KULTURA

V Zábřehu startuje festival Welzlování

8. ledna 2011, 00:00, rejdakce
V Zábřehu startuje festival Welzlování Zábřeh - První týdny a zejména víkendy nového roku budou v Zábřehu již tradičně patřit Welzlování – festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů, kteří se hlásí k odkazu nejslavnějšího zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla.
Série festivalových akcí, zaštítěná Welzlovým legendárním výrokem „Prondu, prondu – neprondu, neprondu,“ tentokrát začíná sportovní, ale současně i recesistickou akcí – během do zámecké brány. Ten odstartuje v sobotu 15. ledna, kdy se budou od 10 hodin závodníci nejrůznějšího věku a výkonnosti pokoušet co nejrychleji zdolati strmé točité stoupání směrem k zábřežskému zámku. Bude se však nejen běhat nahoru na čas, ale i sjíždět dolů po zábradlí. Při této recesistické disciplíně není určen styl, a tak bude záležet jen na šikovnosti a důmyslu účastníků. Pořadatelé slibují také novinku určenou pro fyzicky méně vybavené závodníky.

O týden později, opět v sobotu 22. ledna, se mohou Zábřežané těšit na další dávku sportu i recese, kterou jistě přinese tradiční Welzlův kufr. Závod, který je proslulý rafinovanými disciplínami a bezohledností pořadatelů, se uskuteční od 14 hodin na zábřežském kopci Humenec. Soutěžící zde budou usilovat v co nejkratším čase uběhnout vytyčenou trasu, povinnou výbavou je kufr, nepovinnou, ale často použitou rekvizitou zapálený doutník. S kufrem v ruce a doutníkem v ústech totiž zastihlo oko neznámého fotografa Eskymo Welzla po jeho příjezdu do Zábřeha v roce 1928. Zvláštní cena bude udělena tomu, kdo nejvěrněji napodobí osobu zábřežského cestovatele, případně dalším účastníkům dle náhlého hnutí mysli pořadatelů. Předehrou k této recesi bude skutečný krosový závod, který startuje téhož dne v 10 hodin od restaurace Rafanda.

V neděli 30. ledna se na Masarykově náměstí opět zapřáhnou do saní lidské posádky, aby co nejrychleji zdolali vyznačenou trať. „Jako každoročně platí, že závod se koná za každého počasí, i kdyby se mělo jezdit po dlažbě,“ připomíná Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní. Při závodech však nejde jen o dosažený čas, ale především o recesi a co nejoriginálnější ztvárnění masek. Ty nejzajímavější budou také vyhlášeny a oceněny. Na své si přijdou rovněž děti, které se mohou opět těšit na tradiční projížďky na nefalšovaném psím spřežení. Dospělým bude k dobré náladě vyhrávat country skupina Hubertus. Už v 9 hodin zahájí na náměstí celodenní prodej tradičních zabijačkových specialit a dalšího občerstvení.

Průběžně – až do půle února – se pak v kině Retro uskuteční vernisáž výstavy fotografií, přednáška Karla Kocůrka o putování po indiánských rezervacích a vyprávění Jakuba Mikuly o dramatickém výstupu na himálajskou sedmitisícovku. V únoru Welzlování pokračuje také celodenní přehlídkou filmů o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Ta se uskuteční pod názvem Expediční kamera v sobotu 12. února v kině Retro. Festival završí 18. února slavnostní zveřejnění výsledků literární, výtvarné a hudební soutěže Svět Eskymo Welzla, kterou vyhlásil zábřežský dům dětí a mládeže Krasohled.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.