KULTURA

V Zábřehu chystají kulturní léto na hradě

13. srpna 2011, 07:00, rejdakce
V Zábřehu chystají kulturní léto na hradě Zábřeh - Program ozvláštněný zvučnými jmény i zajímavými pořady slibuje druhý ročník Zábřežského kulturního léta, které tentokrát připravil zdejší kulturní dům na závěr prázdnin a první zářijové dny. Akce budou stejně jako v loňském roce probíhat na nádvoří bývalého Tunklova hradu, tedy v dnešním areálu společnosti Talorm v blízkosti budovy městského úřadu.
 „Při loňské premiéře, kdy jsme zaznamenali průměrnou návštěvnost 150 diváků na jednu akci, se potvrdilo, že prostor hradního nádvoří má zejména ve večerních hodinách svou neopakovatelnou atmosféru. Proto jsme se rozhodli i letos nabídnout nejen místním návštěvníkům kulturní zážitek v tomto zajímavém prostředí,“ říká ředitel kulturního domu Zdeněk David.

Seriál celkem devíti pořadů zahajuje v úterý 23. srpna koncertem oblíbeného herce Jiřího Schmitzera, který proslul nejen díky svým filmovým rolím a účinkováním v druhém ročníku soutěže StarDance, ale i jako osobitý autor a interpret písniček s kytarou. Schmitzer vydal již čtyři hudební alba, je autorem scénické hudby pro inscenace v Národním divadle a o letošních prázdninách vystupuje také v rámci akce Hudba na hradech. Páteční večer bude určen především pro návštěvníky se smyslem pro humor, neboť nádvoří hradu ovládne litovelská skupina Maniaci se svou divadelní show Řvali, až spadli aneb Indiana Džouns na poslední bobří výpravě, jejímž cílem je především pobavit diváka smrští satirických scének. V pondělí 29. srpna se kulturní dění přesune do kostela sv. Barbory, kde od 19 hodin vystoupí maďarský kytarový virtuóz Sándor Mester.Program kulturního léta v Zábřehu bude v následujícím týdnu pokračovat „večerníčkovským“ představením O Pračlovíčkovi z repertoáru olomouckého divadla Tramtárie, setkáním s hercem Tomášem Matonohou a jeho hosty a show v podání hvězd brněnské muzikálové scény Radky Coufalové a Jiřího Macha, na které zazní nejznámější hity ze světoznámých muzikálů, jakými jsou Jesus Christ Superstar, Vlasy nebo My Fair Lady.

Součástí dvanáctidenní série koncertů, divadelních a muzikálových pořadů bude rovněž populární letní kino. Uskuteční se celkem tři filmové projekce. Zatímco dva filmy vybrali pořadatelé – divácky nejúspěšnější český film loňského roku Ženy v pokušení a kriminální thriller Kajínek – třetí film určili sami diváci formou internetového hlasování. „Hlasování trvalo celkem dva měsíce a nejvíce nominací z půldruhého tisíce hlasů nakonec získal předloňský kasovní trhák Cameronův oscarový Avatar,“ sdělil David.

Hradní nádvoří bude otevřeno vždy půl hodiny před začátkem akce s tím, že pro návštěvníky se po celou dobu programu počítá s možností občerstvení a připraveno bude rovněž sociální zázemí. „V případě vyloženě deštivého počasí se program přesune do kina Retro se začátkem posunutým o 15 minut. Zájemci budou moci získat aktuální informaci o místě konání akce v místním infocentru na kontaktech info@ic.zabreh.cz, 775 279 558 nebo 583 416 408,“ upřesnil Zdeněk David.

Zatímco v případě letního kina činí vstupné padesátikorunu, u divadelních představení a hudebních pořadů se liší cena vstupenky zakoupené v předprodeji nebo až těšně před akcí. Předprodej byl již zahájen a vstupenky lze získat v infocentrech v Zábřehu a ve Štítech, cestovní agentuře Atlas v Šumperku a mohelnické prodejně Darka. Kapacita prostoru je omezena, s pořízením lístků by proto zájemci neměli váhat.Program Zábřežského kulturního léta


JIŘÍ SCHMITZER (úterý 23. 8., 20 hod.)
Koncert fenoménu české hudební scény, skvělého herce a legendárního písničkáře, který proslul nejen díky svým filmovým rolím…

ŽENY V POKUŠENÍ (středa 24. 8., 20:30 hod.)
Divácky nejúspěšnější český film loňského roku. Komediální příběh tří generací žen v jedné rodině. Hrají: Eliška Balzerová, Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová, Jiří Macháček, Vojtěch Dyk a další.

ŘVALI, AŽ SPADLI aneb Indiana Džouns na poslední bobří výpravě (pátek 26. 8., 20 hod.). Antikrizová úletová divadelní show skupiny Maniaci plná humoru, napětí a kouzel, jejímž cílem je pobavit diváka smrští satirických scének a parodií na vše, co znáte. Zákaz vstupu lidem bez smyslu pro humor! Uváděno ve spolupráci s CK BAVI Litovel.

KAJÍNEK (sobota 27. 8., 20:30 hod.)

Kriminální thriller inspirovaný příběhem Jiřího Kajínka, který je považován za prvního nájemného vraha v České republice. Hrají: Konstantin Lavroněnko, Tatiana Vilhelmová, Boguslaw Linda, Michal Dlouhý, Vladimír Dlouhý a další.

SÁNDOR MESTER / Maďarsko (pondělí 29. 8., 19 hod.), kostel sv. Barbory

Koncert maďarského kytarového virtuóza a skladatele, který je považován za nejaktivnějšího klasického kytaristu střední a východní Evropy. Na programu J. S. Bach, B. Bartók a další. 4. koncert sezony Kruhu přátel hudby 2011.

O PRAČLOVÍČKOVI (středa 31. 8., 17 hod.)

Divadelní představení pro celou rodinu. Trochu poučné, ale hlavně pořádně veselé vyprávění o tom, jak pračlovíček postavil první domeček, jak musel objevit, k čemu je dobrý oheň, jak vyzrál nad tyranosaurem a jak zjistil, že ve dvou jde všechno líp. Připravilo Divadlo Tramtarie Olomouc.

TOMÁŠ MATONOHA a hosté (čtvrtek 1. 9., 20 hod.)

Hudebně-divadelní show spojuje humorné skeče a písničky dvou populárních herců a komiků Tomáše Matonohy a Josefa Poláška, které vtipně hudebně glosuje jeden z našich nejlepších klavírních improvizátorů Zdeněk Král.

AVATAR (pátek 2. 9., 20:30 hod.)
Nejdražší film v historii světové kinematografie a nejúspěšnější film roku 2009. Příběh postiženého bývalého mariňáka, který na cizí planetě pomáhá domorodcům, žijícím si v naprostém souladu s přírodou, v boji proti pozemšťanům.

THE BEST OF MUSICAL (sobota 3. 9., 20 hod.)
Muzikálová show, ve které zazní nejznámější hity ze světoznámých muzikálů (Jesus Christ Superstar, Evita, Vlasy, My Fair Lady) v podání hvězd brněnské muzikálové scény. Účinkují Radka Coufalová a Jiří Mach.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.