ZPRÁVY

Tým Gyza vybojoval v Olomouci tři medaile

9. listopadu 2012, 20:20, horna
Tým Gyza vybojoval v Olomouci tři medaile Zábřeh, Olomouc - Studenti Gymnázia Zábřeh z kroužku lego robotiky se zapojili do celosvětové soutěže First Lego League. V regionálním kole, které proběhlo 3. listopadu v Olomouci, vybojovali dvě druhá místa a jedno třetí. Stali se tak prvními oceněnými v této soutěži v historii zábřežského gymnázia.
Regionální kolo celosvětové soutěže First Lego League, která se poprvé konala v roce 1998 v USA, proběhlo na Základní škole Nedvědova v Olomouci. Soutěžilo zde devět družstev z celé Moravy. Každá skupina musela absolvovat čtyři soutěžní disciplíny. Tým ze zábřežského gymnázia s názvem Gyza byl sestaven z deseti členů a kouče.

              
  Zleva: Kit Nguien, Vojta Strašil, Ivo Chládek, Pavlína Horáčková, Pavel Doubrava, Anna Hojgrová, Jan Jedelský, Bin Nguen, Michal Herynek, Jakub Jurenka, Anna Strašilová

Prvním úkolem bylo postavit a naprogramovat robota tak, aby plnil na hracím poli soutěžní úkoly. Všechno musí být sestaveno ze stavebnice Lego. „Královskou disciplínou je takzvaná Robot Game, kdy musí za dvě a půl minuty robot sestavený týmem splnit co nejvíce úkolů na hracím poli. Po tomto čase porota robota zastaví a hodnotí, jak splnil úkol,“ vysvětluje vedoucí kroužku a kouč týmu Pavlína Horáčková, učitelka gymnázia. „Během soutěže na robota nesmí sáhnout, jinak ztrácí body. Nejprve se nedařilo, ale pak ve čtvrtfinále kluci zajeli špičkovou jízdu za 270 bodů, nejlepší jízdu čtvrtfinále, a postoupili tak do semifinále,“ dodává s radostí. Po napínavém průběhu soutěže nakonec vybojovali 2.místo. 

             
                                                             Při programování robota

Letošní hlavní zadání soutěže byla pomoc seniorům. Příprava na tento úkol zabrala týmu dva měsíce. Během této doby museli soutěžící vymyslet, jakým způsobem by mohli pomoci seniorům. Tohoto úkolu se zhostili velmi dobře. Navštívili zábřežský Dům s pečovatelskou službou, zeptali se jeho obyvatel, co jim vadí na dnešní mladé generaci, a nabídli pomoc s obsluhou počítačů. Přes počáteční nedůvěru seniorů se od nich nakonec dozvěděli spoustu zajímavých věcí a získali čtyři zájemkyně o minikurz práce na počítači. Z nabytých zkušeností tým sestavil pětiminutovou prezentaci, kterou předvedl před odbornou porotou. Odměnou za výborně splněný úkol bylo 2. místo.

               
                                                                     Soutěžní robot

Ve třetí disciplíně mělo družstvo za úkol předvést technický design zkonstruovaného robota.
Prioritou byla účelnost. Za dobře technicky sestaveného robota ocenila porota tým Gyza třetím místem.

Zadání posledního úkolu mělo prověřit schopnost týmové práce. V čem bude spolupráce spočívat, se členové družstva dozvěděli těsně před plněním úkolu. Tato disciplína je každý rok ze všech nejtěžší. Letos se musel desetičlenný tým postavit na látku o rozměru asi metr krát metr a obrátit ji bez toho, že z látky sestoupí. Čas na splnění úkolu jsou tři minuty. Tým pracuje bez pomoci kouče. Tuto týmovou práci vždy posuzují psychologové. „V tom měla výhodu družstva, která měla málo členů, takže se nám to nepovedlo,“ shodují se všichni. „Myslím si ale, že kdybychom na to měli víc času, tak bychom úkol splnili,“ pevně věří členka družstva Anna Hojgrová. Zábřežští gymnazisté se daných úkolů zhostili se ctí. Celkově se tým Gyza umístil na čtvrtém místě.

                                                      Soutěžní tým kroužku robotiky Gyza Zábřeh              

Na zábřežském gymnáziu existuje kroužek robotiky už od roku 1995, kdy škola získala grant na zakoupení šesti sad stavebnice Lego. V roce 1997 se studenti se svými výrobky zúčastnili mezinárodní výstavy v Kapském městě v Jižní Africe.
„Jsme velmi vděční sdružení Gyza, které nám umožňuje se každoročně soutěže First Lego League zúčastnit tím, že nám hradí účastnický poplatek, který činí 204 Euro. Pomůcky, které za to dostaneme, nám zůstávají,“ dodává Pavlína Horáčková.

Foto horna


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.