ZPRAVODAJSTVÍ

V Lošticích renovují sloup Nejsvětější Trojice

30. dubna 2019, 20:00, hap
Loštice – Sloup Nejsvětější Trojice v centru Loštic prochází opravami. Památka je ve špatném stavu a její renovace potrvá dva roky.

 „Vidím celou řadu poškození od biologických náletů až po spoustu krust, to jsou takové ty škaredé věci v podhledech,“ ukazuje na sloup Nejsvětější Trojice v Lošticích restaurátor Jiří Finger. Morový sloup z 19. století už v těchto dnech obklopuje lešení. Největším oříškem pro restaurátory prý bude sousoší Nejsvětější Trojice na vrcholu sloupu. „Na velmi subtilním sloupu je poměrně masivní socha. Statik asi nebude schopen zaručit stabilitu, dokud se nepodívá dovnitř. Jediný způsob, jak se podívat dovnitř, je sloup rozebrat,“ dodává Finger. Naposledy byla novogotická památka renovována před více než čtyřiceti lety. Výjimečná je tím, že novogotickému dílu předcházela starší barokní skulptura z poloviny 18. století. Právě z tohoto období je také zmiňované sousoší.

„Památka je ve špatném stavu, město se rozhodlo provést rekonstrukci ve dvou etapách. První etapa v rozsahu jednoho miliónu korun se provede v letošním roce, druhá příští rok," uvedla starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová. Celkově vyjdou město opravy sloupu na bezmála dva milióny korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.5.2019 15:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
19
Dobrý den, k takovým a podobným článkům by bylo vhodné přiložit fotografii, aby Ti méně znalí věděli, o čem se píše, děkuji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.