ZPRAVODAJSTVÍ

V Maletíně to bude o víkendu bomba

13. června 2017, 14:30, Jaroslav Kropáč
Maletín - Už tuto sobotu 17. června oslaví Maletín 700 let od první písemné zmínky o obci, a navíc ve vsi proběhne Den mikroregionu Mohelnicko. Organizátoři slibují nabitý program, k vidění budou například unikátní zkameněliny a dojde k odhalení pomníku místní rodačce celosvětového významu.

 „V rámci oslav budeme prezentovat sbírku zhruba dvou set zkamenělin rostlin, které se vtiskly do známého maletínského pískovce. Podařilo se nám dohodnout s některými muzei, aby nám tyto předměty dočasně zapůjčila,“ uvedl starosta obce Jiří Flášar. K vidění bude vystoupení sokolníka, rekonstrukce historické bitvy, která se za doby obléhání Moravy Švédy u Maletína odehrála a proběhne i představení jednotlivých obcí mikroregionu. Večer propukne ohňostroj a rocková zábava.

Výjimečná rodačka


Odpoledne dojde k odhalení pomníku místní rodačky Emilie Schindlerové. „Je to významná osobnost, která se osobně podílela na záchraně Židů před odvozem do koncentračních táborů,“ zdůrazňuje význam maletínské rodačky Flášar. Schindlerovou osobně přijal například prezident USA Bill Clinton a získala ocenění Spravedlivá mezi národy. Velkou část svého poválečného života však strávila v chudobě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.6.2017 17:27
Titulek: Maletínského slavnosti
Autor: Vladimír sýs
80
Současný starosta Maletína je Petr Pospěch
Reagovat
Datum: 16.6.2017 10:19
Titulek: Re: Maletínského slavnosti
Autor: Jenda Benda
58
Reagovat
Datum: 15.6.2017 17:49
Titulek: hahaha
Autor: Anonym
72
106
Agent Abwehru Oskar Schindler (vojenské rozvědky) ještě začátkem května 1945 zajišťoval ubytování ve Svitavách pro polního maršála Schörnera, který se přesunoval letecky, armády der Mitte se stahovaly po zemi.
Reagovat
Datum: 15.6.2017 17:56
Titulek: Gestapo na Moravskotřebovsku a Svitavsku
Autor: Anonym
58
Blížící se konec prohrané války přiměl nacisty k provedení některých opatření. Opavský vládní prezident odeslal část svých písemností říšskému místodržitelství v Liberci. Řada nacistických institucí stěhovala svoje registratury do Svitav, kde později po evakuaci Opavy dále působily. Vládní prezident přesídlil do Šumperka, hlavní venkovská služebna gestapa a Speerovo zbrojní velitelství do Svitav, kde mu velel podplukovník Müller. (9) Do Svitav a Poličky přijeli 2. května dvěma nákladními a deseti osobními auty i příslušníci gestapa Ostrava; byli zde do 6. května a pak odjeli do Jihlavy. (10) Svitavy tedy hrály při evakuaci nacistů značnou úlohu. Byl sem přemístěn i štáb bezpečnostní police z Horního Slezska, jemuž velel vrchní inspektor Pommer. S ním ve Svitavách jednal 2. května Max Rausch, velitel bezpečnostní policie na Moravě, při své cestě do Jihlavy. (11) Rausch se zastavil i v nedalekém Brněnci, kde se až do 2. května vyráběla munice (12); setkal se zde s příslušníkem nacistické zpravodajské služby Oskarem Schindlerem. Zde také, nedaleko železničního nádraží Březová-Brněnec (dnes Březová nad Svitavou), došlo k setkání velitele bezpečnosti na Moravě Maxe Rausche s velitelem armádní skupiny Mitte maršálem Ferdinandem Schörnerem, který zde přistál letadlem Storch na své inspekční cestě. V Daubkově vile vzdálené několik desítek metrů od nádraží v tyto dny sídlilo vojenské velitelství a současně v ní bydlel po dobu okupace Schindler. Krátkou dobu se zde zdržovala Elena Edita Vagová, milenka velitele ZbV-kommanda 28 v Letovicích Herberta Kuky, s konfidentkou Marií Rittichovou. Schindler tehdy vystavil Vagové falešné potvrzení, kterým jí zajišťoval alibi pro blížící se konec prohrané války. (13)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.