ZPRAVODAJSTVÍ

V Rapotíně slavili, v Sobotíně tečou slzy

26. dubna 2016, 11:00, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Rapotín, Petrov nad Desnou - V závěru minulého týdne proběhlo v Rapotíně slavnostní ukončení stavby elektrizace trati Šumperk – Kouty nad Desnou. Zástupci ministerstva dopravy, Olomouckého kraje, Svazku obcí údolí Desné a další hosté se poprvé projeli elektrickým vlakem z Petrova do Koutů nad Desnou. Naopak v Sobotíně, kam modernizace trati nedosáhla, se už pomalu smiřují s tím, že jejich železnice zanikne.

  „Co se týká projektu elektrizace, já mohu jen vyjádřit obdiv zhotoviteli stavby a investorům, všem lidem, kteří šli urputně za svým cílem posunout místní dopravu o kus dál. Jsem překvapen kvalitou a rychlostí, jakou byl projekt realizován,“ nechal se slyšet zástupce vedení Ministerstva dopravy ČR Milan Feranec.
Elektrifikace trati přišla na stovky miliónů korun. Výrazně má ulehčit a zrychlit cestování do Jeseníků, navíc budou modernizované koleje navazovat na již elektrifikovaný úsek ze Šumperka do Zábřeha a dále pak do Olomouce.

Místo vlaků autobusy


Skutečnost, že do Sobotína elektrifikace trati nedorazila, je patrně posledním hřebíčkem do rakve trati Petrov nad Desnou – Sobotín. Zatím se mluví o tom, že vlaky na ní budou jezdit jen o víkendech, patrně zde ale postupně dojde k úplnému zrušení železničního provozu. „Absolvovali jsme spoustu jednání a probrali mnoho možných variant. Mám čisté svědomí, že jsem pro zachování osobní dopravy na železnici mezi Petrovem a Sobotínem udělala maximum. Šlo mi o to, aby zůstaly alespoň dva páry osobních vlaků v pracovní dny, což v této fázi neprošlo,“ říká starostka Sobotína Iveta Fojtíková.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.4.2016 12:58
Titulek: Správné informace
Autor: Ivana
71
Nechápu, proč autor článku uvádí zavádějící informace ohledně provozu trati do Sobotína. Situace se v minulých týdnech podstatně změnila. Možná by si stačilo přečíst na webu včerejší info konkurenčního plátku.
Reagovat
Datum: 28.4.2016 04:45
Titulek: Železnice do Sobotína
Autor: Gajdoštín Martin
88
Podívám-li se na mapu, tak mě napadá, jak zajímavé by bylo provrtat pod Skřítkem železniční tunel. Rýmařovsku by se výrazně zlepšilo propojení se zbytkem republiky.
Reagovat
Datum: 28.4.2016 09:34
Titulek: Re: Železnice do Sobotína
Autor: Pavel
104
V Šumperském museu, kdysi byla mapa (možná tam ještě stále je), kde byl znázorněn rozvoj železnice šumperského okresu, jak se jednotlivé tratě stavěly. Pak tam byly i plánované stavby, které se nepostavily. Právě ze Sobotína bylo uvažováné pokračovat dál do Rýmařova. Někdo mi kdysi dávno říkal, že snad před válkou byly nachystány keleje do Vernýřovic.
Reagovat
Datum: 28.4.2016 09:43
Titulek: železnice na šumpersku
Autor: Pavel
66
Reagovat
Datum: 18.12.2016 11:26
Titulek: Jsem skeptik
Autor: joly
14
Moc nevěřím, že státní dráhy budou dlouhodobě provozovat ztrátovou trať. Až pominou dotační podmínky, tak vláčkům zamáváme naposled, ale třeba se pletu :-)
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).