozarta, A. Scarlattiho a R. Schumanna. Výstava potrvá do 31.1.2008.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.12.2007 08:52
Titulek: Václav Hollar
Autor: Jindřich Králík
38
Jsem hrdá na tohoto českého umělce a vlastence.I když mu osud nepřál život v rodné domovině a městě Praze,tak na domov nikdy nezapoměl a ať byl kde byl,vždycky se hlásil k tomu že je čech.Navíc to byl vynikající umělec.Škoda jen,že nemohl tvořit svá díla více doma.Ale i tak nám po sobě zanechal krásné obrazy a hlavně krásný příklad pro všechny.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.