ADÁMKOVA PORADNA

Umístění domovů pro seniory

15. července 2018, 07:41, redakce
Umístění domovů pro seniory Dobrý den, jaký máte názor na to, že domovy důchodců nebo jiná zařízení pro seniory jsou často někde na kraji města nebo až za městem. Je to podle vás správné? Jindřich, Šumperk

Na vaše dotazy odpovídá ředitel obecně prospěšné společnosti PONTIS Šumperk Miroslav Adámek.

Dobrý den, Jindřichu,

pokusím se na vaši otázku odpovědět z různých úhlů pohledu. Vždy bychom se měli zamýšlet nad konkrétními lidmi, jejich potřebami i touhami, zdravotním stavem, dostupností služeb a celou řadou dalších faktorů.
Jsou senioři, kteří žili celý život ve městě a životní styl bez návštěvy kavárny, divadla a dalších zařízení si nedovedou představit. Řeknou vám, že v důchodovém věku by na vesnici nešli, protože tam není lékař, spojení s městem je komplikovanější a ke štěstí nepotřebují zahrádku, stačí jim truhlík s bylinkami na balkóně nebo květináče s muškáty za oknem. Pro tyto lidi je skvělé, když najdou sociální služby poblíž centra města.
Jiné lidi seniorského věku to více táhne do přírody a klidu. Naopak se těžko vyrovnávají s tím, že pokud musejí třeba ze zdravotních důvodů opustit domek, ve kterém značnou část života bydleli, měli by si zvykat na městské prostředí v husté zástavbě.
Dnešní doba je skvělá v tom, že nabízí více možností. I u nás v Šumperku máme část sociálních služeb poblíž centra města, a aby lidem nechyběla příroda, mají tu například možnost zahradní terapie nebo posezení ve stínu stromů. Další část služeb je na konci města, kde mají senioři k dispozici zastřešenou terasu, ale i celou zahradu s pergolami. Sociální pracovnice tu ale samozřejmě dbají na to, aby ani tito lidé neztráceli sociální kontakty. Připravují pro ně výlety, návštěvy kavárny, cukrárny nebo divadla. Rozhodnutí, jak a kde budou senioři žít a jak a kde chtějí trávit svůj čas, by mělo zůstávat na nich. Důležité principy, na kterých by sociální služby měly stavět, jsou respekt k člověku a podpora jeho soběstačnosti. Úžasné je také to, že lidé v našich sociálních službách naplňují myšlenku spojování generací. Senioři vždycky pookřejí, když se mohou setkat s dětmi, a pro děti je důležité, aby měly kontakt i se staršími lidmi, kteří je mohou obohatit svými životními zkušenostmi a moudrostí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.