KULTURA

V Šumperku zazářila vánoční hvězda - Eva Urbanová

16. prosince 2012, 20:30, téma KLASICKÁ HUDBA, tor
V Šumperku zazářila vánoční hvězda - Eva Urbanová Šumperk - V Domě kultury v Šumperku vystoupila v úterý 11. prosince světově známá a uznávaná operní zpěvačka Eva Urbanová, členka Národního divadla oceněná Cenou Thalie, Cenou nadace Music Iuvenis... Zcela zaplněný velký sál byl dokonale nabit profesionálním výkonem, který každým novým okamžikem strhával k údivu, pokoře a uznání. O více než hodinový klavírní doprovod se postaral Tomáš Hála. Sopranistka Eva Urbanová patří po více než dvě desetiletí k významným umělkyním oceňovaným nejen u nás, ale zejména v zahraničí.

Do Domu kulturu směřovaly po sedmé hodině večerní svátečně naladěné zástupy příznivců operního zpěvu. Nikdo z nich si nechtěl nechat ujít zcela mimořádnou příležitost, kdy vůbec poprvé vystoupí v Šumperku hvězda velikosti Evy Urbanové, která již dříve obdivuhodně prozářila operní scénu milánské La Scaly, Metropolitní opery v New Yorku i londýnské Royal Albert Hall. Nyní, světe div se, vystupuje v Šumperku se svým vánočně laděným koncertem. Nutno dodat, že místní publikum přijalo zpěvačku a její klavírní doprovod s náležitou pokorou, zaujetím a vnímavostí. Když v úvodu ocenila velký počet svých přítomných fanoušků, prozradila, že v závěru si všichni společně zazpívají úryvky z nejznámějších vánočních koled. Sál se spokojeností jenom zavlnil.

V úvodních áriích představila Eva Urbanová úryvky z děl Bedřicha Smetany (Libuše, Hubičky, Prodané nevěsty) a Antonína Dvořáka (Rusalky, Armidy). V další části vystoupení interpretovala zlomky z děl Francesca Ciley a Giuseppe Verdiho. Neopomněla předvést strhující obraz Schubertovy Ave Maria, který navíc obohatila výrazným pohybovým projevem. Publikum oněmělo přívalem emocí, krásy a všudypřítomné harmonie. Zavládlo ticho, které možná šumperský sál už dlouho nepamatuje. Byl převeliký problém byť jen lehce stisknout spoušť fotoaparátu, aby nebyl narušen umělčin sugestivní přednes.


Svůj adventní koncert nemohla pěvkyně zakončit ničím jiným než ukázkami osvědčených vánočních skladeb. Jak slíbila v úvodu, přiměla natěšené publikum, několik stovek vděčných diváků a posluchačů, ke společnému zpěvu vybraných koled. Vždy začala první sloku, hned však záměrně ustala a na okamžik čekala, jak sál zareaguje. Ten spontánně zpíval a zvenčí se snášela na sněhových hvězdičkách příjemná předvánoční nálada. Spřízněný úsměv Evy Urbanové a kytice krásných květin neutajily její spokojenost a dobrý pocit z odvedeného výkonu. Věřme, že na šumperské publikum bude ráda vzpomínat.

Když vánoční koncert po více než hodině skončil, zpočátku se nechtělo nikomu ze sálu ani odcházet. Snad lidé doufali, že se ještě jednou rozezní některá ze strhujících variací sytě znějícího hlasu, jeho medová barva, vznětlivost sálající jako rozdmýchaný oheň, truchlivost ponurá jako ztracená noc a svátečnost uzamčená do všeho krásného a neopakovatelného. Setkání s opravdovým uměním, s jeho dokonalým projevem a profesionální jistotou se řadí k nevšedním a jedinečným zážitkům, jakých v životě nebývá příliš.

Ten šumperský koncert k nim dozajista patřil.


Foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.