ZPRAVODAJSTVÍ

Úklid Šumperka je k ničemu, kritizovali zastupitelé

31. ledna 2017, 16:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Velmi ostrá debata se minulý týden odehrála v šumperském zastupitelstvu, kde se mimo jiné probírala zpráva o zimní údržbě města. Původně mělo jít jen o formální bod programu, nakonec se z něj stalo ožehavé téma, které dokonce sjednotilo jinak znepřátelené tábory koaličních a opozičních zastupitelů.

 Úklid sněhu ve městě má nově na starosti firma SUEZ. A právě její zástupci si to od zastupitelů pořádně slízli. „Kdyby někdo z vaší firmy prošel Šumperkem, zjistili by, že tvrzení o tom, že jsou komunikace od sněhu uklizeny, jsou kecy,“ uvedl například zastupitel Jiří Gonda. Zástupci společnosti SUEZ se snažili kritiku odvrátit tvrzením, že na očištění všech chodníků a silnic neměli v době sněžení dostatek lidí ani techniky. „Zajímalo by mě, co pracovníci firmy dělají v těchto dnech,“ ptala se jich na to konto další zastupitelka Alena Šmotková, která tak narážela na fakt, že ve městě už nesněžilo čtrnáct dnů, ale části chodníků i parkovišť stále blokují hromady sněhu.

Více peněz, nebo odhodlání

Podle vedení města není možné, aby se stávajícím rozpočtem stihla firma uklidit v Šumperku všechny komunikace pro auta i pro chodce. Bez toho aniž by se do odhrnování sněhu zapojili sami občané, se podle starosty Zdeňka Brože situace nezlepší. Velké problémy mají třeba řidiči na neuklizených parkovištích. „Pokud budu parkovat a projede po sídlišti odhrnovač, který zahrne za moje auto sníh, tak vytáhnu lopatu, za deset minut mám krásně vyklizené místo a neubude mě,“ dodal místostarosta Tomáš Spurný.

Za původní nepřesnou citaci pana místostarosty Tomáše Spurného se omlouváme a uveřejňujeme text s jeho správným vyjádřením.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.2.2017 13:30
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
102
101
Vypadá to ve městě tak, jaké priority má vedení.
Táhne se to od letních měsíců tolik kritizovaným nedostatečným úklidem cyklopruhů a pokračuje to zimní údržbou.
A hlavně ty výmluvy na harmonogram úklidu, to je fakt k ublinknutí. Dřív úklid měl jakousi priorotu, i časouvou, aby se zaměstnaci se dostali do práce a fungovalo zásobování.
Dnes (?), Hlavní třída a dost, dál lidi nikoho nezajímají, teda pokud to nejsou ti z Arábie, že!? Jojo když to dělají jak to dělají, kecy Tomáše to už nezachrání.
Nutno dodat, v rámci objektivity, že ti paneláčníci se fakt kvůli ničemu nepřetrhnou (leda s kritikou).
Reagovat
Datum: 6.2.2017 14:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: neanonym
84
no, ti nepanelákovníci se porvou o lopaty ?
Reagovat
Datum: 6.2.2017 21:15
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
90
105
ti maj svoje voe!
Reagovat
Datum: 2.2.2017 20:52
Titulek: Tak hrabat, Spurný, hrabat,
Autor: Anonym
103
ale sníh, né peníze.
Reagovat
Datum: 2.2.2017 21:14
Titulek: Průšvih
Autor: Jiří Skrbek
90
111
On je únor, jak je možné, že v Šumperku sněží ? Kdo za to může, že se nemožu po městě špacírovat jako v srpnu ?
Reagovat
Datum: 2.2.2017 21:30
Titulek: Re: Průšvih
Autor: aNONYM
149
Pak nejste moc chytří, když platíte firmě, aby to bylo jako v tom srpnu :)))
Reagovat
Datum: 2.2.2017 21:36
Titulek: Re: Průšvih
Autor: Anonym
83
102
Zalez, estébáku.
Reagovat
Datum: 2.2.2017 21:32
Titulek: Radnice Prahy 6 zajišťuje zimní údržbu za 15 milionů Kč ročně:
Autor: Společně čistíme svět
85
104
uklidí strojově 147 000 m2 komunikací (najaté dodavatelské firmy) a brigádníci Sněhové pohotovosti odhrnují ručně sníh na 117 000 m2 chodníků.
https://www.praha6.cz/aktuality/snehova-pohotovost-brigadniky-v-praze-6-ani-letos-nezaskocila-2017-01-31

Brigádníci Sněhové pohotovosti, přezdívaní Sněhuláci, dostávali měsíčně paušál 2.000,- Kč měsíčně, že když v zimě večer Praha 6 zavelí, tak­ ráno uklidí přidělený chodník. K tomu brigádníci dostávali 400,- Kč za každý odpracovaný den. Ale po minulých obecních volbách zasedla na radnici Prahy 6 koalice ANO, TOP 09, STAN a lidovců a řekli, že prý musí šetřit, paušál zrušili a brigádníci dostávají už jen 600,- Kč za odpracovaný den. Takže zájem o brigádu dosti poklesl a místo 500 brigádníků Sněhuláků jich radnici zbylo 280, některé chodníky se neuklízí a lidi nadávají. Copak politici udělají s tzv. ušetřenými penězi, asi za ně budou pořádat luxusní večírky jak exhejtman Olomouckého kraje Rozbořil (ČSSD).

Ale u nás v Šumperku by brigádníkům 600,- Kč určitě stačilo, Pražáci jsou rozežraní.

Takže vidíte, že v jiných městech když se chce, tak to jde. Město Šumperk má platit po 6 let celkem 96 milionů Kč firmě SUEZ za letní a zimní úklid veřejných komunikací a chodníků, když to přepočítám, je to vskutku 16 milionů Kč ročně.

"Rada města Šumperka zadala 20.8.2014 (krátce před obecními volbami) veřejnou zakázku Údržba veřejných komunikací, chodníků a příslušenství na území města Šumperka firmě Evják s.r.o. za cenu 96 421 792,80 Kč bez DPH, doba trvání zakázky 01/09/2014 - 1/08/2020. Manželé Evjákovi prodali firmu Evják v létě 2016 Francouzům SUEZ za pěkný balík, bez městské zakázky by firma Evják měla zanedbatelnou cenu."
Reagovat
Datum: 4.2.2017 00:40
Titulek: Kecy
Autor: Premek
106
104
Ted se řeší úklid ale ze několik let zpět si firma uctívala za úklid sněhu 1000000 Kč a v tom roce nedopadla ani vločka to nikomu nevadilo? Najednou se provalila kauza sport unik peněz s PMS a ejhle p. Evjak firmu prodal . otázka zní proč co ho vedlo k prodeji ? Kdo si za zimu vydělá 1 milion korun když nesnezilo? Nebi jen náhoda prbjak a p sperlich věcmi kamaradi.?
Reagovat
Datum: 13.2.2017 08:29
Titulek: Re: Kecy
Autor: Petr
93
vsadím se, že Evják může i za tvůj podělanej život
Reagovat
Datum: 4.2.2017 14:49
Titulek: Totální nepořádek historického rozměru
Autor: Tomáš
125
Žiju ve městě přes 40 roků na takový nepořádek za posledních 25 let nepamatuji. Parkoviště u radnice, kde se snad mají odehrávat i svatby nebylo ani po 3 týdnech uklizeno. Hromady neodvezeného špinavého sněhu na Hlavní třídě a okolí jsou v době zvýšené návštěvy zimních turistů nezvyklým lákadlem, hraničícím s ostudou.
Není to nic jiného než neschopnost a lhostejnost. A to není v zastupitelstvu nic o koalici nebo opozici, ale o zdravém rozumu. Rád bych zde zaznamenal názory některých zásadových zastupitelů, kteří mají vždy pravdu.
Reagovat
Datum: 5.2.2017 09:32
Titulek: ranní úklid
Autor: mac
117
101
Pan Tomáš Spurný neodchízí ani neodjíždí do práce po páté hodině ráno, kdy i těch 10 minut je zdržení. Navíc nejde jen o to, že není uklizeno ihned po spadu sněhu, ono letos není uklizeno vůbec a nikde, pouze velmi naoko na některých hlavních cestách a potom v okolí bydliště starosty.
Reagovat
Datum: 6.2.2017 22:33
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
84
je třeba souhlasit s tím, že pokud se nezapojíme sami,pak úklid nebude zcela ideální. Na straně druhé se ptám, proč v loňském roce mohl jezdit traktor tam, kam dnes jede pluh na náklaďáku a nevejde se na ulici. Proč na některé ulice tento pluh přijede až po 4 dnech a na chodníky vůbec nikdo, resp. za celu zimu v celé ulici 2x!!! Jaká je kontrola města nad výkonem nasmlouvané služby. Dnes jsem si pořídil smutné video. Uničovská ulice, 3 st. nad nulou a traktor SUEZ sype holý chodník a potom chodník s tající břečkou. Asi se ten posyp musí rozvést,když se nakoupil a na jaře se zase smete.....
Reagovat
Datum: 7.2.2017 08:02
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: X
117
Proč se přidávat vlastnické právo je nepochybné tak ať město s našemi daněmi (nic jiného v podsttě přijmy města nejsou) řádně hospodaři. Když maj na cestu do číny pro některý tak mají snad i na úklid města v létě nebo zimě. A nic jného než pořádná kontrola nebo prostě město rozdělit na víc částí a pak vysoutěžit a porovnat. Kdo jak uklízí
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.