KULTURA

Ulice zaplaví pestrobarevný rej

9. srpna 2017, 10:00, Zuzana Kvapilová, Roman Tyčka
Ulice zaplaví pestrobarevný rej Šumperk - Lidovými tanci, muzikou a obyčeji zemí z celého světa ožijí v polovině srpna nejen ulice Šumperka, ale i okolních měst a obcí. Od 16. do 21. srpna se totiž uskuteční sedmadvacátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Návštěvníci se mohou opět těšit na exotické taneční a hudební soubory i na tradiční zástupce domácího folkloru.

 Hlavní program folklorní přehlídky se bude odehrávat v prostorách Pavlínina dvora v Šumperku, ten doplňkový pak proběhne na malé scéně v sadech 1. máje U sovy. „Návštěvníci festivalu si budou moci vychutnat vystoupení souborů ze sousedního Slovenska, ale rovněž z Kypru, Srbska, Portugalska, Francie, Alžíru, Turecka a také ze vzdálené Číny,“ říká ředitelka festivalu Libuše Březovská. Vzápětí dodává, že z tuzemských souborů se představí místní Senioři – Moravský folklorní soubor Ševčík, Studánka ze Žďáru nad Sázavou a Kordulka ze Starého Poddvorova.
Zahajovací odpoledne festivalu nabídne ve středu 16. srpna od 17 hodin na malé scéně posezení u cimbálové muziky Zbyňka Hrdličky. „Čtvrtek 17. srpna se ponese ve znamení českého folklorního umění, na malé scéně během dne vystoupí Rabussa z Přerova, místní dětský soubor Markovička, cimbálka ze Starého Poddvorova, dále také Senioři Šumperk a vybrané slovenské soubory,“ upřesňuje Březovská.

Kdo uvaří nejlepší guláš?

Nikoliv tradičně ve čtvrtek, ale nově v pátek dopoledne se uskuteční již čtvrtý ročník soutěže o nejchutnější kotlíkový guláš nazvané Roztančené kotlíky. Dějištěm budou opět prostory parku u Vily Doris. „Výsledky tohoto kulinářského klání budou vyhlášeny ve 14 hodin, mezitím si návštěvníci festivalu budou moci na malé scéně poslechnout skupinu Rabussa a zhlédnout loutkové divadlo Klubíčko ze Zábřeze,“ podotýká ředitelka festivalu.
Brány Pavlínina dvora se otevřou poprvé v pátek v podvečer. Od půl šesté se zde představí dlouholetý účastník festivalu – skupina Kelt Grass Band a slavnostní salvou z mušket zahájí hlavní festivalový pořad Spolek přátel historie Magna Moravia. Od půl sedmé večerní se pak na hlavní scéně postupně představí všechny zahraniční soubory.

Roztančená ulice

V sobotu 19. srpna ráno přivítá zástupce všech účinkujících souborů starosta města na šumperské radnici. „Po slavnostním přijetí začne zřejmě nejoblíbenější a nejatraktivnější část celého festivalu – Roztančená ulice, kdy všechny domácí a i zahraniční soubory předvedou svůj um přímo v ulicích centra Šumperka,“ připomněla Březovská a dodala, že v sobotu odpoledne proběhne na malé scéně U sovy vystoupení českých souborů a od sedmnácté hodiny druhý hlavní koncert v Pavlínině dvoře. Po jeho skončení se mohou všichni zapojit do „Veselice“ pod pódiem a naučit se lidovým tancům.
Festival se se svými příznivci rozloučí v neděli 20. srpna vystoupením vybraných souborů na malé scéně U sovy a závěrečným pořadem Leť, písničko, leť. Během něj bude oceněn divácky nejúspěšnější soubor.
Bližší informace o festivalu spolu s profily účinkujících najdou zájemci na internetových stránkách Festivalsumperk.cz.


Foto: archiv

Nejoblíbenější částí Mezinárodního folklorního festivalu je Roztančená ulice, kdy všechny domácí a i zahraniční soubory předvedou svůj um přímo v ulicích centra Šumperka.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).