ZPRÁVY

V šumperské porodnici se loni rodilo více dvojčat

3. ledna 2014, 11:12, redakce
V šumperské porodnici se loni rodilo více dvojčat Šumperk, Olomouc - Celkem 912 dětí se v uplynulém roce narodilo v Šumperské nemocnici, která je členem skupiny AGEL. Počet chlapců a děvčat byl přitom vyrovnaný doslova „na chlup.“ Zdravotníci pomohli na svět 456 chlapcům a 456 dívkám. Rok 2013 byl v Šumperské nemocnici nezvykle bohatý na dvojčátka, ta se narodila hned jedenácti maminkám.

V porovnání s rokem 2012 se v uplynulém roce narodilo v nemocnici o 37 dětí méně, nemocnice tak zaznamenala jen mírný pokles porodnosti. Lékaři si ho vysvětlují poměrně jednoduše, jednak se nemocnice dotkl dlouhodobý celorepublikový trend poklesu porodnosti a na vině je také rostoucí průměrný věk prvorodiček a s tím stoupající počet rizikových porodů, které se soustředí do nemocnic s perinatologickými centry. „Z ohlasů víme, že jsou maminky s poskytovanou péčí v naší nemocnici velmi spokojené. Zřídili jsme pro ně v uplynulém roce řadu nových služeb. Kromě on-line poradny nabízíme nově také porodní plány a objevili jsme se také na nejoblíbenější sociální síti, skrze kterou s maminkami komunikujeme, a to i po jejich návratu do domácího prostředí. Díky této zpětné vazbě víme, že u nás byly velmi spokojené,“ prozrazuje vrchní sestra Šumperské nemocnice Marcela Straková.

Rodiče v šumperském regionu volí pro své ratolesti i v dnešní moderní době spíše tradiční česká jména, a tak mezi dětmi, které se loni v Šumperské nemocnici narodily, převládaly Terezky, Aničky, Karolíny, Elišky či Adélky. Pro chlapce pak rodiče vybírali nejčastěji jméno Jan, Jakub, Filip, Vojtěch či Tomáš. d„Setkali jsme se však i s méně obvyklými jmény, u dívek například s malou Ráchel, Miou, Violou, Isabell, Sidonií či Luisou. Mezi chlapečky, kteří se u nás narodili, byl pak například Theodor, Arcus, Tomotej, Colin, Vincent nebo Michelangelo,“ doplňuje vrchní sestra.

Fakultní nemocnice trhla rekord

Rekord hlásí Fakultní nemocnice v Olomouci, kde se v loňském roce narodilo nejvíce dětí za posledních třicet let. Celkem zde přišlo na svět 2 212 dětí. „Roli v tom hraje určitě fakt, že si budoucí maminky stále častěji vybírají právě naše centrum, protože jsou s naší péči spokojeny,“ uvedl Martin Procházka, vedoucí lékař Perinatologického centra Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc.


Foto: ilustrační archiv Agel
V Šumperské nemocnici se v roce 2013 narodilo 912 dětí, z toho 22 dvojčat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.1.2014 08:24
Titulek: Šumperská nemocnice
Autor: ladislav
151
Souhlasím s tím, že je v Šumperku vynikající porodnice. Asi by to dokázala i bez Agelu. Těžko mě někdo ale přesvědčí o tom, že se vstupem Agelu nenavýšily služby nemocnice. Celý AGEL bude zase kšeftem známých pro známé, stejně jako IZIP.
Reagovat