KULTURA

Ulice a parky Šumperka oživí pestrobarevný rej

16. srpna 2016, 17:00, Zuzana Kvapilová, Ondřej Polák
Ulice a parky Šumperka oživí pestrobarevný rej Šumperk - Největší kulturní událost letní sezóny v Šumperku se blíží. Šestadvacátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu roztančí ulice okresního města i okolních obcí už tento týden.

 Jedna z nejznámějších folklorních přehlídek v republice proběhne od středy 17. do pondělí 22. srpna. Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her opět připomene zvyky a obyčeje předků.
Také letos měli organizátoři z čeho vybírat a soustředili se převážně na evropské soubory. Na pěší zóně, v parku „U sovy“ a na pódiu v Pavlínině dvoře budou diváci moci obdivovat soubory z Ruska, Polska, Rakouska, Srbska, Chorvatska, Itálie a Indonésie. Z českých a moravských souborů se představí Salajka z Dambořic, litovelská Hanačka, místní Senioři a dětské soubory Markovička a Hanačka. Cimbálová muzika Starý Poddvorov pak přiveze dětské zpěváčky z jižní Moravy. A stejně jako v uplynulých ročnících se i letos zahraniční soubory představí divákům nejen v Šumperku, ale i v Loučné nad Desnou, ve Velkých Losinách, v Postřelmově a v Libině.
Jednotlivá vystoupení budou probíhat pod širým nebem na malé scéně „U sovy“, dějištěm hlavních pořadů a sobotní veselice pak bude velká scéna v Pavlínině dvoře. Chybět nebude ani tradiční soutěž, v níž diváci vyberou nejsympatičtější soubor, a to prostřednictvím lahví se jmény souborů. Svého favorita budou moci ohodnotit finanční částkou dle vlastního uvážení. Zvláštní cenu udělí souboru, který nejvíce pochopil smysl festivalových tradic, i pořadatelé. Výsledky obou soutěží vyhlásí v neděli a vybrané peníze předají stejně jako loni místnímu dětskému domovu.

Úvod patří Seniorům


Vlastní srpnový folklorní maratón odstartuje ve středu 17. srpna v 17 hodin na malé scéně „U sovy“ Posezení u cimbálu s Cimbálovou muzikou Zbyňka Hrdličky. Čtvrtek 18. srpna letos nebude ve znamení oblastních dožínek, jako tomu bylo v minulých letech, ale ponese se v duchu oslav dvacátého výročí šumperského souboru Senioři. Oslavám bude předcházet soutěž o nejchutnější kotlíkový guláš, během níž budou moci ukázat svůj kuchařský um i zájemci z řad veřejnosti. Stačí se jen včas zaregistrovat.
Čtvrteční program festivalu zahájí ve 14.30 hodin „U sovy“ Rabusa a v 15.30 hodin vystoupí dětský soubor Markovička. Od čtvrté odpolední zde pak budou své „dvacetiny“ slavit Senioři, kteří se festivalu účastní pravidelně od roku 1996.

…a pátek dětem

Malá scéna „U sovy“ bude v pátek od desáté dopolední hostit opět soubor Rabusa a ve 13.30 hodin zde pak odstartuje „minifestiválek“ dětských folklorních souborů nazvaný Půjdem si hrát na sluníčko. Úderem třetí odpolední se pak divákům představí Cimbálová muzika Starý Poddvorov s dětskými zpěváčky.
První hlavní koncert zahraničních hostů nazvaný Vítejte u nás se odehraje od 18.30 hodin na nádvoří Pavlínina dvora. Předcházet mu bude v 17.30 hodin vystoupení souboru Kelt Grass Band a v 18 hodin ukázky historického šermu v podání Magna Moravia.

Veselice s výukou tanců

Nejbohatší program nabídnou pořadatelé v sobotu 20. srpna, kdy se odehraje také očekávaná Roztančená ulice. Populární průvod všech účastníků po pěší zóně začne kolem tři čtvrtě na jedenáct.
Dvě hodiny po poledni pak vystoupí české soubory na malé scéně „u sovy“ a úderem páté odpolední se program přesune do areálu Pavlínina dvora, který bude hostit hlavní sobotní festivalový pořad nazvaný Až pudeš do světa, zastav se! Na něj naváže od deváté večerní tradiční veselice pod širým nebem v Pavlínině dvoře „Pod kaštanem“. Její součástí bude i výuka lidových tanců.

Neděli zahájí mše svatá

Folklorem ožijí sady 1. máje a Pavlínin dvůr také v neděli 21. srpna. Program zahájí v devět hodin mše svatá, které se zúčastní folklorní soubory. V 15 hodin scénu zaplní účastníci festivalu při závěrečnému pořadu Leť písničko, leť, během něhož budou oceněny nejlepší soubory.
Na pondělí 22. srpna jsou naplánována vystoupení zahraničních souborů mimo Šumperk.


Foto: Ondřej Polák

V sobotu dopoledne projdou šumperskou pěší zónou všichni účastníci mezinárodního folklorního festivalu. Průvodu přihlížejí každoročně stovky lidí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.8.2016 20:24
Titulek: kdo to zaplatí ?
Autor: Petr Fajman
188
140
Prosím Vás, kdo tu dovolenou rusů, italů, a já nevím koho, kdo to platí?
Reagovat
Datum: 19.8.2016 08:00
Titulek: Re: kdo to zaplatí ?
Autor: Laďa
194
144
Není to první ročník a pokud pamatuji, vždy si peníze na celý fesťák zajišťovala Markovice od sponzorů, tedy poslední dobou i od města. Pozvané soubory pak samozřejmě jezdí po více místech. No a že by to byla jen dovolená? Ten, kdo si něco podobného odzkoušel, ví, že je to celoroční tvrdá dřina.
Reagovat
Datum: 22.8.2016 08:40
Titulek: Re: kdo to zaplatí ?
Autor: Mar
158
143
Áááá, pan škarohlíd! Hezký den přeji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.