ZPRÁVY

V Branné se bude vařit pivo Bran

3. dubna 2013, 18:48, BH
V Branné se bude vařit pivo Bran Branná – Minipivovar Kolštejn v Branné zahájil zkušební provoz a chystá první várku zlatavého moku, které ponese název Bran. Prostorům pivovaru, který je součástí restaurace Kolštejn, požehnal minulý týden duchovní. Křest piva a současně oslava čtvrtých narozen relaxačního centra se uskuteční 28. června. Slavit se bude s kapelou Bran, která se stala inspirací pro název kolštejnského moku.

Chuť spodně kvašeného, nefiltrovaného a nepasterovaného piva bude pod kontrolou sládka Jiřího Makse. „Historicky první pivo vařené ve sklepení restaurace Kolštejn můžeme očekávat kolem devatenáctého května,“ uvedl ředitel Relax centra Kolštejn Tomáš Drápal. Sortiment zdejšího minipivovaru bude postaven na kvalitním českém ležáku. „Klademe důraz na české a moravské suroviny. Chmel pochází z východních Čech, kvasnice bereme z okolních pivovarů a voda je místní,“ uvedl sládek. Zdejší první várka bude pro něj zkouškou. Vyučený kuchař si v současnosti dodělává střední potravinářskou školu se zaměřením na technologii vaření piva. „Jsem rád, že zde mohu být od začátku, podílet se na chuti piva a vše konzultovat,“ pochvaluje si sládek.

Sládek Jiří Maks bude vařit pivo v Branné v nově vybudovaném moderním minipivovaru.

Vaření piva má v obci svou tradici. První zmínky o Branné jako městečku s hradem, panským dvorem, třemi mlýny, pivovarem a mýtnicí se objevily v roce 1575. „Chtěli jsme na tuto tradici navázat a dát zdejšímu komplexu něco místního a originálního. Název piva Bran vzešel z veřejné ankety, ve které se sešlo celkem sto dvacet čtyři návrhy. Vítězný název zaslala srdcová fanynka našeho hotelu z Brna. Název je zvučný, vychází z názvu obce Branná. Stejnojmenná bretaňská kapela bude u křtu piva dvacátého osmého června,“ vysvětlil Drápal.

Ve sklepení restaurace Kolštejn vznikl ležácký sklep se spilkami.

Hlavním produktem zdejšího minipivovaru se stane dvanáctiprocentní ležák plzeňského typu. Zdejší sládek počítá také s doplňkovými druhy jako je polotmavé pivo s jemnější příchutí karamelu, v zimních měsících s produkcí silnějšího speciálu a naopak v létě s pivem s nižší stupňovitostí.

foto: BHDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.4.2013 17:12
Titulek: To je název,
Autor: Jarda
77
blbší jméno to pivo nemohlo dostat.Lepší už by byl Beran,těch se tam v okolí pase dost a na radnici asi také.Ta brněnská VIP návštěvnice by asi beranem také neopovrhla.Čauky a klid.
Reagovat
Datum: 11.4.2013 11:18
Titulek: Bez titulku
Autor: Lenka
58
Zase jeden provokatér a věčný nespokojenec, jak jinak v naší zemi...
Reagovat
Datum: 21.4.2013 11:59
Titulek: MINIPIVOVAR KOLŠTEJN
Autor: Márty
175
149
Název není zvolen špatně, řekl bych. Však oni si lidi na něj zvyknou ;-) Důležitější jest aby mok zlatavý chutnal! A jak znám J.M. tak umí! I jen doma v "hrncovaru" již X let. S pozdravem srdečným M.K. . + http://www.pivovarkolstejn.cz/ ..
Reagovat
Datum: 2.5.2013 00:09
Titulek: čas ukáže
Autor: Tomáš Drápal
60
vězte, že nejlepší soudce je čas.. a ten všem ukáže! Těším se na ty časy :)
Reagovat
Datum: 12.6.2013 18:07
Titulek: Re: čas ukáže
Autor: Martin Kulhaj
45
Tak, tak :-) A čas již ukázal, že 8. 6. 2013 nám moc chutnalo ;-) ...
Reagovat
Datum: 13.6.2013 17:53
Titulek: Brann otestován
Autor: hellboy
44
a shledán jako nadmíru pitelný. Velká pochvala, a jen tak dál. Už se teším na Dolmena.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.