KULTURA

Ulice zaplaví pestrobarevný rej

9. srpna 2017, 10:00, Zuzana Kvapilová, Roman Tyčka
Ulice zaplaví pestrobarevný rej Šumperk - Lidovými tanci, muzikou a obyčeji zemí z celého světa ožijí v polovině srpna nejen ulice Šumperka, ale i okolních měst a obcí. Od 16. do 21. srpna se totiž uskuteční sedmadvacátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Návštěvníci se mohou opět těšit na exotické taneční a hudební soubory i na tradiční zástupce domácího folkloru.

 Hlavní program folklorní přehlídky se bude odehrávat v prostorách Pavlínina dvora v Šumperku, ten doplňkový pak proběhne na malé scéně v sadech 1. máje U sovy. „Návštěvníci festivalu si budou moci vychutnat vystoupení souborů ze sousedního Slovenska, ale rovněž z Kypru, Srbska, Portugalska, Francie, Alžíru, Turecka a také ze vzdálené Číny,“ říká ředitelka festivalu Libuše Březovská. Vzápětí dodává, že z tuzemských souborů se představí místní Senioři – Moravský folklorní soubor Ševčík, Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Kordulka ze Starého Poddvorova.
Zahajovací odpoledne festivalu nabídne ve středu 16. srpna od 17 hodin na malé scéně posezení u cimbálové muziky Zbyňka Hrdličky. „Čtvrtek 17. srpna se ponese ve znamení českého folklorního umění, na malé scéně během dne vystoupí Rabussa z Přerova, místní dětský soubor Markovička, cimbálka ze Starého Poddvorova, dále také Senioři Šumperk a vybrané slovenské soubory,“ upřesňuje Březovská.

Kdo uvaří nejlepší guláš?

Nikoliv tradičně ve čtvrtek, ale nově v pátek dopoledne se uskuteční již čtvrtý ročník soutěže o nejchutnější kotlíkový guláš nazvané Roztančené kotlíky. Dějištěm budou opět prostory parku u Vily Doris. „Výsledky tohoto kulinářského klání budou vyhlášeny ve 14 hodin, mezitím si návštěvníci festivalu budou moci na malé scéně poslechnout skupinu Rabussa a zhlédnout loutkové divadlo Klubíčko ze Zábřeze,“ podotýká ředitelka festivalu.
Brány Pavlínina dvora se otevřou poprvé v pátek v podvečer. Od půl šesté se zde představí dlouholetý účastník festivalu – skupina Kelt Grass Band a slavnostní salvou z mušket zahájí hlavní festivalový pořad Spolek přátel historie Magna Moravia. Od půl sedmé večerní se pak na hlavní scéně postupně představí všechny zahraniční soubory.

Roztančená ulice

V sobotu 19. srpna ráno přivítá zástupce všech účinkujících souborů starosta města na šumperské radnici. „Po slavnostním přijetí začne zřejmě nejoblíbenější a nejatraktivnější část celého festivalu – Roztančená ulice, kdy všechny domácí a i zahraniční soubory předvedou svůj um přímo v ulicích centra Šumperka,“ připomněla Březovská a dodala, že v sobotu odpoledne proběhne na malé scéně U sovy vystoupení českých souborů a od sedmnácté hodiny druhý hlavní koncert v Pavlínině dvoře. Po jeho skončení se mohou všichni zapojit do „Veselice“ pod pódiem a naučit se lidovým tancům.
Festival se se svými příznivci rozloučí v neděli 20. srpna vystoupením vybraných souborů na malé scéně U sovy a závěrečným pořadem Leť, písničko, leť. Během něj bude oceněn divácky nejúspěšnější soubor.
Bližší informace o festivalu spolu s profily účinkujících najdou zájemci na internetových stránkách Festivalsumperk.cz.


Foto: archiv

Nejoblíbenější částí Mezinárodního folklorního festivalu je Roztančená ulice, kdy všechny domácí a i zahraniční soubory předvedou svůj um přímo v ulicích centra Šumperka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.