KULTURA

V kině Retro se bude rýžovat zlato

1. února 2009, 11:56, PhDr. Zdeněk David
V kině Retro se bude rýžovat zlato Zábřeh - Zábřežský festival Welzlování vstoupí do závěrečného dějství další neobvyklou akcí. V neděli 8. února se ve venkovních prostorách kina Retro představí od 15 hodin zlatokop Suky, aby návštěvníkům předvedl techniku rýžování zlata.
S rýžováním má bohaté zkušenosti, zlato hledal v Kalifornii, Oregonu, Coloradu či na Yukonu, v roce 2007 se zúčastnil mistrovství světa v rýžování zlata s tradičními pánvemi v Dawson City. Kromě toho je znalcem historie „zlaté horečky“ a vyznavačem tzv. old style. „Roztrhaný sako, vestička, kalhoty, starej klobouk. Přes rameno vak s pánvemi, na kterých někdy i vařím, a na zádech dřevěná krosna s pytlem nacpaným nejrůznějšíma věcma, to je old style,“ říká svérázný zlatokop.

Odvážlivci z řad malých i velkých se budou moci zapojit také do výuky rýžování. „Jako unikátní suvenýr si odnesou nejen vyrýžované zlatinky, ale i originální certifikát dokládající úspěšné zvládnutí základní zlatokopecké techniky,“ láká na akci Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní. Od půl páté bude program pokračovat v kinosále audiovizuálním pořadem o dobrodružné cestě Miroslava Suka na mistrovství světa v rýžování zlata v Kanadě.
 

Program Welzlování zakončí 14. února přehlídka filmů s cestovatelskou tematikou – Welzlovo filmobile. „Na Filmobile se opět představí nejen renomovaná porota, ale i řada atraktivních filmů na profesionální úrovni,“ zve na poslední akci zábřežského festivalu Zdeněk David.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.2.2014 15:04
Titulek: Bez titulku
Autor: Mr. DJE
53
134
Trošku offtopic, ale pro výkup zlata doporučuji http://www.vykup-zlata-cena.cz
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.