ZPRAVODAJSTVÍ

V Lošticích renovují sloup Nejsvětější Trojice

30. dubna 2019, 20:00, hap
Loštice – Sloup Nejsvětější Trojice v centru Loštic prochází opravami. Památka je ve špatném stavu a její renovace potrvá dva roky.

 „Vidím celou řadu poškození od biologických náletů až po spoustu krust, to jsou takové ty škaredé věci v podhledech,“ ukazuje na sloup Nejsvětější Trojice v Lošticích restaurátor Jiří Finger. Morový sloup z 19. století už v těchto dnech obklopuje lešení. Největším oříškem pro restaurátory prý bude sousoší Nejsvětější Trojice na vrcholu sloupu. „Na velmi subtilním sloupu je poměrně masivní socha. Statik asi nebude schopen zaručit stabilitu, dokud se nepodívá dovnitř. Jediný způsob, jak se podívat dovnitř, je sloup rozebrat,“ dodává Finger. Naposledy byla novogotická památka renovována před více než čtyřiceti lety. Výjimečná je tím, že novogotickému dílu předcházela starší barokní skulptura z poloviny 18. století. Právě z tohoto období je také zmiňované sousoší.

„Památka je ve špatném stavu, město se rozhodlo provést rekonstrukci ve dvou etapách. První etapa v rozsahu jednoho miliónu korun se provede v letošním roce, druhá příští rok," uvedla starostka Loštic Šárka Havelková Seifertová. Celkově vyjdou město opravy sloupu na bezmála dva milióny korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.5.2019 15:57
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
14
Dobrý den, k takovým a podobným článkům by bylo vhodné přiložit fotografii, aby Ti méně znalí věděli, o čem se píše, děkuji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.