ZPRAVODAJSTVÍ

Učňové Olomouckého kraje soutěžili v Šumperku ve svařování

24. května 2017, 05:00, redakce, placená reklama
Učňové Olomouckého kraje soutěžili v Šumperku ve svařování Mladí lidé z Olomouce, Hranic, Jeseníku a také domácí žáci změřili své znalosti a um v odborné svářečské soutěži, kterou uspořádala Střední škola železniční, technická a služeb v Šumperku.

 „Soutěž se skládala ze dvou částí – teoretické a praktické. Nejdříve se testovaly znalosti účastníků týkající se bezpečnosti práce a technologie svařování. Potom všichni podle zadaného postupu předvedli svar přírubový a rohový,“ objasnil Radomír Nezdařil, vedoucí učitel odborného výcviku šumperské školy.


O výsledcích rozhodovala nezávislá porota, která mohla za obě části soutěže udělit až 200 bodů. Pouhých devět bodů do maxima chybělo vítězi Liboru Otoupalovi, žákovi druhého ročníku oboru zámečník šumperské školy.
„S kvalitou předvedených prací byla odborná porota spokojená. Na druhém a třetím místě se rozdílem jediného bodu umístili Robin Kunc a Pavel Daniel, reprezentanti Střední průmyslové školy Hranice,“ uvedl Nezdařil.

Organizátoři připravili program nejenom pro soutěžící, ale také pro jejich doprovod. Zatímco žáci měřili své schopnosti, učitelé odborného výcviku navštívili rapotínskou firmu BC Morava a zajímali se o to, jak se tam svařují velké ocelové konstrukce.
Soutěž podpořila strojírenská společnost Pars nova, která je součástí skupiny Škoda Transportation. Postarala se o ceny pro vítěze a další účastníky.
„Hodnotné ceny přispěly k celkově vysoké úrovni soutěže. Nejlepší žák získal svařovací zdroj, další sadu nářadí, cenou za třetí místo byla úhlová bruska. Účastník na čtvrtém místě dostal svářečskou kuklu, ostatní svářečské rukavice,“ přiblížil Nezdařil.

Účastníci i organizátoři soutěže byli s jejím průběhem a výsledky spokojeni a už plánují druhý ročník úspěšné akce. Odehrát by se měla příští rok, opět na jaře.
„Uspořádat soutěž nebylo snadné, vyžádalo si to náročnou přípravu. Jsme rádi, že se vše vydařilo,“ pochvaloval si Nezdařil.


Organizátoři pozvali školy z Olomouckého kraje, kde tak jako v Šumperku nabízejí žákům svářečský kurz a svařují metodou 135. V šumperské Střední škole železniční, technické a služeb ho absolvují žáci druhého ročníku.
„Oba soutěžící, kteří nás reprezentovali, jsou budoucí zámečníci. O tento obor je mezi zaměstnavateli zájem, o čemž svědčí i to, že žáci třetího ročníku, kteří právě podstupují odbornou praxi ve firmách, už dostávají nabídky na pracovní místa,“ dodal vedoucí učitel odborného výcviku Nezdařil.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).