ZPRÁVY

V Zábřehu dnes zahájí výstava o Žerotínech

19. září 2014, 12:19, BH
Zábřeh - V rámci celorepublikového projektu se dnes poprvé představí v Zábřehu putovní expozice věnovaná rodu Žerotínů. Výstava se zaměřuje na zajímavá fakta v bohatých žerotínských dějinách od jejich počátku až do 20. století, kdy tento slavný rod vymřel. Žerotínové jsou zde představeni jako majitelé panství, hospodáři a stavitelé, ale také jako bojovníci, politici, diplomaté a ochránci církve. Setkáme se zde s nejvýznamnějšími osobnostmi tohoto rodu včetně manželek a dcer. Vernisáž se uskuteční v 15 hodin v kostele sv. Barbory v Zábřehu, samotná expozice je umístěna venku u zámku.

Výstavu zahájí ve věži kostela sv. Barbory slavnostní zvonění zvonem z roku 1614. Poté se náštěvníci přesunou ke komentované prohlídce panelů instalovaných při severní straně zábřežského zámku. Obě místa jsou s rodem Žerotínů spojená, zvon v horním kostele nechal totiž před 400 lety pořídit Ladislav Velen ze Žerotína spolu se svou manželkou v době, kdy byl držitelem zábřežského zámku jako sídla rozsáhlého panství.

„Pro Zábřeh bude premiérou instalace výstavy přímo pod širým nebem. Tímto krokem chceme nejen připomenout významný šlechtický rod, který je se Zábřehem spjat, ale taktéž netradičně oživit okolí zábřežského zámku při příležitosti 760 let města Zábřeha,“ okomentoval počin starosta Zábřeha František John.

Na přípravě výstavy iniciované městem Přerov se vedle dalších měst, se kterými je rod Žerotínů spjat, podílelo i město Zábřeh. Panely zůstanou pod širým nebem přístupné do konce října letošního roku. Putovní výstava je součástí celostátního projektu pod patronátem města Přerov s cílem připomenout jak velkou úlohu sehrál tento šlechtický rod v dějinách našeho státu.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.9.2014 13:54
Titulek: . a ochránci církve..?
Autor: Wernerová
106
Té církve která vedla války a upalovala lidi.
Reagovat
Datum: 22.9.2014 13:56
Titulek: . a ochránci církve..?
Autor: Wernerová
79
150
Té církve která vedla války a upalovala lidi?
Reagovat
Datum: 22.9.2014 15:19
Titulek: Re: . a ochránci církve..?
Autor: kinderman
128
Ne, Jednoty bratrské, protestantské církve, která měla ve své době elitní postavení ve věcech vzdělanosti. Jestli můžeme být na něco ve svých dějinách hrdí, pak je to určitě přelom 16. a 17.století a působení právě této církve. J.A. Komenský byl mj. jejím posledním biskupem. "Miluju" militantní ateisty, kteří startují, jakmile slyší/čtou slovo církev, a bez znalosti věci se hned fanaticky ohánějí upalováním.
Reagovat
Datum: 22.9.2014 19:22
Titulek: Všichni jsou to obchodníci s bludem,
Autor: Grifit
89
nicméně máš pravdu, kindermane, je nutno zdůraznit, že to nebyla ta dnešní Dukova katolická církev ale právě její opozice. Rozprášená po Bílé hoře těmi, kdož dnes natahují ruce k majetkům státu formou restitucí. Když si přečtete něco málo třeba tady - https://cs.wikipedia.org/wiki/Jednota_bratrská, dostane život a doba Žerotínů pro vás (snad) i jiný rozměr.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).