KULTURA

"Ulice a uličky Šumperka" už mají své vítěze

3. října 2009, 12:55, rejdakce
Šumperk - První ročník fotografické soutěže pro žáky základních škol již má své vítěze. Fotosoutěž s tématem "Ulice a uličky Šumperka" tak uzavřela první část cyklu Street Art akcí, kterou naplánovalo občanské sdružení PORTA VIVA na podzim tohoto školního roku.
Vernisáž výstavy, kde se sešlo více jak 40 fotografií rozmanitých ulic i zákoutí města Šumperka, proběhla v pátek 2. října za účasti pozvaných mladých autorů a jejich rodinných příslušníků.

"Očekávali jsme, že se nám sejde na padesát fotografií, nakonec byl výsledek o něco slabší, do soutěže jsme zařadili jen dvacet osm fotografií, které poslali jednotliví autoři," komentovala přihlášené soutěžní fotografie koordinátorka akce Stanislava Marešová a dodává: "Návštěvníci výstavy si ale mohou prohlédnout fotografií mnohem více, protože někteří mladí fotografové neodolali a poslali aspoň na ukázku více svých děl. Nakonec jsme se proto rozhodli, že je vystavíme všechny."

Fotografie názorně dokládají, jak se liší vnímání dětského oka od vnímání dospělých. Některé fotografie jsou, jak přiznala návštěvnice výstavy, skoro kalendářní, jiné vyvolají na první pohled rozporuplné pocity, ale přesto v nich návštěvníci zachytí záměr, s jakým byly mladými fotografy pořízeny. Na snímcích je zachyceno jak historické jádro města s úzkými uličkami a zákoutími, tak i čilý dopravní ruch. 

Na páteční vernisáži byly také vyhlášeny výsledky hlasování o pět nejlepších fotografií. "Vybrat ze všech došlých fotografií bylo nesmírně těžké a zdálo se to skoro nemožné, proto jsme zvolili poněkud netradiční způsob výběru," popsala cestu k vítězství Marešová. Organizátoři soutěže se totiž rozhodli, že dětské fotky vyberou opět děti. Pětadvacet žáků osmých tříd Schola Viva, partnerské školy občanského sdružení PORTA VIVA, mělo během jednoho dne možnost si všechny fotografie bez označení autora prohlédnout a hlasovat pak pro jeden podle nich nejhezčí obrázek. Do hlasování  byli zapojeni i pedagogové školy, kteří svými deseti hlasy jen utvrdili vítězství vybraných snímků. 

A jak to vše dopadlo?

První místo a s ním spojenou hlavní cenu digitální fotoaparát SONY řady DSC si odnesl patnáctiletý Jiří Jersák ze Scholy Viva  za fotografii Noční Šumperk. Dalšími cenami pro vítěze byly brašna na fotoaparát, pouzdro na CD a DVD a drobné reklamní předměty od partnerů občanského sdružení PORTA VIVA.

 Druhé místo a cenu MP4 přehrávač s pouzdrem, obalem na CD a DVD a drobnými reklamními předměty si odnesl snímek krásného parku pod Střední zdravotnickou školou, který zaslal žák osmé třídy základní školy Hanácká Lukáš Šklada.Cena třetí, pouzdro na fotoaparát, pouzdro na CD a DVD a další drobné ceny si odnesl nejmladší účastník soutěže, šestiletý Jindra Solař, za krásnou fotku kontrastních domů v historickém centru města. Oceněno drobnými cenami bylo i 4. a 5. místo, která obsadila  Zuzka Dudkovičová ze Základní školy Údolí Desné za čtrvté místo.

A  páté místo obsadil  Jan Mišovič ze Základní školy Hanácká. 


Výstava "Ulice a uličky Šumperk" potrvá v Domě kultury až do 10. listopadu, pak se přesune na jiné předem oznámené místo. Putovní výstavu tak budou moci zájemci zhlédnout během celého školního roku, na závěr výstavy se fotografie vrátí zpět na Scholu Viva do nově otevřené Galerie Viva.Organizátoři soutěže již nyní vyhlašují nové téma pro příští ročník, které bude mít opět blízko k projektu Steet Art.

Téma druhého ročníku zní "Co najdeš na ulici" a snímky by měly být makrofotografie. 

Uzávěrka pro přijímání snímků do druhého ročníku fotosoutěže skončí s posledním prázdninovým dnem 31. července roku 2010.

Snímky je možné již nyní posílat na e-mailovou adresu: street.art@email.cz
Fotografie by měly mít velikost nejméně 3 megapixely (2048 x 1536 px) a autor fotografií uvede své jméno, školu, datum pořízení snímku a typ fotoaparátu.Letošní akce Street Art však pokračuje dalšími naplánovanými projekty, z nichž nejbližší jsou besedy a volný art víkend, -  ukázka tvoření graffiti a volné sprejování. Vše bude ohlášeno a vyvěšeno předem na stránkách www.schola-viva.cz

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 8.10.2009 16:30
Titulek: Chci říct.. wou
Autor: sem profi fotograf XD
Osobně bych první místo dala třetí fotografii šestiletého Jindry, protože až na ořez je skvělá a zajímavě upravená a přijde mi opravdu obdivuhodné, že toto mohl zachytit. První fotka je velmi hezká, takže 15tiletému Jirkovi tleskám, ostatní fotografie už mi nepřijdou nijak zajímavé.
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.