SPORT

V SOBOTU VYRAZÍME: Za tajemstvím hor

22. května 2008, 06:04, Pavla Murinová
V SOBOTU VYRAZÍME: Za tajemstvím hor Z útržků znalostí ze ZŠ, které se uhnízdily v mých skromných závitech, mi vyvstává kromě oxidačních čísel, slov internacionály a vyjmenovaných slov ještě stupnice tvrdosti /díky za ni, paní učitelko/. Na prvním místě této stupnice je mastek, nejměkčí nerost. Mastek, slovo vyvolávající spoustu asociací, ale pro mnohé z nás nic konkrétního. Dnes ve věku dospělém jsem tedy mohla svou skromnou teoretickou znalost rozšířit o poznání praktické. Šla jsem se na mastek podívat.

Mastek se v našem kraji nachází na Sobotínsku. Sobotín neboli Zőptau, nejstarší hornická osada na Šumperku, je známý jako naleziště minerálů a hornin ve formě krupníku německy Topfstein, který obsahuje 70 – 80% mastku spolu s ostatními nerosty. Lokalit jeho nálezu je několik. A já Vás zvu do jedné z největších, již sice částečně vytěžené, ale přesto kouzelné. 


Zadní Hutisko /německý název zněl Hintere Huttellehne/ na horním toku řeky Merta Vernířovicemi je vyhlášeno od roku 1982 jako přírodní památka. Do Vernířovic neboli Wernersdorfu, úžasné vesnice s mnoha turistickými zajímavostmi, se dostanete různými způsoby – autobusem, autem, na kole, vlakem nebo ze Sobotína pěšky. 


K Zadnímu Hutisku vedla cesta od pošty Vernířovice ve středu obce u kostela dále po žluté směr Kosaře. Na Kosařích /645 m po modré/ dále směrem přímo pod Zadní Hutisko asi 1 km. Pod Hutiskem se dáte opět po modré směr Branka. 

Cesta vede po asfaltové silničce nádherným údolím řeky Merty. Asfaltový povrch nám dává různé možnosti, jak si cestu okořenit – můžeme jet na kole nebo na bruslích. A budete-li mít v cíli ještě síly, vydejte se dále na Branku nebo ti zdatní ještě dál a budete odměněni krásnou přírodou.

 

Lokalita Zadní Hutisko se nachází v nadmořské výšce 800 - 860 m a má  rozlohu 0,2965 ha. Jedná se o opuštěný nedotěžený lom, který je po lokalitě Smrčina u Sobotína druhým největším tělesem krupníku v České republice (jeho složení je přibližně 70% mastku, 20% dolomitu a 10% chloritu a akcesorií) .  

Nálezy aktinolitu, amfibolitového azbestu a krystalů magnetitu jsou známy i v zahraničních sbírkách. Ložisko bylo vytěženo v 19. a počátkem 20. století. Lom je v současné době na odlesněné pasece, okolní porosty buku a smrku jsou asi dvacetileté. Rostou zde běžné bučinné druhy - lilie zlatohlávek, kyčelnice devítilistá, svízel vonný, na křovinami zastíněných stěnách rostou játrovky a mechy.
 


Dnešní tip je navíc bohatý i na poutavou historii okolních míst. V bezprostřední blízkosti naší cesty je krásná malá obec Vernířovice. Dá se předpokládat, že tato původně moravská obec, mohla vzniknout zároveň se sousedícím Sobotínem, který se poprvé připomíná v r. 1350. Její název pak vychází ze staročeského jména Verníř, což byla vlastně podoba německého Werner. 


Obec byla dle dochovaných zdrojů několikrát vypustlá a také podle obyvatelstva měnila své názvy. Jednou to byly Teplice, pak Vermsdorf, Teplice Šumperské a po bitvě na Bílé hoře, když nastal rozmach německého osídlování, se střídaly modifikace německých názvů až do roku 1945. Následoval odsun obyvatel, kteří inklinovali k Henleinově nacistické straně a nastalo opět české období, kdy se Vernířovicím vrátil i jejich název. Pro zvídavé snad už jen informace, že v okolí je i přírodní rezervace Bučina – pralesový porost buku a unikátní lokalita mravenců pod Jelení studánkou.

Ostatně Vernířovice pak proslavila zcela jiná dějinná událost než Bílá hora. Právě zde se začaly krvavé a mstivé hony na čarodějnice. 

 
A ještě něco ke krupníku. Na Sobotínsku je, jak jsem sama s podivem zjistila, jeho jediné naleziště v České republice. Hornina je šedé barvy mastného vzhledu. Pro svůj vysoký obsah mastku je krupník velmi měkký, můžeme do něj dokonce rýpat nehtem. Je to ovšem hornina houževnatá, odolná vůči zvětrávání a právě díky tomu krupník v minulosti naši předci hojně využívali – výstelky pecí, prahy, patníky, schody nebo pomníky ale i hraniční kameny, kterých byste ještě před pár lety viděli okolo hromady.

 
FOTOGALERIE TIP NA VÝLET - VERNÍŘOVICE A ZADNÍ HUTISKO
 
 
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.5.2008 17:52
Titulek: dobrý tip
Autor: LojzaVšeználek
114
117
Wou, koukám jaké tady máme pěkné trasy na výlet. A zejména po přečtení předcházejícího článku o inlineistech seniorech běžím kupovat brusle a hned vyrazím asi zrovna sem. Díky a další tipy na inline vítám.
Reagovat
Datum: 22.5.2008 20:26
Titulek: na bruslich?
Autor: rosta
136
120
na Branku (Hutisko) na bruslich??? To opravdu tezko,on je to trosku vetsi kopecek a hlavne cesta je docela rozbita a je na ni sterk..ale pokud i cce nekdo rozbit pusu tak prosim
Reagovat
Datum: 22.5.2008 20:35
Titulek: Re: na bruslich?
Autor: LojzaVšeználek
103
104
Hmm se to píše v článku a vidím na fotce docela ucházející silničku...no ale každopádně po tvém upozornění to vezmu napoprvé pěšky nebo kolmo a uvidíme co a jak je na tom tipu na výlet pravda))))
Reagovat
Datum: 26.5.2008 20:48
Titulek: Bez titulku
Autor: Anna K.
70
A co Smrčina? Tam jste už nedorazila? Tam je taky krásně a tuším, že se tam ještě pořád dá i něco najít, minerály hlavně.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.