KULTURA

Unikátní sbírka pekařovských flašinetů je k vidění v muzeu

30. prosince 2013, 06:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, redakce, mb
Unikátní sbírka pekařovských flašinetů je k vidění v muzeu Šumperk - Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji se jmenuje výstava, kterou na sklonku roku 2013 připravilo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné s Vlastivědným muzeem v Šumperku. Sešlo se na ní po 75 letech třináct flašinetů z pekařovské firmy rodu Kolbů.

„Tak velký počet flašinetů, který se po více než 70 letech sešel, je opravdovým unikátem hodným zapsáním do Guinessovy knihy rekordů,“ řekl při zahájení výstavy Petr Nekuža z Technického muzea v Brně. Flašinety z muzeí v Šumperku, Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Prostějově nebo v Rožnově pod Radhoštěm si daly dostaveníčko v Hollarově galerii a budou si pospolu hovět až do 16. února 2014. Výstava představuje historii výroby flašinetů pekařovské dílny Franze Kolba, založené v roce 1863 a zaniklé v roce 1939.

Poslední vernisáž šumperského muzea v tomto roce nebyla jen setkáním lidí, kteří tyto pozoruhodné strojky obdivují, ale přijeli i vzácní hosté, členové sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně v čele s prezidentem Janem Bondrou. Žánrovou hudební rozmanitost flašinetů předvedli Antonín Švejda z Národního technického muzea v Praze, Radek Janoušek ze Západočeského muzea v Liberci a Martin Černohous z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které se na přípravě výstavy podílelo.

Zajímavým a nevšedním zpestřením výstavy jsou hrací stroje a strojky malíře a výtvarníka Petra Válka. V programu vystoupily děti z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které zazpívaly a předvedly kramářskou píseň O vzniku Pekařovské kaple, jež na motivy pověsti zkomponovala Filoména K. Černohousová. Pouť v Pekařově se uskuteční v srpnu 2014 již po jedenácté a stane se stejně jako v předchozích letech místem příštího setkání fandů této bohulibé záliby a potěšení.


Foto: VM Šumperk
Děti z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné během vernisáže učily návštěvníky jednu z kramářských písní.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.1.2014 23:53
Titulek: vm
Autor: Petr
153
219
Zajímavá akce.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.