ZPRÁVY

V pátek se otevřou kostely věřícím i ateistům

26. května 2015, 16:00, Hana Písková
V pátek se otevřou kostely věřícím i ateistům Okres - S neuvěřitelným zájmem farností v celé České republice se setkala Noc kostelů. Letos se uskuteční poslední pátek v květnu. Jen na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku se v rámci této akce otevře šestadvacet chrámů. Akce láká jak lidi věřící, tak i ty, které zajímá třeba jen historie nebo architektonické pojetí křesťanských staveb.

  „Tato akce je dobrou příležitostí udělat něco pro ostatní, kteří víru v boha a cestu do společenství církve teprve hledají,“ říká tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. Většina návštěvníků vidí v této události možnost navštívit církevní památky a užít si neopakovatelnou atmosféru mnohých míst. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, dovednostní kurzy, hudební či divadelní představení. Otevřeny budou rovněž některé, veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů. V Bludově budou moci návštěvníci například vystoupat na věž kostela sv. Jiří, absolvovat prohlídku hrobky rodu Žerotínů s odborným výkladem nebo nahlédnout do farní knihovny. „V bludovském chrámu jsme na Noci kostelů byli s rodinou loni a byl to úžasný zážitek. Letos se rozhodujeme, jestli navštívit kostel sv. Prokopa v Lošticích, nebo zajet do Rapotína, kde nás láká opravdu bohatý program,“ říká Alena Chrastická ze Zábřeha.

Faráři jdou na internet

Kostelní festival jde navíc s dobou. Pro uživatele iPhonů a iPadů bude k dispozici také zdarma dostupná aplikace iKostel, díky níž budou poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu. Také letos vychází pexeso se zajímavými sakrálními stavbami. Děti i dospělí najdou v této hře kostely z celé České republiky.
Loňská Noc kostelů probíhala ve více než 1 400 kostelech a modlitebnách v celé České republice a zaznamenáno bylo více než 450 tisíc návštěvnických vstupů, a to i přes proměnlivé počasí. Letos se očekává další nárůst počtu účastníků. Přehled kostelů, které se akce letos účastní, najdou zájemci na stránkách www.nockostelu.cz.


Foto: red

Noc kostelů nabídne tento pátek zajímavý program pro všechny návštěvníky božích domů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 31.5.2015 07:41
Titulek: Možná si pár lidí prohlédne kostel...
Autor: Grifit
54
...ale upřímně, více věřících církve nezískají. A ani ospravedlní nestoudných církevních restitucí. A ani, a v to doufám, nezískají otevřením kostelů mimo provozní dobu větší vliv ve společnosti. Do společného prostoru totiž koníčky typu náboženství nepatří.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.