KULTURA

Unikátní sbírka pekařovských flašinetů je k vidění v muzeu

30. prosince 2013, 06:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, redakce, mb
Unikátní sbírka pekařovských flašinetů je k vidění v muzeu Šumperk - Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji se jmenuje výstava, kterou na sklonku roku 2013 připravilo občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné s Vlastivědným muzeem v Šumperku. Sešlo se na ní po 75 letech třináct flašinetů z pekařovské firmy rodu Kolbů.

„Tak velký počet flašinetů, který se po více než 70 letech sešel, je opravdovým unikátem hodným zapsáním do Guinessovy knihy rekordů,“ řekl při zahájení výstavy Petr Nekuža z Technického muzea v Brně. Flašinety z muzeí v Šumperku, Praze, Brně, Plzni, Olomouci, Prostějově nebo v Rožnově pod Radhoštěm si daly dostaveníčko v Hollarově galerii a budou si pospolu hovět až do 16. února 2014. Výstava představuje historii výroby flašinetů pekařovské dílny Franze Kolba, založené v roce 1863 a zaniklé v roce 1939.

Poslední vernisáž šumperského muzea v tomto roce nebyla jen setkáním lidí, kteří tyto pozoruhodné strojky obdivují, ale přijeli i vzácní hosté, členové sekce Flašinety a mechanické hrací stroje při Kruhu přátel Technického muzea v Brně v čele s prezidentem Janem Bondrou. Žánrovou hudební rozmanitost flašinetů předvedli Antonín Švejda z Národního technického muzea v Praze, Radek Janoušek ze Západočeského muzea v Liberci a Martin Černohous z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které se na přípravě výstavy podílelo.

Zajímavým a nevšedním zpestřením výstavy jsou hrací stroje a strojky malíře a výtvarníka Petra Válka. V programu vystoupily děti z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které zazpívaly a předvedly kramářskou píseň O vzniku Pekařovské kaple, jež na motivy pověsti zkomponovala Filoména K. Černohousová. Pouť v Pekařově se uskuteční v srpnu 2014 již po jedenácté a stane se stejně jako v předchozích letech místem příštího setkání fandů této bohulibé záliby a potěšení.


Foto: VM Šumperk
Děti z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné během vernisáže učily návštěvníky jednu z kramářských písní.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.1.2014 23:53
Titulek: vm
Autor: Petr
161
230
Zajímavá akce.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.