ZPRÁVY

V Šumperské nemocnici se může neplacení regulačních poplatků dlužníkům velmi prodražit

14. srpna 2012, 10:24, téma NEMOCNICE, redakce
Šumperk - Uhradit třicet korun za vyšetření, sto za den pobytu v nemocnici - pro většinu pacientů jde o samozřejmost, další tisíce z nich však v olomouckém regionu na systém regulačních poplatků buď stále zapomínají, nebo ho úmyslně ignorují. Šumperské nemocnici dluží pacienti na poplatcích víc než půl milionu korun. Za tuto částku by přitom nemocnice mohla pořídit například nová polohovací lůžka pro celé jedno nemocniční oddělení. Nemocnice proto začala spolupracovat při vymáhání těchto pohledávek s advokátní kanceláří.

„V současné chvíli se celkový dluh vyšplhal na více než půl milionu korun. Největší část vytvořili pacienti, kteří odmítají poplatky vědomě uhradit. Mezi dlužníky jsou však také pacienti, kteří u sebe neměli dostatečnou hotovost a dluh poté jednoduše zapomněli zaplatit nebo pacienti, kteří po přeložení do jiného zdravotnického zařízení jaksi opomněli, že byli hospitalizováni také v Šumperské nemocnici,“ vysvětluje příčiny stavu finanční náměstkyně Marie Poláchová s tím, že pacienti mají osm dní od propuštění z nemocnice na to, aby dluh zaplatili. Po uplynutí osmidenní lhůty nemocnice zasílá pacientům první upomínku včetně padesátikorunového penále. To slouží k úhradě nákladů souvisejících s vystavením upomínky. „Avšak ani systém zasílání upomínek není vždy efektivní. Někteří pacienti totiž upomínky ignorují nebo nemají aktualizovanou kontaktní adresu. I proto jsme začali při vymáhání pohledávek spolupracovat s advokátní kanceláří,“ vysvětluje náměstkyně. Upozorňuje, že ve chvíli, kdy se již do věci vloží advokátní kancelář, hrozí pacientům, že kromě nesplacených regulačních poplatků zaplatí také soudní poplatky, právní zastoupení a další případné exekuční náklady. „V tu chvíli se tak může například dvousetkorunový nedoplatek vyšplhat na částku převyšující 3300 korun,“ upozorňuje Poláchová.

Dodává, že uhradit nedoplatek včas je přitom velmi snadné. Částku lze zaplatit na pokladně nemocnice, bankovním převodem či poštovní poukázkou. Pacienti mohou poplatek standardně hradit také přímo na ambulanci nebo na oddělení po ukončení hospitalizace. Regulační poplatky nemusí platit pouze pacienti, kteří předloží platné potvrzení o hmotné nouzi. „Mnozí lidé se domnívají, že povinnost zaplatit regulační poplatky odpadá v případě úmrtí. Nesplacené pohledávky se však stávají součástí dědického řízení a přechází na nabyvatele. Mnohdy se jedná o částky v řádech tisíců korun,“ připomíná finanční náměstkyně. Zároveň také upozorňuje, že za nezletilé pacienty a pacienty zbavené svéprávnosti hradí poplatky jejich zákonní zástupci. Regulační poplatky platí také například vězni, vůči kterým se v případě neuhrazení postupuje zcela totožným způsobem.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).