SPORT

Tým Veselí bratři za 10 dní uběhl Camino de Santiago

1. prosince 2009, 23:33, téma SANTIAGO 2009, rejdakce
V úterý 24. listopadu v 18:13 dvojice šumperských běžců Pavel Paloncý a Zdenek Štěpánek, známá jako Veselí bratři, doběhla ke katedrále sv. Jakuba ve městě Santiago de Compostela. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby tito dva neměli uběhnuto přes 800 km po známé svatojakubské cestě. Jejich cílem bylo celou tuto cestu uběhnout a tohoto cíle za 10 dní dosáhli.

Španělské značení vzdáleností je velmi nepřesné až chaotické, ale dle záznamů z GPS trackingu kluci urazili vzdálenost 824 km. „Čistý čas“ běhu u této akce není tolik důležitý, ale při sečtení délky trvání všech etap se dostáváme k hodnotě 81 hodin 30 minut.

„Než jsme do toho opravdu šlápli, tak jsme si nedokázali představit, co všechno nás čeká. Už jsme to několikrát zmínili, že takovou distanci si nejde zkusit, takže člověk neví úplně, do čeho jde. Přestože jsme trénovali dlouho a tvrdě, nevěděli jsme úplně, co nás vlastně čeká,“ říkají shodně oba kluci.

Asi nejlepší možnou přípravou na tento běh jsou závody v survivalu, adventure racingu a rogaingu, které jsme v minulých letech absolvovali,“ doplňuje Pavel. Tyto závody u nás pořádá ČAES (Česká asociace extrémních sportů) a ČAR (Česká asociace rogainingu). Problémy u takové akce se dají očekávat a spíše je potřeba se s nimi smířit a připravit se na to, že přijdou. Nevyhnuly se ani klukům, kteří si během cesty prožili i velmi nepříjemné chvíle.

„Říkal jsem to snad do každého článku, že to byl boj, a pořád si za tím stojím. Už druhý den jsem bojoval s křečemi v žaludku a střevech a ty se mě držely ještě další den, ale pak se mi to podařilo překonat a na chvíli byl klid. Opravdu na chvíli, poněvadž asi 5. den jsem začal mít problém s úponem holenního svalu a to už jsem viděl, že končím a vše je v háji. Nechtěl jsem to vzdát a nechat v tom Pavla samotného, pořád jsme byli tým, takže jsem zapojil Ibalgin a mohli jsme zase pokračovat dál spolu,“ vzpomíná Zdenek.

„Mně se problémy naštěstí zpočátku vyhýbaly, ale od 8. dne to šlo ráz na ráz. S postupujícím časem se mi začal ozývat kyčelní kloub a pár dní na to se objevil ten samý problém co u Zdenka s holením svalem. Nejhorší je, že tento sval se zatěžuje při každém kroku při chůzi nebo běhu. Sečteno a podtrženo zadarmo to nebylo a poslední dny byly krutý,“ přidává Pavel.

Rozmanitý terén i počasí kluky provázelo celou cestu. „Asfaltu bylo víc, než jsme čekali, ale časem jsme si zvykli na to, že ve Španělsku jdeme z překvapení do překvapení,“ směje se Pavel. Dalším nepříjemným překvapením byl profil tratě. Severní cesta se někdy také nazývá cestou po pobřeží a dle dostupných informací se dal očekávat rovinatý až mírně zvlněný profil. „Jenom za první den jsme nastoupali přes 2400 metrů, což není zrovna rovina. Později se to uklidnilo a zvedlo se to až zase na závěr, když jsme opustili pobřeží. Nakonec ale ty nejkopcovatější etapy byly i ty nejhezčí,“ shodují se kluci. Celkové převýšení na trase překročilo 13 km.

Celou cestu klukům pomáhal tým dvou děvčat, která se o ně starala. „Neměli to jednoduché. Po 80 km denně si třeba uvařit, vyprat věci nebo nakupovat je sice možné, ale tak první den. Od toho jsme tu byly my. Připravovaly jsme jídlo, praly zpocené věci, sušily, nakupovaly a masírovaly,“ svěřují se děvčata ze support týmu Hanka Kašparová a Martina Klimešová. „Masíruji už nějakou chvíli, ale takové kamenné nohy jsem v rukou ještě neměla,“ říká s úsměvem Hanka. „Byla to škola pro nás pro všechny, zvláště když jsme se dohledávali podle španělského značení. Jsme ale šťastně na konci a takové zkušenosti, jako jsme získali tady, nám nikdo nedá,“ dodává Martina.

Doběhnutím do Santiaga sice kluci dosáhli svého cíle, ale celá akce ještě nekončí. Regenerace po takové akci je dlouhá, obzvláště po třídenní cestě domů autem, kdy nohy ztuhnou a otečou. „Krom toho máme spoustu fotek,  videozáznamy, profily a další materiály a jejich zpracování nám zabere dost času. Pak přijdou na řadu besedy a různé prezentace,“ uzavírá Pavel.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.