ZPRAVODAJSTVÍ

V centru města číhá smrt

7. května 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Zábřeh – Dopravní situace v centru Zábřeha začíná být kritická. Svědčí o tom fakt, že minulý týden tam pod koly vozu zahynula starší žena, přičemž srážky s chodci nejsou v ulici Československé armády ničím výjimečným. Příští rok chce navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřít železniční nadjezd a doprava v ulicích města tak ještě zhoustne. Stavba obchvatu přitom začne nejdříve za pět let.

 „Chodkyně utrpěla zranění neslučitelná se životem. K nehodě došlo v ulici Československé armády zhruba o tři čtvrtě na deset dopoledne,“ informovala o zatím posledním tragickém případu mluvčí policie Jiřina Vybíhalová.

Smrtelná bouračka se odehrála v pondělí 29. dubna. Náklaďák srazil seniorku poblíž „kulturáku“. Okolnosti nehody a míru jejího zavinění kriminalisté stále vyšetřují.
Na obchvat si musí počkat

Tragická událost vyvolala mezi obyvateli Zábřeha rozhořčené diskuze o plánovaném obchvatu. Jeho realizace je totiž stále v nedohlednu, přitom centrum města nadměrnou dopravou trpí.

„Nejvíc aut tudy projede dopoledne a pak kolem páté hodiny, kdy lidi jezdí z práce. Člověka tady auto srazí každý rok,“ upozornil Josef Tománek, který v ulici Československé armády bydlí.

Podle aktuálních informací ŘSD nezačne stavba obchvatu Zábřeha dříve než v roce 2024, spíše ale později. Vyjít má zhruba na dvě miliardy korun, přičemž uvedení do provozu ŘSD očekává po roce 2026. Silnice má navazovat na obchvat Postřelmova a Bludova, jehož realizace se aktuálně připravuje.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.5.2019 09:54
Titulek: Stačí závory
Autor: M
18
Ono stačí, když se spustí závory u Lídlu a hned je kolona až po kruhový objezd u kulturáku, to je potom něco!
Reagovat
Datum: 7.5.2019 14:50
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
16
Dopravní situace v Zábřehu je příšerná. Místním to asi tolik nevadí, ale projet někdy Zábřeh je o nervy.
Reagovat
Datum: 7.5.2019 16:15
Titulek: Co má plánovaný obchvat společného s provozem uvnitř města?
Autor: Jarda
20
Nechápu, v čem by měl situaci zlepšit rychlostní obchvat města. Vždyť už nyní město ve směru Šumperk-Mohelnice obchvat má, kdo nepotřebuje zajet do města, jede na této trase tama. Nejvíc situaci zhoršuje železniční přejezd na ulici ČSA, kde jsou závory víc dole jak nahoře a ve městě se neustále kvůli tomu tvoří dlouhé kolony.
Reagovat
Datum: 7.5.2019 17:50
Titulek: Zodpovědnost za bouračky nese
Autor: Koniáš
souhlas
32
nesouhlas
23
dlouhodobě vládnoucí KDU-ČSL, František John, starosta od roku 2010. Zkušenost s lidovci a plastovými kanalizačními trubkami za 1,6 miliardy vám nestačila, milí voliči?
A že tihle zloději a vlastizrádci jezdí do Německa na schůze landsmančaftu?
Že lidovci okradli českým národ o státní majetky a nyní se snaží vyhubit všechny Evropany masovou migrací muslimů a Afričanů? V Bruselu vládne lidovec Jean-Claude Juncker a evropští lidovci (European People's Party EPP) mají většinu europoslanců v Evropském parlamentu, tedy do voleb 24. a 25. května 2019.
Hlavně volte v sobotu!
Reagovat
Datum: 9.5.2019 15:00
Titulek: Re: Zodpovědnost za bouračky nese
Autor: jan
25
Proč pamatova-děje se to stála a mi s tím nic nenaděláme!
Reagovat
Datum: 9.5.2019 15:22
Titulek: Re: Zodpovědnost za bouračky nese
Autor: Petr
12
Vy musíte být hodně zakomplexovaný pán.
Reagovat
Datum: 12.5.2019 22:14
Titulek: Re: Zodpovědnost za bouračky nese
Autor: Johánek Pomucký Welcl
Na zastupitelstvu říkali, že lidovecký minisrantč John je lhář a bezcharakterní falešník a že si tak akorát za erární peníze populisticky honí triko


Reagovat
Datum: 8.5.2019 21:15
Titulek: Při sražení chodce zejména v obci
Autor: Jarda
souhlas
12
nesouhlas
13
půjdou policajti a soudy na prvním místě po řidiči, který by na to měl pamatovat.
Reagovat
Datum: 9.5.2019 08:07
Titulek: Re: Při sražení chodce zejména v obci
Autor: Jenda Benda
43
Bohužel tomu chodci je to už většinou jedno.
Reagovat
Datum: 9.5.2019 09:40
Titulek: Kruháč
Autor: VAd
16
Ten kruháč u kulturáku je malý. Je to spíš taková prosmykávací křižovatka. Pro řidiče je průjezd docela nepříjemný a tak chodce přehlédnou snadno.
Reagovat
Datum: 14.5.2019 10:31
Titulek: Re: Kruháč
Autor: Moris
32
ale ta nehoda se stala 100m před kruháčem, kdy dotyčná 90-letá přecházela mimo přechod (cca 30m od nejbližšího u kulturáku) a řidič náklaďáku (PPL) vyjížděl od Beami na centrum a srazil ji pravou stranou. Pokud mu tam vešla současně s odbočením, tak ji na pravé straně prostě nemohl vidět, nehledě k tomu, že v silnici neměla co dělat. Fotky např. https://sumpersky.denik.cz/nehody/nakladak-srazil-v-zabrehu-chodce-ten-na-miste-zemrel-20190429.html
Pak se objeví od investigativních pisálků články ve stylu "v centru Zábřeha číhá smrt". Neskutečné. Chce se mi z nich už blejt.
Doprava v Zábřeze je katastrofa, ale toto byla chyba dotyčné seniorky, bohužel s daní nejvyšší. Kdo je řidič, tak ví jak se většina chodců chová ... pořád ve střehu a stejně je to málo.
Reagovat
Datum: 9.5.2019 10:21
Titulek: doprava
Autor: Občan N
19
Zkuste si na již zmíněný realizovaný obchvat Zábřeha najet v dopravní špičce ze směru od nádraží a odbočte na Šumperk tedy doleva. Bez šance. K tomu jak rychle ŘSD realizuje nové stavby jen připomenu, že stavba obchvatu Bludova měla začít v roce 2017 a v roce 2019 se mělo jezdit. Budeme rádi, když se začne stavět do roku 2021 ale já to vidím reálně na rok 2021-2024, protože stále ještě probíhá výkup pozemků.
Mimochodem tu paní prý přejel kamioňák který ji neměl šanci zahlédnout... cvrdlikali to špačci.
Reagovat
Datum: 10.5.2019 12:58
Titulek: Kombinace faktorů
Autor: Občan
souhlas
10
nesouhlas
24
Dopravní problémy v Zábřehu jsou způsobeny kombinací několika faktorů:
1. Město není nafukovací, aby pojmulo stále rostoucí množství aut vyplývající z pohodlnosti jejich uživatelů.
2. Nepozornost řidičů. Částečným řešením je vytvoření zóny rychlosti 30 km/h od El Pasa po Billu, Masarykovo náměstí, ulici na Valové, Albert na Bezručově a zastávka OÚNZ.
3. Nutnost vytvořit "záchytné" parkoviště s velkou kapacitou blízko centra města - plocha u stadionu je jako dělaná pro podzemní a nadzemní parkoviště kombinované s autobusovým nádražím místo Valové.
3. Jsou místa, kam rozhodně patří zákaz odbočení vlevo - to je např. ten výjezd z Beami, kde se stal ten nedávný smrťák.

4. Další opatření.
Reagovat
Datum: 12.5.2019 01:54
Titulek: Pozvěte na to Číňany
Autor: Namol
a budete mít hotovo vše za týden-od projekttu i s realizací.
Reagovat
Datum: 13.5.2019 15:57
Titulek: Re: Pozvěte na to Číňany
Autor: Jenda Benda
36
V Polsku už to zkusili. Pozvali Číňany na stavbu dálnic a zůstaly jim jen šikmé oči pro pláč.
Reagovat
Datum: 13.5.2019 19:51
Titulek: Re: Pozvěte na to Číňany
Autor: Moris
19
A byl jste někdy v Polsku? Kromě mediálních vyšplechtů v TV byste zjistil, že toho umí daleko víc v pozitivním než namachrovaný český národ. A to včetně silnic, výrazně levnějších potravin, PHM, atd... komu pak ty dezinformace tady asi slouží? Tupé stádo voličů a opakovačů mouder z TV ....
Reagovat
Datum: 14.5.2019 08:11
Titulek: Re: Pozvěte na to Číňany
Autor: Jenda Benda
souhlas
23
nesouhlas
15
Dokážete pochopit psaný text?! Vyjadřoval jsem se pouze k tomu, jak Číňané v Polsku "stavěli" dálnice (viz https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2086733/jak-cinane-staveli-dalnici-v-polsku.html). Nepodsouvejte mi něco, co jsem nenapsal.
PS: V Polsku bývám poměrně často. Ne na tržnici, ale pracovně.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.