KULTURA

V Šumperku bude v srpnu opět živo

11. srpna 2008, 06:56, Divadlo Šumperk
Setkání mladých amatérských divadelníků opět v Šumperku.
15. – 23. srpna opět ožije Šumperk mladými divadelníky - jak českými tak i slovenskými. Již tradičně se zde koná S.M.A.D. – Setkání mladých amatérských divadelníků. Do pracovní dílny se zapojí přes 80 mladých lidí, kteří budou pracovat v 6 třídách s českými i slovenskými lektory. Pořadatelem je občanské sdružení Společnost amatérské divadlo a svět v odborné garanci NIPOS-ARTAMA Praha ve spolupráci s Městským divadlem, Střední zdravotnickou školou a MÚ v Šumperku. Projekt se uskuteční s finanční podporou Ministerstva kultury a města Šumperk.

O dílnu je veliký zájem a již nyní jsou všechny třídy beznadějně plné. Některé pracují uvnitř, zejména v prostorách divadla, jiné můžete i během týdne potkávat ve městě. Výsledky osmidenní práce budou přístupné veřejnosti na závěrečném vystoupení v sobotu 23. 8. v budově Městského divadla Šumperk.

Pracovní program je letos velmi bohatý. Dramaturgicko-režijní a herecká třída Václava Klemense bude pracovat na klasickém materiálu Shakespearova Snu noci svatojánské. Režisér Ján Šimko bude zpracovávat téma „práva na lenivost“. Tomáše Žižku potkáme asi nejčastěji venku. Jeho „Projekt ŠUM _PER_K – kšunt a šperk“ bude výtvarně hereckou performancí, která nezavírá oči před aktuálním děním ve městě. Herec, režisér a autor Jakub Nvota se rozhodl se svými seminaristy vrhnout se na tzv. pokleslé žánry a vydolovat z nich zdravé jádro. Již poněkolikáté se do Šumperka vrací režisér Patrik Lančarič, má v plánu hledat rozdíly i propojení v konfrontaci lidového a moderního světa. Mim Michal Hecht se tentokrát přesune na pole němé filmové grotesky, natáčené jak v interiérech, tak i v nejrůznějších zákoutích Šumperka.

To vše bude doplněno večerními doplňkovými programy – divadelními představeními, projekcemi apod. Na akci bude průběžně vznikat jak papírový „zpravodaj“, tak i letos poprvé denní videozpravodajství.

Pro účastníky, mladé divadelníky zblízka i zdaleka, se „Šumperk“ již dávno stal pojmem. Malebnost městských zákoutí, příroda za humny a příjemní lidé jen podtrhují pracovní nasazení a intenzitu divadelních zážitků frekventantů. Mnozí se vracejí nejen kvůli akci, ale i kvůli městu samotnému. Dílnou za dobu jejího trvání prošla již také řada současných profesionálů, kteří nedají na „kulturní město v podhůří Jeseníků“ dopustit.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.