KULTURA

V Mohelnici budou k vidění mince

19. června 2013, 21:21, PJ, mošo
Mohelnice – Výstava mincí a platidel s názvem Každá mince má dvě strany bude od 3. července připravena pro všechny návštěvníky mohelnického muzea. Expozice bude pohledem na měnu a měnový vývoj v zemi od Přemyslovců až pod vznik samostatné Československé republiky.
Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejstarší mince od denárů či pražských grošů, přes krejcary a zlatníky až po koruny. Zajímavostí výstavy je hromadný nález mincí ze 14. a 15. století, který se podařil v Postřelmově. Pozornosti návštěvníků by neměla uniknout keltská mince, která byla již ve své době padělkem, neboť je pouze pozlacená. Součástí měny jsou kromě mincí také papírová platidla, na jejichž výtvarném pojetí se podíleli významní čeští umělci v čele s Maxem Švabinským nebo Alfonsem Muchou.

Vystavené mince a bankovky pocházejí ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku a jeho poboček v Mohelnici i v Zábřeze a z Havelkova muzea v Lošticích. Pro děti a žáky budou připraveny pracovní listy s tematickými úkoly. Nebudou chybět ani interaktivní pomůcky. Po celou dobu trvání výstavy bude k dispozici připraven doprovodný program pro žáky základních škol. Návštěvníci výstavy navíc můžou tipovat, kolik váží milion korun českých.

Výstava potrvá do 6. října 2013.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.