ZPRAVODAJSTVÍ

V městské firmě vládla anarchie

17. května 2016, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Audit městské společnosti Podniky města Šumperka potvrdil to, co mnozí očekávali. Ve firmě vůbec nefungovala kontrola, a také kvůli tomu bylo možné, aby tam jeden ze zaměstnanců ukradl milióny korun a ředitel „zapomněl“ vymáhat pohledávky. Inspekce potvrdila i podivné machinace s byty, které PMŠ opravily za milióny korun a pak je výrazně pod cenou rozprodaly. Výsledky rozsáhlé kontroly zatím nechce šumperská radnice komentovat ani zveřejňovat do doby, než se s nimi seznámí zastupitelstvo.

 Zastupitelé mají dostat zprávu na stůl až v polovině příštího měsíce. Z informací, které má redakce k dispozici, vyplývá, že jednat budou mít rozhodně o čem. Auditoři například zjistili, že v Podnicích vůbec neexistovala kontrola pokladny, ze které se tak celé roky ztrácely milióny korun. Byty, z nichž rekonstrukce jednoho vyšla PMŠ na více než dva milióny korun, pak v některých případech firma prodala vybraným lidem za pět set tisíc korun. Mezi těmi, kteří takto výhodně nakoupili, se měly nacházet i významné osobnosti veřejného života v Šumperku. A ještě jedno zjištění stojí za pozornost. Na problémy v Podnicích narazili už dříve kontroloři při pravidelných auditech, ale nalezené nedostatky si vedení firmy patrně nechalo pro sebe a dozorčí radu o nich neinformovalo.

Smyčka se utahuje

 
Ačkoli to policie nepotvrdila, za nevymáhanou mnohamiliónovou pohledávku už měl být údajně obviněn bývalý ředitel PMŠ Luděk Šperlich. A další zaměstnanec firmy, který z pokladny ukradl podle zjištění auditu minimálně dva milióny korun, má být brzy obviněn také. Oba složité a politicky choulostivé případy šetří šumperská kriminálka, která k nim ale odmítá sdělit bližší podrobnosti. „Vyšetřování nadále pokračuje standardním způsobem pod dozorem státního zástupce. Do ukončení vyšetřování nebudeme v souvislosti s touto kauzou zveřejňovat jakékoli bližší informace či dílčí závěry,“ uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.5.2016 07:30
Titulek: tak co , ještě je to pořád málo ?
Autor: Pavel
226
169
K čemu ? K přijetí osobní odpovědnosti toho, kdo tomu všemu velel z radnice. Jestli to takto vede i v senátu tak jak se říká mezi křesťany - Pán Bůh s námi. Tak co Zdenku - učiteli,starosto,magistře ekonome, politiku, ještě je to pořád málo abys konečně odešel jako chlap ?
Reagovat
Datum: 17.5.2016 09:40
Titulek: Re: tak co , ještě je to pořád málo ?
Autor: aNONYM
215
177
Příležitost odejít jako chlap už dávno prošvihl. Tento typ lidí se k odpovědnosti nikdy nepřihlásí. Už jste někdy někdo viděl, že by se pijavice pustila hostitele po slovní domluvě?
Reagovat
Datum: 26.5.2016 09:41
Titulek: tak co , ještě je to pořád málo ?
Autor: laďa
193
141
Možná by bylo dobré se sejít na nějakém tom veřejném sezení našich zastupitelů
Reagovat
Datum: 17.5.2016 10:01
Titulek: a tak dale...
Autor: Pavel
217
157
Stejnym zpusobem dostavali povoleni k stavbam naforemne ,,architektury,, v historicke casti mesta. viz. naproti kafe Tuli ,nebo ,,palace Schönberg. Mesti archtekti pomalu, ale s jistou presnosti meni malou Viden na Velky Kyjev. Jde to s nasim mestem s kopce dolu.... bohuzel.
Reagovat
Datum: 17.5.2016 14:17
Titulek: JÁ nic, to ONI !!!
Autor: Zdeňka Dvořáková Kocourková
187
195
A Brož se stále drží tvrzení - já nic, to oni ...

Ačkoliv byl předsedou představenstva PMŠ a.s. celých 16 let, dokud nebyl náš nátlak tak silný, že svoje předsednictví přenechal zodpovědnějším ... Ti se dnes nestačí divit, co tam bývalý ředitel Šperlich s funkcionáři stihli napáchat za MILIONOVÉ škody. Přitom se jedná o městskou firmu, veřejné peníze, tedy peníze nás všech - občanů města Šumperka.

A lidi ho za dva roky zase půjdou volit ...

A učitelé z Hlucháku (a odjinud) budou společně s panem Motýlem sepisovat petice, jaký je to lidumil ten Zdenda a jak mu ubližujeme, chudáčkovi ...
Reagovat
Datum: 17.5.2016 18:25
Titulek: Re: JÁ nic, to ONI !!!
Autor: Vojta
203
174
...ono uspět ve volbách není při kvalitách opozice v zastupitelstvu až takový problém...
Reagovat
Datum: 17.5.2016 18:41
Titulek: Re: JÁ nic, to ONI !!!
Autor: aaa
162
139
Ono když všichni sedí doma nebo po hospodách to nemají tak složité.
Reagovat
Datum: 17.5.2016 19:57
Titulek: Re: JÁ nic, to ONI !!!
Autor: Vědma
152
157
Sekat chapadla této dvacetileté korupční a nenažrané chobotnici není žádná legrace. Nelze však jinak, než je osekat všechny, ještě se budeme divit ke komu chapadla vedou.
Reagovat
Datum: 17.5.2016 16:46
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
171
162
chce to defenestraci
Reagovat
Datum: 17.5.2016 17:10
Titulek: ten nadpis
Autor: Nanosekunda ®
174
165
"vládla anarchie" to je taky dobrá konina!
Reagovat
Datum: 17.5.2016 17:35
Titulek: Re: ten nadpis
Autor: Nanovteřina ;-)
163
152
Že vy musíte vždycky rejpat do toho nejmíň podstatnýho ?
Reagovat
Datum: 17.5.2016 19:25
Titulek: Oprava
Autor: Redakce Praděd
175
155
Z našich zdrojů se nám dostala zpráva, že forenzní audit musel být opraven z důvodu textových chyb. Takže se budeme muset doptat auditorské firmy, jestli dá slevu. Nebo je to jinak? A z tohoto důvodu nemůže být audit předložen zastupitelům. Co tam ti kujóni v Radě města ladí?
Reagovat
Datum: 18.5.2016 02:12
Titulek: Oprava
Autor: x
181
131
Redakce Praděd no přece kytary
Reagovat
Datum: 22.5.2016 10:06
Titulek: Pic kozu do vazu
Autor: Jiří Skrbek
165
165
To je ale info. Obrázek dolaďují zásadní objevné analýzy. Tady někde v té partičce nám roste nový starosta. No na dopoledne na chodníku, s igelitkou brambor ale dobrý.
Reagovat
Datum: 22.5.2016 10:58
Titulek: Re: Pic kozu do vazu
Autor: aNONYM
182
160
Máte pocit, že očividné pochybení starosty jde okecat? Chtěl byste mít takového hospodáře s vašimi penězi? Platil byste mu za práci, kterou fláká? Podporujete mizení městských, tedy společných, financí v černé díře? Je podle vás špatně, když lidem vadí, že někdo svou nedbalostí prodrbal jejich peníze? Na druhou stranu vaši servilitu chápu, je potřeba to v kanclíku doklepat za každou cenu.
Reagovat
Datum: 23.5.2016 09:39
Titulek: hospodaření městské firmy
Autor: laďa
164
168
Uvítal bych, kdyby REJ, nebo kdokoliv provedl nějakou dotazovací akci mezi našimi radničními zástupci, kde by se opravdu museli vyjádřit k výsledkům auditu, k setrvání starosty na svém místě, k řešení nastalé situace. Jinak si budu myslet, že je to všem jedno. Nevolit je málo, tady už je na místě žaloba a trest.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).