ZPRAVODAJSTVÍ

V Rapotíně napustili novou vodní nádrž. Pomůže proti suchu

19. března 2019, 13:00, hap
Rapotín – Malou nádrž, která by měla pomoci v boji se suchem, vybudovali Rapotínští v lokalitě Pod Tulinkou v místě, kde kdysi stávala tanková střelnice Rudé armády. V těchto dnech už je nádrž napuštěna vodou. Významná je i z pohledu ekologů.

„Nádrž má plochu zhruba 3 800 metrů čtverečních. Je zde vybudována i lávka pro pěší přes vodní hladinu. Předpokládáme, že toto místo začne být dalším vyhledávaným turistickým cílem,“ říká Lenka Zindulková z obecního úřadu v Rapotíně.

Nádrž má sloužit především k zadržování vody v krajině. Kousek nad touto vodní plochou vznikly navíc dvě nenápadné lesní tůně, které budou útočištěm pro obojživelníky.

„V Rapotíně proběhl biologický průzkum, který potvrdil výskyt ropuchy obecné a čolka obecného. Určitě se dá předpokládat, že když tam teď přibyly další vodní prvky, objeví se i jiné druhy obojživelníků, například některý z hnědých skokanů nebo druhů kuňky,“ potvrdil vodohospodář z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Jan Koutný.

Stavba nové vodní nádrže stála více než 3 milióny korun. Větší část nákladů pokryla evropská dotace.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.3.2019 20:44
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
To budou parádní neděle, z golfu na žabičky, idyla.
Reagovat
Datum: 21.3.2019 01:37
Titulek: Re: Golf, žáby
Autor: Mandragora
a ještě výšlap na horu - skládku odpadků SUEZu.
Reagovat
Datum: 3.4.2019 08:12
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jimbo
jen aby vas nevyhnal vsemocny Mikulec
Reagovat
Datum: 20.3.2019 09:18
Titulek: A JAK TO POMŮŽE PROTI SUCHU?
Autor: Vodník
BUDE TO ZROJ POITNÉ VODY, VODA NA ZALÁVÁNÍ ZAHRÁDEK NEBO NA SPLACHOVÁNÍ WC?. nebo to bude jako v katastru evidovaná kaluž?
Reagovat
Datum: 20.3.2019 19:39
Titulek: a co regulace Desné ?
Autor: JJ
12
to jako jeden projekt trvale urychluje odtok řeky/vody z území a druhý projekt zadržuje co nestihlo odtéct ? trochu Kocourkov, ale hlavně že je co projektovat.
Reagovat
Datum: 20.3.2019 23:02
Titulek: Miroslav Hruška: Kam se ztratila voda?
Autor: EKOLIST
Kam se ztratila voda? V devadesátých letech minulého století nahradila plánované hospodářství ta údajně neviditelná ruka tržního hospodářství. Jak tvrdil tehdejší odborník na všechno Václav Klaus, ta ruka měla vyřešit všechno. V celé České republice se neplánovaně, a nebojím se říci bezmyšlenkově a chaoticky, začaly budovat nové továrny, dílny, sklady, obchodní hyper a super prostory a průmyslové zóny.
Ale ouha. Jaksi se zapomnělo, že spodní voda je vespod a musí se tam někudy dostat. A stejně tak se zapomnělo na to, že nové stovky nových podniků a jiných, ať už výrobních, skladových či jiných prostor, kde budou pracovat tisíce lidí, budou potřebovat miliony kubických metrů vody - a to denně. Ony si ji sice zpod země vezmou, ale už ji tam nevrátí. Je to vlastně nevratná půjčka, kterou by ani ta zmiňovaná zázračná ruka nikomu neposkytla. Takže obrovská množství spodní vody tam, kde se nepoužívá povrchová voda, se do podniků dostanou, tam se použijí a odtud odchází buď do kanalizace nebo přes čističky do vodních toků a pryč mimo naši republiku. A je vymalováno! Rozhodně to není legrace ani to není k pousmání.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-hruska-kam-se-ztratila-voda
Reagovat
Datum: 21.3.2019 16:46
Titulek: Re: Miroslav Hruška: Kam se ztratila voda?
Autor: Pavel
Myslíte, že se bolševici starali o vodu lépe, než neviditelná ruka trhu? Na severu okresu se několik let prováděla meliorace. Pravda byly tam někde menší mokřady, ale voda byla ve vesnici po celý rok. Poslední 3 roky voda od června téměř není a běda, když nezaprší. S tím nenadělá nic ani neviditelná ruka trhu. Leda, že by ukradla nějaké peníze a obec by mohla za to postavit zase nějaký mokřad. Spíš je potřeba počkat ještě dvacet třicet let, až hloupá příroda, které už soudruzi neporoučejí, ucpe melioraci a voda si najde cestu zpět. Asi soudruzi někde udělali chybu, na jaře při tání voda svedená z meliorace do potoka podemílá silnici, aby pak voda za měsíc či dva chyběla.
Reagovat
Datum: 21.3.2019 01:34
Titulek: Starosta se nádrže nedožil
Autor: Mandragora
Starosta Rapotína Pavel Žerníček (†66) (Věci veřejné, ANO, Starostové) rybníček neuvidí. Našli ho oběšeného v dubnu 2018 v katastru obce Horní Město, okres Bruntál.
Podle bruntálské policie spáchal sebevraždu. Ztráta milované firmy a nespecifikované zdravotní problémy mu znemožňovaly vykonávat jeho funkci, řekla televize NOVA.
Reagovat
Datum: 25.3.2019 14:10
Titulek: Re: Starosta se nádrže nedožil
Autor: Mart.ini
pointa?
Reagovat
Datum: 3.4.2019 08:16
Titulek: Re: Starosta se nádrže nedožil
Autor: Jimbo
mrtví nevidí, to dá rozum
Reagovat
Datum: 24.3.2019 19:01
Titulek: jupíí
Autor: Roman
tohle se rapotínským povedlo. Až se to tam dokola zazelená, tak to tam bude moc pěkné.
Reagovat
Datum: 25.3.2019 19:50
Titulek: Abyste se toho vůbec dožil.
Autor: BABIŠ - TRAVIČ STUDNÍ
Pesticidy se vyskytují ve víc než polovině podzemních vod v České republice – ukázalo to pravidelné monitorování Hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve více než 40 % vzorků dokonce hydrologové zaznamenali nadlimitní koncentrace.

Pesticidy se na polích používají zejména na řepku a kukuřici. Státem dotovaná řepka, která se pěstuje pro výrobu biopaliv, je velice výnosný byznys pro Andreje Babiše v Babišově lovosickém Preol.

V české podzemní vodě jsou pesticidy. Zamořily už většinu pramenů, 40 procent má nadlimitní koncentrace
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2612102-v-ceske-podzemni-vode-jsou-pesticidy-zamorily-uz-vetsinu-pramenu-40-procent-ma
Babišova velkovýrobna bionafty zpátky v zisku: Preol vydělal 164 milionů
https://www.euro.cz/byznys/babisova-velkovyrobna-bionafty-zpatky-v-zisku-preol-vydelal-164-milionu-1442383
Reagovat
Datum: 16.4.2019 18:35
Titulek: A odkud se tam bude přivážet voda
Autor: Bahno
až přítok vyschne?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.