ZPRAVODAJSTVÍ

V regionu mají vyrůst další obří elektrárny

9. ledna 2020, 07:00, Jaroslav Kropáč
V regionu mají vyrůst další obří elektrárny Libina – Tři velké větrné elektrárny plánuje postavit soukromý investor v Libině. Obci chce z jejich provozu platit statisíce korun ročně. Ani to ale neznamená, že záměr na stavbu větrníků projde. Libinský obecní úřad chce záležitost projednat s občany a pokud ti nebudou souhlasit, nic se stavět nemusí.

„Názor místních obyvatel bude jedním ze zásadních podkladů pro rozhodnutí zastupitelstva. Jakou formou je oslovíme, zda to bude dotazníky nebo třeba anketou, ještě není jasné. Konkrétní postup budeme teprve domlouvat,“ uvedla minulý týden místostarostka Libiny Jitka Zahradníková.

V Horní Libině chce společnost Úsovsko postavit tři velké vrtule. Jedna z nich se má podle záměru soukromého investora tyčit směrem k Mladoňovu, další dvě v katastru místní části Obědné. Všechny tyto lokality patří mezi turisticky atraktivní místa. Každá z větrných elektráren má mít 150 metrů na výšku.

Proti stavbě elektráren za humny obyvatel Libiny se už vyjádřila místní stavební komise.

Investor: vykoupíme se

Z vyjádření společnosti Úsovsko vyplývá, že Libina by mohla mít z provozu elektráren nezanedbatelné příjmy. „Roční výnos pro obec by mohl být 400 tisíc korun, za celou dobu životnosti elektráren by to mělo být osm miliónů,“ stojí ve stanovisku investora.
Jeho záměr zatím nenaráží jen na zmiňovaný odpor stavební komise, ale je v rozporu také se studií Olomouckého kraje, která nové elektrárny navrhuje stavět jen na místech, kde už nějaké větrníky stojí.


Foto: jak

U Libiny mohou stát podobné elektrárny, jaké už roky fungují nad Kopřivnou. Výška větrníků má být podle plánu soukromé společnosti 150 metrů. Snímek zachycuje montáž kopřivnických vrtulí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.1.2020 10:01
Titulek: Obří elektrárny
Autor: Pepa
Copak v Klopinách nefóká? Ať si to postaví u sebe chytráci.
Reagovat