ZPRAVODAJSTVÍ

V okolí Rapotína se bude mohutně kácet

12. ledna 2016, 14:00, Jaroslav Kropáč
Rapotín - Téměř devadesát vzrostlých topolů v okolí Rapotína půjde během tohoto a příštího roku k zemi. Pokácet dřeviny plánují Lesy ČR. Stromy jsou podle státního podniku ve špatném stavu a přestárlé.

 Mýcení bude probíhat především v okolí řeky Losinka. „Jedná se o stromy, které byly vysázeny v padesátých letech minulého století a dnes jsou ve fázi rozpadu. Byly zde potvrzeny defekty na kmenech a napadení dřevokazným hmyzem,“ uvedl Miroslav Cháb z Lesů ČR. Samotné kácení pak bude probíhat ve dvou etapách.

Náhrada bude


Za celkem sedmaosmdesát pokácených topolů a menší množství keřů plánují Lesy vysadit náhradu. O jaké dřeviny půjde, ale vedení podniku nespecifikovalo. V posledních letech zmizely z okolí Losinky a Desné stovky stromů. Správci toků je odstranili v rámci čištění koryta řeky. Akce se setkala s odporem části veřejnosti i ochránců přírody.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.1.2016 15:28
Titulek: Jsou to debilové,
Autor: mirda
20
kácí se vesele a potom se diví že je čím dál větší sucho.Byl bych potěšen kdyby někdo vyfotil a zdokumentoval kvalitu vykácených stromů.Nepolepšitelní kreténi vycházejí dvacet let ze škol.
Reagovat
Datum: 12.1.2016 16:43
Titulek: Re: Jsou to debilové,
Autor: apoano
23
To je panečku názor... A proč by se nekácelo? Pokud dochází k obnově, co je na tom špatného? Podle mne přirozený proces obnovy. Podívejte se na starší fotky svého okolí, zejména v podhůří. Všude louky a pastviny. Tím nemyslím, že je to špatně ale obvyklá hysterie kolem kácení stromů, pokud jsou průběžně obnovovány, mi přijde nesmyslná. Podívejte se třeba pořádně kolem Rapotína, lesy masivně dorůstají do věku kdy budou masově těženy. Jako důsledek plánování hospodářské využitelnosti lesa. Pokud budou obnoveny, mají vaši potomci naději na procházky v mladém a zdravém lese.
Reagovat
Datum: 14.1.2016 06:47
Titulek: Bez titulku
Autor: radek
21
A co mají topoly společného z lesem? Dle mého názoru to je stejně jako v Šumperku kácejí se jen zdravé stromy! Já dělám v lese už od roku 1996 a to co se děje v lese za těch dvacet let nemá obdoby!! Firmy zajímají jen zdravé stromy a souše které ohrožují turisty nikoho nijak netíží. Neustále se dělají na oko výchovné zásahy bez efektu poněvadž napadené stromy kůrovcem se nechávaji záměrně stát aby napadly kůrovci další zdravé stromy a firmy měly dostatek kvalitního dřeva. Jsem též zvedavý zda budou kmeny na pařezu po skácení v takovém stavu aby byly pokáceny všechny topoly. A zároveň by mě zajímalo jak probíhalo řádné výběrové řízení na tuto zakázku a kam půjde vytěžené dřevo.
Reagovat
Datum: 14.1.2016 22:43
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: X
12
Topolová lobby se už na to dřevo třepe http://www.koumak.cz/navody/zpracovani-dreva-topol/ líp si přečtěte článek, stromy vykácí ale nahradí
Reagovat

NA KONCERT ZADARMOHrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert věnovaný královně šansonu EDITH PIAF u příležitosti 100. výročí jejího narození, který pořádá DK Šumperk v úterý 13. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

V jaké zemi žila Edith Piaf?

a) Belgii
b) Francii

Odpovědi posílejte do čtvrtku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku Vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Dvě vstupenky na novou pohádkovou komedii Zdeňka Trošky STRAŠIDLA, kterou promítá kino OKO denně až do konce letních prázdnin, vyhráli: Josefka Gojíšová z Hrabišína, Marie Brzková z Rájce, Martina Višková z Rudy nad Moravou, Jiří Seidl ze Zábřeha a Olga Havlíčková z Dolních Studének.
Originální strašidelná líčidla k filmu vyhráli: Jana Kupčíková z Libiny, Pavla Nevěřilová ze Zábřeha, Martina Seberová z Bohdíkova a Martina Havelková z Hanušovic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO.