SPORT

V Jeseníkách čeká na bikery padesát kilometrů nových stezek

28. dubna 2010, 21:00, rejdakce
V Jeseníkách čeká na bikery padesát kilometrů nových stezek Jeseníky - Před rokem se v Rychlebských horách otevřely historicky první stezky pro terénní cyklistiku u nás. K loňským 24 kilometrům má letos přibýt dalších 50 kilometrů a nové infocentrum.
„V současnosti máme v plánu tři nové trasy, o čtvrté se jedná. Letos chceme trasy rozšířit až na délku kolem 80 kilometrů a užijete si na nich jízdu mezi žulovými kameny, suťovými poli i přes brody,“ říká Pavel Horník z občanského sdružení Rychlebské stezky. První 11 kilometrů nových úseků si cyklisté projedou 1. května u příležitosti Česko-polského festivalu terénní cyklistiky, který zahájí letošní bikerskou sezonu. „Rychlebské stezky rozšiřují turistickou infrastrukturu Jeseníků, žádné jiné hory u nás takové vyžití pro bikery nenabízejí,“ říká PhDr. Jan Závěšický, předseda sdružení Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu, které spolupracuje na propagaci stezek.

Terénní stezky kopírují zaniklé lovecké chodníky a pěšiny, některé z nich členové sdružení objevili ve staré německé mapě z roku 1938. Část staré stezky vede po cestě Dr. Weissnera, která byla otevřena před sto lety v roce 1910 a nese jméno svého zakladatele, předsedy Moravskoslezského sudetoněmeckého horského spolku. Vedle původních cest bude součástí stezek i několik nově vybudovaných úseků.
 

Od vytipování nových tras k jejich otevření pro veřejnost byla dlouhá cesta a stojí za ní měsíce práce členů sdružení a dobrovolníků. Na budování stezek se však podíleli i nezaměstnaní z Úřadu práce v Jeseníku v rámci veřejně prospěšných prací. „Náš velký díky patří také Lesům ČR, které hradily část rekonstrukce a bez jejichž podpory bychom stezky nemohli postavit,“ dodává Pavel Horník.

Síť stezek naváže na již existující trasu a bude se paprskovitě rozbíhat okolo Černé Vody, povede nad Starou Červenou Vodu, nad obec Vápennou a směrem do Vidnavy. K novým kilometrům navíc přibude také infocentrum s každodenním provozem od 1. května do konce září. V centru si návštěvníci vypůjčí celoodpružená kola Merida, přilby a mohou využít také servisu. „Zvažujeme také půjčovnu navigací a terénních in-line bruslí, takzvaných skike,“ plánuje Horník.

Jen v loňské podzimní sezoně Rychlebské stezky vyzkoušelo 2500 cyklistů. „Přijíždějí k nám lidé z celé České republiky, stezky však přivádějí k cyklistice také místní obyvatele, začínají jezdit lidé ve středním věku a zejména mladí kluci z okolních vesnic,“ pochvaluje si návštěvnost Pavel Horník.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.5.2010 12:32
Titulek: Rychle a rychleji
Autor: Grifit
104
"... a užijete si na nich jízdu mezi žulovými kameny, suťovými poli i přes brody." Je adrenalin z nebezpečné jízdy to, co bychom měli hledat na suťových polích a v horských říčkách? Není to naopak zastavení nad krajinou a úvaha jaké je naše místo v ní, co bychom si v suťovisku mohli a měli dopřávat? Ne odstranit térén pro pohodlnou jízdu, naopak cíleně jím přetnout spěch v nás, který se snažíme tlumit jiným spěchem, mylně považovaným za relaxaci. To by možná mělo větší smysl.
Reagovat
Datum: 3.5.2010 12:52
Titulek: Re: Rychle a rychleji
Autor: Tomáš 2
13
Vždyť se jedná o sport, to byste musel zrušit všechny sporty, ve kterých jde o techniku a rychlost zároveň. A příjde mi zvláštní, že cyklistiku označujete za "mylnou relaxaci"... Navíc se jedná o opravené staré a původní stezky a cesty, tudíž žádný nový nebo rušivý zásah do krajiny. Jednoznačně podporují cestovní ruch v této zapoměnuté končině naší země, lákají turisty... A je cyklisty z celé ČR vyhledávaná pro svou kvalitu. Příště prosím nepište o něčem, o čem evidentně nic nevíte!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.