KULTURA

V divadle dostává prostor náboženský fanatismus

8. února 2017, 09:00, Ondřej Polák
V divadle dostává prostor náboženský fanatismus Šumperk - Co by se stalo, kdyby západoevropský křesťan hlásal svou víru tak radikálně, jako řada podobně uvědomělých stoupenců jiného náboženství? Páchal by atentáty a obětoval se ve jménu víry?

 Nejen tyto otázky klade divákům hra Mučedník od současného německého dramatika Maria von Mayenburga. Vlastní zpracování Mučedníka představí už tuto sobotu šumperské divadlo, které hru nastudovalo pod režijní taktovkou Petra Štindla. Premiéra se uskuteční 11. února od devatenácti hodin.

Doslovný výklad Bible

Mučedník se zabývá aktuální otázkou náboženského fanatismu. Hlavním hrdinou je student Benjamin, který se zcela ponoří do studia bible a veškeré skutky a citace chápe doslovně a snaží se důsledně žít v souladu s nimi a totéž vyžaduje i od druhých. Díky svému agresivnímu chápání náboženského paralelního světa terorizuje své okolí.
Premiéra inscenace byla 29. února 2012 v berlínském divadle Schaubühne am Lehniner Platz v autorově režii a okamžitě zaznamenala výjimečný úspěch.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.2.2017 11:42
Titulek: Ještě by to chtělo
Autor: Derad
89
nějaké dílo o politickém fanatizmu našich současných politických stran. Z dob před sametem je toho privela. Ale z dneška by to snad některý divoch mohl spíchnout za 2 dny.
Reagovat
Datum: 8.2.2017 13:07
Titulek: nebo tak
Autor: aNONYM
66
Stačí si přečíst dějiny křesťanství a o fanatismu, který teď předvádí někteří muslimové, budete vědět vše i bez divadla. Stejně tak v Bibli najdete podobné výzvy k zabíjení jinověrců jako v Koránu. A stejně jako u křesťanů pomůže jedině odstavení náboženství od moci a vzdělání širokých mas lidu.
Reagovat
Datum: 8.2.2017 14:19
Titulek: Re: nebo tak
Autor: Molcho
29
Odstavit náboženství včetně zbourání všech staveb náboženství připomínající. Kostely, katedrály, kláštery atp. a zničit veškeré obrazy a sochy z církevní tematikou včetně všech uměleckých děl které byly náboženstvím indpirovány. Na uvolněná místa postavit supermarkety.
Reagovat
Datum: 8.2.2017 16:23
Titulek: Re: nebo tak
Autor: aNONYM
33
Jen je nechejte stát, ať lidi vidí, do jak přemrštěle pompézních staveb se investovaly peníze vybrané na základě strašení peklem. Ještě že se té přehlídky okázalosti jeho jménem nedožil Ježíš.
Reagovat
Datum: 8.2.2017 19:23
Titulek: Re: nebo tak
Autor: Nanosekunda ®
50
aNONYM je kacíř !
upálit na hranici !
Reagovat
Datum: 9.2.2017 07:52
Titulek: Re: nebo tak
Autor: zina
44
A ty jsi bez toho Nanose.
Reagovat
Datum: 9.2.2017 11:57
Titulek: Re: nebo tak
Autor: Pavel
41
1. Bible není hlavní učení křesťanství, spíše je hlavní Nový zákon.
2. Nejsem odborníkem na Bibli, ale spíše se domnívám, že Bible nenavádí nikoho vraždit, ale popisuje tehdejší dění a život lidí Že je celá historie potkaná válkami a zabíjením je jasné. Kdyby to nebylo, nebylo potřeba propagovat desatero.
Reagovat
Datum: 9.2.2017 12:57
Titulek: Re: nebo tak
Autor: aNONYM
64
Opravdu nejste odborník na Bibli, vyloženě se v ní navádí k vybití jinověrců. A ty řeči, že Starý zákon jakoby vlastně tak nějak vůbec není součástí křesťanské Bible a podobné výmluvy mě vždy silně pobaví.
Reagovat
Datum: 9.2.2017 08:29
Titulek: Už se chystá bourání
Autor: Milda
52
Kandidát na Českého prezidenta proslul prohlášením, že v případě zvolení za hlavu státu chce přijmout alespoň milion imigrantů z Afriky a Asie. Nyní zašel ještě dál a křesťanské kostely chce zbourat. Kohout chce tedy zřejmě cíleně islamizovat svou zemi a křesťanů odstavit „na druhou kolej“.
http://1url.cz/WtFCF
Reagovat
Datum: 9.2.2017 11:43
Titulek: Bez titulku
Autor: Pavel
42
To budeme komentovat prohlášení každého omezence a řešit, který se prohlásí za kandidáta? Ten člověk ještě na nic nekandiduje a užívá si svým prohlášením minutu slávy. Až obejde pár lidí a nebude mít žádný podpis na petičním archu pro kandidaturu, tak po něm ani pes neštěkne.
Reagovat
Datum: 11.2.2017 02:14
Titulek: Úraz aplikací Desatera
Autor: Nerv
44
Může dojít k poškození prestiže člověka když žije podle Desatera? Zkoušeli jste to? Můžete po čase říct jak vás to poškodilo a společensky znemožnilo?
Reagovat
Datum: 11.2.2017 11:55
Titulek: Re: Úraz aplikací Desatera
Autor: aNONYM
36
Samozřejmě - začnu od prvního přikázání. Narodí se dítě, jeho rodiče ho (bez jeho souhlasu) nechají pokřtít a dle prvního přikázání už s tím nemůže beztrestně nic udělat. A pokud by chtělo v dospělosti z církve odejít, jednak mu Desatero vyhrožuje, druhak se znemožní a poškodí (vaše slova) v křesťanské komunitě. Je to jako u mafie: odejdeš, budeš zavržen. Sám Bůh dokonce o sobě říká, že je žárlivý, takže nic dobrého odpadlíka jistě nečeká. Stačí?
Reagovat
Datum: 12.2.2017 08:52
Titulek: Titulek
Autor: kinderman
54
Zaujal mě spíše ten bulvární, senzacechtivý a zavádějící titulek, který autor vyplodil k informaci o aktuální divadelní premiéře. Co se týká následné debaty, taková se zde (ne)pravidelně opakuje, ale stejně mi to nedá. aNONYM tepe jistou (nebiblickou) praxi křtů malých dětí a dělá z toho bič, kterým práská nad celým Desaterem. Smysl prvního přikázání je v tom, že Izraelci právě vyšli z polyteistického Egypta, jde o Boží výlučnost (On je ten jediný, pravý Bůh hodný uctívání, protože je z egyptského otroctví zachránil). Ježíš se k tomu vyjadřuje třeba u Matouše 4,10, je to stejná myšlenka. A dnešní aplikace? Uvažujte, z čeho všeho si lidé nadělali "bohy", co uctívají, po čem touží a čemu se "klanějí"...a co to dělá s charakterem. Co se týče samotné divadelní hry, premiéra byla z důvodu nemoci přesunuta a podle všeho to vypadá na kontroverzní věc a možná test, co maloměstské publikum na jevišti snese. Uvidíme.
Reagovat
Datum: 12.2.2017 14:14
Titulek: Re: Titulek
Autor: X
66
Nj kdo by řek že do divadla chodí jen maloměstské publikum a je testováno. Uvidíme
Reagovat
Datum: 13.2.2017 01:24
Titulek: MUČEDNÍK - komedie o náboženském fanatismu
Autor: Anonym
20
Premiéra přesunuta na pátek 17. 2. v 19. hodin! Ale ale, že by zde někomu vadila komedie, řachanda? Hahaha!
"Marius von Mayenburg - Mučedník Märtyrer (2012) - Mladý Benjamin se rozhodne hledat odpovědi na strasti dospívání v Bibli. Jak Bůh umožňuje vyhnout se vyučování? Jak je přes něj možné zapůsobit na dívku? Matka ani pedagogický sbor ovšem na takový způsob revolty naprosto nejsou připraveni, a tak vše zajde nečekaně daleko..."
Reagovat
Datum: 14.2.2017 06:02
Titulek: Lepších devastačních výsledků než
Autor: Tumpa
48
náboženský fanatizmus dosahují nejrůznější podoby a variace ateistického fanatizmu. Pedofilní potenciál ateistů je dnes řádově vyšší než pedofilů církevních a nikdo o tom ani nekvikne.
Reagovat
Datum: 14.2.2017 18:22
Titulek: Divadlo Šumperk
Autor: Anonym
16
Jako ťafka lidovcům dobré.
Reagovat
Datum: 24.2.2017 15:54
Titulek: V katolické církvi kvete korupce i pedofilie:
Autor: ThDr. Matrace
43
V katolické církvi kvete korupce i pedofilie:

„Korupce ve Vatikánu existuje. Ale já zůstávám v klidu. Když se vyskytne problém, napíši lístek svatému Josefovi a dám ho pod jeho sochu ve svém pokoji, sochu spícího Josefa, která už spí na matraci lístků,“ uvedl papež František.

https://www.info.cz/svet/temna-tajemstvi-vatikanu-papez-priznal-ze-v-cirkvi-kvete-korupce-i-pedofilie-4418.html

Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.