ZPRAVODAJSTVÍ

Ľubica Hanáková: „Nemůžu čekat, že mi každý bude děkovat.“ROZHOVOR

18. října 2016, 16:00, Hana Písková
Ľubica Hanáková: „Nemůžu čekat, že mi každý bude děkovat.“ Šumperk - Pochází z Ružumberka a její původní profese je dětská zdravotní sestra. V Šumperku už žije řadu let a své poslání objevila při práci v sociální sféře. Ve věku, kdy mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak to na svém pracovním postu vydržet do důchodu, se naopak rozhodla pro změnu. Po pětadvaceti letech ve státní sféře přijala od srpna práci v nízkoprahovém klubu Rachot a s novým týmem připravuje novou koncepci zařízení, které slouží jako volnočasové centrum pro děti a mládež ze znevýhodněného prostředí. Ľubici Hanákové neřeknou v Rachotu jinak než Lu.

 Napadá mě, že dnes už asi většina lidí ví, že ve městech existují nízkoprahová zařízení, ale o tom, co to vlastně je, mají jen matnou představu. Co se vlastně tím označením myslí?
Nízkopráh proto, že tu děti doslova nemusejí překonávat žádné prahy. Překážkou pro to, aby svůj volný čas trávily smysluplně, nejsou ani peníze ani podmínka pravidelné docházky nebo plnění nějakých povinností. Hlavními principy, které ctíme, jsou bezplatnost, anonymita, dobrovolnost. Překvapilo mě, kolik lidí, a to i z řad učitelů nebo metodiků, si myslí, že jde hlavně o zařízení pro romské děti. Chystáme se proto do škol, aby děti i dospělí pochopili, jak skvělým místem pro děti může Rachot být.

Chápu ale správně, že je to zařízení především pro děti, které už jsou, nebo by se mohly ocitnout v situaci sociálně vyloučených lidí?
Je to prostě nabídka azylu pro volný čas dětí. Mohou tu dělat, co je baví nebo zjišťovat, co by je bavilo. Mohou si s námi povídat o tom, co je trápí, a přitom by nemuselo. Jde jen o to, že samy nenacházejí řešení. Ten záběr nízkoprahu je široký. Může to být jen o tom, že k nám dítě přijde trávit volný čas, nebo proto, že rodiče nemají dostatek finančních prostředků na kroužky a ono by se chtělo v nějakém směru rozvíjet. Mohou přicházet děti, které mají problém samy se sebou, nebo se setkávají s problémy v rodině nebo ve škole a jinde nenacházejí pomoc. Mají šanci přijít k nám a najít tu dostupnou podporu.

Jak velká je skupina dětí, které k vám, v Šumperku docházejí, a jaké zájmy ty děti mají?
Každý den je to trochu jiné. Někdy přijde deset dětí, někdy i sedmadvacet. Maximální denní kapacita klubu je přitom třicet dětí. Nejpočetnější skupina je od dvanácti do šestnácti let. Nejčastěji chodí děti ve věku od dvanácti do šestnácti let. Co se týká zájmů, je to hodně individuální. Máme tu děti hudebně nadané, které navštěvují hudební zkušebnu. Jsou tu děti pohybově nadané a chtějí tančit. Některé si potřebují jen popovídat a u nás mají možnost řešit své problémy ve skupině, nebo jim pomáháme individuálně.

Jaký je program Rachotu?
Náš pracovní tým byl sestaven nově. Se mnou je tu ještě Honza a Petra a v hudební zkušebně se dětem věnuje Nikos. V současné době připravujeme novou koncepci. Chceme vycházet ze zájmů dětí, protože v takovém případě je větší šance, že naše práce bude efektivní, než kdybychom vše naplánovali jen podle představ nás dospělých. V klubu je velká nabídka nejrůznějších volnočasových aktivit, mohou to být hry, sportovní aktivity, besedy, výlety. Ty slouží jako prostředníci k další sociální práci s dítětem. Důležité je to, že budeme vědět, proč děti Rachot potřebují a nastavíme si s nimi cíle, díky kterým se v životě posunou.

Zní to všechno velmi optimisticky, ale ta sociální práce s dětmi v jejich volném čase určitě není jednoduchá. Jak se dá ubránit syndromu vyhoření?
Syndrom vyhoření je strašák. Vzniká tím, když má od té práce člověk nereálná očekávání. Nemůžu pomoci úplně každému a nemůžu očekávat, že mi každý bude děkovat. Sociální práce by neměla být o tom, že pomáhám, ale o tom, že mám lidi přivést k tomu, aby si pomohli sami. Je jedno, jestli se jedná o děti nebo o dospělé. Oni nejlépe znají své zdroje, možnosti, nejlépe vědí, co dokážou a my na tom máme stavět. Dobrý sociální pracovník ví, že psychohygiena a relaxace je nutná. Když dokážu odejít z práce a nenesu si problémy klientů domů, nemůžu vyhořet.

Vím, že máte nestandardní pracovní dobu, když se dětem věnujete od úterý do soboty. Jak relaxujete?
Neumím se nudit. Baví mě různé rukodělné činnosti. Hodně čtu, poslouchám muziku, jezdím na kole a v zimě na lyžích.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.10.2016 07:04
Titulek: Ľubica
Autor: Blanicka
65
107
Moc pěkný článek, poučný a přínosný. Znám Ľubicu už spoustu let, a smekám před ní, že se pustila na tenký led do věci, která není zisková a zároveň jim všem fandím, ať pomáhají tam, kde je to potřeba. "Klobouk dolů, Ľubi"
Reagovat
Datum: 19.10.2016 09:26
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
127
128
V článku chybí informace, Kdo financuje náklady nízkoprahového klubu Rachot, platy jeho pracovníků? Zadarmo to přece dělat nemohou...
Pracovníkům přeji hodně sil a vynaložené úsilí ať se jim vrátí v radosti z práce s dětmi a sledování jejich vývoje.
Reagovat
Datum: 19.10.2016 13:58
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
53
151
Našel jsem si, že patří pod Pontis a na jejich webu najdete i výroční zprávy se strukturou hospodaření.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).