ZPRÁVY

Úředníci zažívají nápor, lidem končí občanské průkazy

13. května 2015, 06:38, Hana Písková
Mohelnice, Šumperk - Letošní rok i další dva následující jsou obdobím, kdy vysokému počtu lidí končí platnost občanského průkazu. Zatímco některé městské úřady vyzývají občany, aby nenechávali výměnu dokladů na poslední chvíli, jiné už v těchto dnech zažívají nápor.

 „V tomto období už u nás stojí dlouhé fronty. Denně odbavíme přibližně dvě stovky lidí a většinu tvoří právě ti, kterým končí platnost občanského průkazu. Proto už ani nevyvěšujeme nějaké výzvy, naši zaměstnanci mají průběžně v tomto směru spoustu práce,“ říká vedoucí správního oddělení Městského úřadu Šumperk Olga Breitzetelová. K náporu podle ní dochází právě i díky zpozdilcům, kteří si termín platnosti průkazů nehlídali.

Výměna je zdarma

„Žádost o výměnu lze podat nejdříve šedesát dní před ukončením platnosti průkazů. Vyhotovení trvá přibližně tři až čtyři týdny s ohledem na to, že výrobu občanských průkazů zabezpečuje centrálně Státní tiskárna cenin Praha,“ upozorňují zaměstnanci správního oddělení Městského úřadu Mohelnice. Výměna občanky je bezplatná, poplatek pět set korun platí pouze ti, kteří si zažádají o průkaz s kontaktním elektronickým čipem. Úředníci zároveň připomínají, že po tom, kdo přichází žádat o výměnu už s prošlým občanským průkazem, budou vyžadovat rodný list, případně další doklady.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.