ZPRAVODAJSTVÍ

Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019

29. dubna 2019, 06:32, redakce, placená reklama
Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019 Zabalit dort, pozdravit, poděkovat, usmívat se na zákazníka, obsloužit také cizince, dobře počítat a správně vrátit drobné, to jsou jen některé z dovedností, které museli prokázat účastníci celostátní soutěže Prodavač 2019. Učnice ze Šumperka v ní dokázaly, že jsou druhé nejlepší v republice.

V Ústí nad Labem předváděli své dovednosti žáci z dvaceti škol z celého Česka. Soutěžilo se podle ročníků a hned dvě ze tří stříbrných pozic obsadily žákyně Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku.

Ze všech učnic třetího ročníku byla Monika Moravanská druhá. Mezi druhačkami obsadila stejnou pozici Karolína Ležanská. Žákyně prvního ročníku Lenka Wintrová skončila sedmnáctá.

„Soutěžící museli prokázat teoretické znalosti i praktické dovednosti. Vyhotovovali písemné testy a vyplňovali je také na počítači. Prověřovala se znalost obchodních počtů, čekal je i test z anglického nebo německého jazyka,“
objasnila Vilma Johnová, vedoucí učitelka odborného výcviku na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku. 

V praktické části soutěže žáci balili určitý druh zboží – bonboniéru, dort nebo hrneček, hodnotila se správnost použitého materiálu, výsledný vzhled a celková úprava, ale také rychlost, se kterou úkol splnili, bylo důležité dodržet tříminutový časový limit. Zkoušelo se, zda si zapamatují objednávku zákazníka a nakolik umějí odhadnout požadované množství zboží i spočítat cenu. Žáci druhého a třetího ročníku předváděli, zda dokáží popsat cenovky stylizovaným písmem. U učňů závěrečného ročníku soutěž prověřila schopnost pracovat s pokladnou.

„Zjišťovalo se, zda žák správně namarkuje ceny, vrátí odpovídající částku, komunikuje se zákazníkem a manipuluje se zbožím tak, jak má. To vše při dodržení dvouminutového limitu,“ upřesnila Johnová.

Hodnotila se také upravenost soutěžících, čistota a dodržování hygieny při manipulaci se zbožím.

Soutěž prověřila znalost učiva jednotlivých ročníků učebního oboru prodavač a připravenost budoucích profesionálů na vstup do praktického života. Čtrnáctý ročník celostátní odborné soutěže uspořádala Střední škola obchodu, řemesel, služeb a Základní škola v Ústí nad Labem pod záštitou Evropské unie. Doprovod šumperskému soutěžnímu týmu tvořily učitelky odborného výcviku Alena Jurková a Zdeňka Stolárová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.