ZPRAVODAJSTVÍ

V Lošticích renovují sloup Nejsvětější Trojice

30. dubna 2019, 20:00, hap
Loštice – Sloup Nejsvětější Trojice v centru Loštic prochází opravami. Památka je ve špatném stavu a její renovace potrvá dva roky.

 „Vidím celou řadu poškození od biologických náletů až po spoustu krust, to jsou takové ty škaredé věci v podhledech,“ ukazuje na sloup Nejsvětější Trojice v Lošticích restaurátor Jiří Finger. Morový sloup z 19. století už v těchto dnech obklopuje lešení. Největším oříškem pro restaurátory prý bude sousoší Nejsvětější Trojice na vrcholu sloupu. „Na velmi subtilním sloupu je poměrně masivní socha. Statik asi nebude schopen zaručit stabilitu, dokud se nepodívá dovnitř. Jediný způsob, jak se podívat dovnitř, je sloup rozebrat,“ dodává Finger. Naposledy byla novogotická památka renovována před více než čtyřiceti lety. Výjimečná je tím, že novogotickému dílu předcházela starší barokní skulptura z poloviny 18. století. Právě z tohoto období je také zmiňované sousoší.

„Památka je ve špatném stavu, město se rozhodlo provést rekonstrukci ve dvou etapách. První etapa v rozsahu jednoho miliónu korun se provede v letošním roce, druhá příští rok," uvedla starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová. Celkově vyjdou město opravy sloupu na bezmála dva milióny korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.5.2019 15:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
46
Dobrý den, k takovým a podobným článkům by bylo vhodné přiložit fotografii, aby Ti méně znalí věděli, o čem se píše, děkuji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.