ZPRAVODAJSTVÍ

Učňové Olomouckého kraje soutěžili v Šumperku ve svařování

24. května 2017, 05:00, redakce, placená reklama
Učňové Olomouckého kraje soutěžili v Šumperku ve svařování Mladí lidé z Olomouce, Hranic, Jeseníku a také domácí žáci změřili své znalosti a um v odborné svářečské soutěži, kterou uspořádala Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku.

 „Soutěž se skládala ze dvou částí – teoretické a praktické. Nejdříve se testovaly znalosti účastníků týkající se bezpečnosti práce a technologie svařování. Potom všichni podle zadaného postupu předvedli svar přírubový a rohový,“ objasnil Radomír Nezdařil, vedoucí učitel odborného výcviku šumperské školy.


O výsledcích rozhodovala nezávislá porota, která mohla za obě části soutěže udělit až 200 bodů. Pouhých devět bodů do maxima chybělo vítězi Liboru Otoupalovi, žákovi druhého ročníku oboru zámečník šumperské školy.
„S kvalitou předvedených prací byla odborná porota spokojená. Na druhém a třetím místě se rozdílem jediného bodu umístili Robin Kunc a Pavel Daniel, reprezentanti Střední průmyslové školy Hranice,“ uvedl Nezdařil.

Organizátoři připravili program nejenom pro soutěžící, ale také pro jejich doprovod. Zatímco žáci měřili své schopnosti, učitelé odborného výcviku navštívili rapotínskou firmu BC Morava a zajímali se o to, jak se tam svařují velké ocelové konstrukce.
Soutěž podpořila strojírenská společnost Pars nova, která je součástí skupiny Škoda Transportation. Postarala se o ceny pro vítěze a další účastníky.
„Hodnotné ceny přispěly k celkově vysoké úrovni soutěže. Nejlepší žák získal svařovací zdroj, další sadu nářadí, cenou za třetí místo byla úhlová bruska. Účastník na čtvrtém místě dostal svářečskou kuklu, ostatní svářečské rukavice,“ přiblížil Nezdařil.

Účastníci i organizátoři soutěže byli s jejím průběhem a výsledky spokojeni a už plánují druhý ročník úspěšné akce. Odehrát by se měla příští rok, opět na jaře.
„Uspořádat soutěž nebylo snadné, vyžádalo si to náročnou přípravu. Jsme rádi, že se vše vydařilo,“ pochvaloval si Nezdařil.


Organizátoři pozvali školy z Olomouckého kraje, kde tak jako v Šumperku nabízejí žákům svářečský kurz a svařují metodou 135. V šumperské Střední škole železniční, technické a služeb ho absolvují žáci druhého ročníku.
„Oba soutěžící, kteří nás reprezentovali, jsou budoucí zámečníci. O tento obor je mezi zaměstnavateli zájem, o čemž svědčí i to, že žáci třetího ročníku, kteří právě podstupují odbornou praxi ve firmách, už dostávají nabídky na pracovní místa,“ dodal vedoucí učitel odborného výcviku Nezdařil.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.