KULTURA

V Zábřehu startuje festival Welzlování

8. ledna 2011, 00:00, rejdakce
V Zábřehu startuje festival Welzlování Zábřeh - První týdny a zejména víkendy nového roku budou v Zábřehu již tradičně patřit Welzlování – festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů, kteří se hlásí k odkazu nejslavnějšího zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla.
Série festivalových akcí, zaštítěná Welzlovým legendárním výrokem „Prondu, prondu – neprondu, neprondu,“ tentokrát začíná sportovní, ale současně i recesistickou akcí – během do zámecké brány. Ten odstartuje v sobotu 15. ledna, kdy se budou od 10 hodin závodníci nejrůznějšího věku a výkonnosti pokoušet co nejrychleji zdolati strmé točité stoupání směrem k zábřežskému zámku. Bude se však nejen běhat nahoru na čas, ale i sjíždět dolů po zábradlí. Při této recesistické disciplíně není určen styl, a tak bude záležet jen na šikovnosti a důmyslu účastníků. Pořadatelé slibují také novinku určenou pro fyzicky méně vybavené závodníky.

O týden později, opět v sobotu 22. ledna, se mohou Zábřežané těšit na další dávku sportu i recese, kterou jistě přinese tradiční Welzlův kufr. Závod, který je proslulý rafinovanými disciplínami a bezohledností pořadatelů, se uskuteční od 14 hodin na zábřežském kopci Humenec. Soutěžící zde budou usilovat v co nejkratším čase uběhnout vytyčenou trasu, povinnou výbavou je kufr, nepovinnou, ale často použitou rekvizitou zapálený doutník. S kufrem v ruce a doutníkem v ústech totiž zastihlo oko neznámého fotografa Eskymo Welzla po jeho příjezdu do Zábřeha v roce 1928. Zvláštní cena bude udělena tomu, kdo nejvěrněji napodobí osobu zábřežského cestovatele, případně dalším účastníkům dle náhlého hnutí mysli pořadatelů. Předehrou k této recesi bude skutečný krosový závod, který startuje téhož dne v 10 hodin od restaurace Rafanda.

V neděli 30. ledna se na Masarykově náměstí opět zapřáhnou do saní lidské posádky, aby co nejrychleji zdolali vyznačenou trať. „Jako každoročně platí, že závod se koná za každého počasí, i kdyby se mělo jezdit po dlažbě,“ připomíná Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní. Při závodech však nejde jen o dosažený čas, ale především o recesi a co nejoriginálnější ztvárnění masek. Ty nejzajímavější budou také vyhlášeny a oceněny. Na své si přijdou rovněž děti, které se mohou opět těšit na tradiční projížďky na nefalšovaném psím spřežení. Dospělým bude k dobré náladě vyhrávat country skupina Hubertus. Už v 9 hodin zahájí na náměstí celodenní prodej tradičních zabijačkových specialit a dalšího občerstvení.

Průběžně – až do půle února – se pak v kině Retro uskuteční vernisáž výstavy fotografií, přednáška Karla Kocůrka o putování po indiánských rezervacích a vyprávění Jakuba Mikuly o dramatickém výstupu na himálajskou sedmitisícovku. V únoru Welzlování pokračuje také celodenní přehlídkou filmů o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. Ta se uskuteční pod názvem Expediční kamera v sobotu 12. února v kině Retro. Festival završí 18. února slavnostní zveřejnění výsledků literární, výtvarné a hudební soutěže Svět Eskymo Welzla, kterou vyhlásil zábřežský dům dětí a mládeže Krasohled.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.