ZPRAVODAJSTVÍ

Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019

29. dubna 2019, 06:32, redakce, placená reklama
Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019 Zabalit dort, pozdravit, poděkovat, usmívat se na zákazníka, obsloužit také cizince, dobře počítat a správně vrátit drobné, to jsou jen některé z dovedností, které museli prokázat účastníci celostátní soutěže Prodavač 2019. Učnice ze Šumperka v ní dokázaly, že jsou druhé nejlepší v republice.

V Ústí nad Labem předváděli své dovednosti žáci z dvaceti škol z celého Česka. Soutěžilo se podle ročníků a hned dvě ze tří stříbrných pozic obsadily žákyně Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku.

Ze všech učnic třetího ročníku byla Monika Moravanská druhá. Mezi druhačkami obsadila stejnou pozici Karolína Ležanská. Žákyně prvního ročníku Lenka Wintrová skončila sedmnáctá.

„Soutěžící museli prokázat teoretické znalosti i praktické dovednosti. Vyhotovovali písemné testy a vyplňovali je také na počítači. Prověřovala se znalost obchodních počtů, čekal je i test z anglického nebo německého jazyka,“
objasnila Vilma Johnová, vedoucí učitelka odborného výcviku na Střední škole železniční, technické a služeb v Šumperku. 

V praktické části soutěže žáci balili určitý druh zboží – bonboniéru, dort nebo hrneček, hodnotila se správnost použitého materiálu, výsledný vzhled a celková úprava, ale také rychlost, se kterou úkol splnili, bylo důležité dodržet tříminutový časový limit. Zkoušelo se, zda si zapamatují objednávku zákazníka a nakolik umějí odhadnout požadované množství zboží i spočítat cenu. Žáci druhého a třetího ročníku předváděli, zda dokáží popsat cenovky stylizovaným písmem. U učňů závěrečného ročníku soutěž prověřila schopnost pracovat s pokladnou.

„Zjišťovalo se, zda žák správně namarkuje ceny, vrátí odpovídající částku, komunikuje se zákazníkem a manipuluje se zbožím tak, jak má. To vše při dodržení dvouminutového limitu,“ upřesnila Johnová.

Hodnotila se také upravenost soutěžících, čistota a dodržování hygieny při manipulaci se zbožím.

Soutěž prověřila znalost učiva jednotlivých ročníků učebního oboru prodavač a připravenost budoucích profesionálů na vstup do praktického života. Čtrnáctý ročník celostátní odborné soutěže uspořádala Střední škola obchodu, řemesel, služeb a Základní škola v Ústí nad Labem pod záštitou Evropské unie. Doprovod šumperskému soutěžnímu týmu tvořily učitelky odborného výcviku Alena Jurková a Zdeňka Stolárová.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.