ZPRAVODAJSTVÍ

V Lošticích renovují sloup Nejsvětější Trojice

30. dubna 2019, 20:00, hap
Loštice – Sloup Nejsvětější Trojice v centru Loštic prochází opravami. Památka je ve špatném stavu a její renovace potrvá dva roky.

 „Vidím celou řadu poškození od biologických náletů až po spoustu krust, to jsou takové ty škaredé věci v podhledech,“ ukazuje na sloup Nejsvětější Trojice v Lošticích restaurátor Jiří Finger. Morový sloup z 19. století už v těchto dnech obklopuje lešení. Největším oříškem pro restaurátory prý bude sousoší Nejsvětější Trojice na vrcholu sloupu. „Na velmi subtilním sloupu je poměrně masivní socha. Statik asi nebude schopen zaručit stabilitu, dokud se nepodívá dovnitř. Jediný způsob, jak se podívat dovnitř, je sloup rozebrat,“ dodává Finger. Naposledy byla novogotická památka renovována před více než čtyřiceti lety. Výjimečná je tím, že novogotickému dílu předcházela starší barokní skulptura z poloviny 18. století. Právě z tohoto období je také zmiňované sousoší.

„Památka je ve špatném stavu, město se rozhodlo provést rekonstrukci ve dvou etapách. První etapa v rozsahu jednoho miliónu korun se provede v letošním roce, druhá příští rok," uvedla starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová. Celkově vyjdou město opravy sloupu na bezmála dva milióny korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.5.2019 15:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
31
Dobrý den, k takovým a podobným článkům by bylo vhodné přiložit fotografii, aby Ti méně znalí věděli, o čem se píše, děkuji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.