ZPRÁVY

V šumperské porodnici se loni rodilo více dvojčat

3. ledna 2014, 11:12, redakce
V šumperské porodnici se loni rodilo více dvojčat Šumperk, Olomouc - Celkem 912 dětí se v uplynulém roce narodilo v Šumperské nemocnici, která je členem skupiny AGEL. Počet chlapců a děvčat byl přitom vyrovnaný doslova „na chlup.“ Zdravotníci pomohli na svět 456 chlapcům a 456 dívkám. Rok 2013 byl v Šumperské nemocnici nezvykle bohatý na dvojčátka, ta se narodila hned jedenácti maminkám.

V porovnání s rokem 2012 se v uplynulém roce narodilo v nemocnici o 37 dětí méně, nemocnice tak zaznamenala jen mírný pokles porodnosti. Lékaři si ho vysvětlují poměrně jednoduše, jednak se nemocnice dotkl dlouhodobý celorepublikový trend poklesu porodnosti a na vině je také rostoucí průměrný věk prvorodiček a s tím stoupající počet rizikových porodů, které se soustředí do nemocnic s perinatologickými centry. „Z ohlasů víme, že jsou maminky s poskytovanou péčí v naší nemocnici velmi spokojené. Zřídili jsme pro ně v uplynulém roce řadu nových služeb. Kromě on-line poradny nabízíme nově také porodní plány a objevili jsme se také na nejoblíbenější sociální síti, skrze kterou s maminkami komunikujeme, a to i po jejich návratu do domácího prostředí. Díky této zpětné vazbě víme, že u nás byly velmi spokojené,“ prozrazuje vrchní sestra Šumperské nemocnice Marcela Straková.

Rodiče v šumperském regionu volí pro své ratolesti i v dnešní moderní době spíše tradiční česká jména, a tak mezi dětmi, které se loni v Šumperské nemocnici narodily, převládaly Terezky, Aničky, Karolíny, Elišky či Adélky. Pro chlapce pak rodiče vybírali nejčastěji jméno Jan, Jakub, Filip, Vojtěch či Tomáš. d„Setkali jsme se však i s méně obvyklými jmény, u dívek například s malou Ráchel, Miou, Violou, Isabell, Sidonií či Luisou. Mezi chlapečky, kteří se u nás narodili, byl pak například Theodor, Arcus, Tomotej, Colin, Vincent nebo Michelangelo,“ doplňuje vrchní sestra.

Fakultní nemocnice trhla rekord

Rekord hlásí Fakultní nemocnice v Olomouci, kde se v loňském roce narodilo nejvíce dětí za posledních třicet let. Celkem zde přišlo na svět 2 212 dětí. „Roli v tom hraje určitě fakt, že si budoucí maminky stále častěji vybírají právě naše centrum, protože jsou s naší péči spokojeny,“ uvedl Martin Procházka, vedoucí lékař Perinatologického centra Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc.


Foto: ilustrační archiv Agel
V Šumperské nemocnici se v roce 2013 narodilo 912 dětí, z toho 22 dvojčat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.1.2014 08:24
Titulek: Šumperská nemocnice
Autor: ladislav
164
Souhlasím s tím, že je v Šumperku vynikající porodnice. Asi by to dokázala i bez Agelu. Těžko mě někdo ale přesvědčí o tom, že se vstupem Agelu nenavýšily služby nemocnice. Celý AGEL bude zase kšeftem známých pro známé, stejně jako IZIP.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).