KULTURA

Two Men pokřtí své CD v Šumperku

17. ledna 2011, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumperk - První koncert v nově zrekonstruovaném H clubu a zároveň první koncert v novém roce na tomto místě obstarají TWO MEN a PLEASE THE TREES. Dvě vynikající kapely, které mají jistě něco společného. Přinejmenším postoj k hudbě a možná i víc.
Kapelu TWO MEN není třeba v Šumperku mnoho představovat. Nejednou zde potěšili mnoho hudebních duší svými vždy strhujícími a upřímnými koncerty plnými energie a vášně. Dalo by se říci, že jsou tu téměř na domácí půdě.

“V Šumperku hrajeme vždy velmi rádi. Cítíme se tu opravdu dobře a posluchači jsou zde pozorní a otevření. Umí vytvořit skvělou atmosféru a navíc zde máte několik krásných míst ke koncertování jako je H club a Musicmachine. Šumperk je jedním z našich nejoblíbenějších míst ke koncertování. Těsí se sem vždy celá kapela,” podotýká frontman kapely Jiří Jirák.

Jako speciáního hosta si TWO MEN pozvali kapelu, o které se mluví jako o jedinečném hudebním úkazu na naší hudební scéně. Letos na jaře absolvovali úspěšnou šňůru po USA, která vyvrcholila vystoupením v oficiálním programu nejprestižnější hudební přehlídky na západní polokouli - festivalu South By SouthWest v texaském Austinu. "Zvonivě vzdušné kytary přemosťují vášeň pro ležérní alternativní rock mající kořeny na divokém západě a pro melancholické folkové písničkářství. Please The Trees jsou pevně soustředěni na atmosféru jednotlivých skladeb, ale rozhodně jim nescházejí hitové ambice. Melodika písní může připomenout legendární The Replacements či Hüsker Dü, dokonalá práce s hlukovými atributy v souvislosti s melodií například Sonic Youth a experimentálnější polohu Wilco, vygradovaná atmosféra zase třeba polozapomenuté The Mission a schopnost napsat dokonale vystavěný hit třeba i takové megastar jakými jsou samotní U2. Přes výše zmíněné evokace zůstává tvorba Please The Trees pevně v rukou tvůrců samotných a také ve striktních intencích nezávislé scény."

“Asi před dvěma lety jsme hráli společně dva koncerty (Zábřeh, Olomouc). Už tehdy jsem cítil, že mě velmi oslovili svojí osobitostí a energií, ale ještě jsem zřejmě nebyl připraven v plnosti pojmout jejich hudbu. Od té doby jsem se o ně příliš nezajímal. Sem tam jsem si o nich něco přečetl nebo zaslechl. Až jsem letos zašel na jejich koncert do Jazz Tibet Clubu v Olomouci. V tu chvíli jsem byl okamžitě stržen a nepuštěn. Nasypali do mě přesně to, co jsem dlouhou dobu hledal. Já osobně velmi těžko hledám kapely nebo interprety, kteří mě opravdu a hluboce zasáhnou a které už neopustím. U Please The Trees se to stalo. O to víc si vážím našeho přátelství a možnosti společných koncertů ,”
doplnil Jirák.

Tento dvojkoncert je výjimečný hned z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že H club byl nějakou dobu uzavřen z důvodu rekonstrukce vnitřních prostor, vylepšení vybavení aj. Bude H club opět fungovat v plném proudu? Co zajímavého nás čeká?

“Klub byl zavřen pouze na pár týdnů, během kterých se provedly klasické opravy, ale i zvětšení pódia. Nové jsou i světla na pódiu a také vznikla malá backstage pro kapely. Během ledna se také změní dispozice horního baru, nad kterým možná vznikne zázemí pro zvukaře. V současné době měníme i spodní patro H-clubu, kde vznikne kavárna, která bude zároveň sloužit jako stage pro Dje. Zde budou pořádány výstavy, malá divadla, projekce, přednášky a jiné aktivity, které dříve klub nepořádal. Změní se pak především koncept fungování klubu. Chceme z H-clubu udělat především zajímavý kulturní bod, který může sloužit všem věkovým kategoriím. Nebude to už jen o koncertech, i když ty budou stále prioritou. Chtěli bychom do klubu dostat zajímavé tváře a skupiny nejen z české, ale i ze zahraniční scény. Již nyní máme naplánováno několik koncertů a výstav se zahraničními umělci. Vystoupí například kapela ALL IN THE GOLDEN AFTERNOON, která pochází z Austinu v Texasu, nebo výborná britská kapela S.C.U.M. Na léto pak chystáme kapelu z Izraele. Plány jsou veliké, ale přece jen jde hlavně o návštěvníky. H-club byl poslední rok ve špatných rukou a bohužel moc dobře nefungoval, takže bude těžké ho vrátit do místního kulturního dění, ale věříme, že se nám to povede,” odpovídá Jiří Giesel.

Dalším důvodem proč navštívit tento dvojkoncert je křest nového CD kapely TWO MEN nesoucí název Music Against Barriers, které spatřilo světlo světa 1. prosince 2010. Do této doby TWO MEN stihli cd již třikrát pokřtít (Olomouc, Ostrava, Praha), z čehož v Praze jim tuto desku pokřtil legendární kytarista a skladatel Michal Pavlíček, který označil jejich hudbu za tvorbu na evropské úrovni.

Na koncertu bude možné zakoupit nejen nové CD Music Against Barriers, ale také trička a další upomínkové předměty. Zakoupením kteréhokoliv předmětu Two Men přispějete Fondu ohrožených dětí, s nímž kapela uzavřela smlouvu o spolupráci a podpoře.
  • KDY: 22.01.2011 ve 20:00 hod.
  • KDE: H-club, Šumperk
  • VSTUP: 70,-


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.