SPORT

Turnaj amerického fotbalu v Trutnově

5. května 2009, 10:00, rejdakce
Turnaj amerického fotbalu v Trutnově Šumperk - V sobotu 25.4. se v areálu Lokomotivy Trutnov sešly na turnaj amerického fotbalu týmy Pardubice Stallions, Dietos Šumperk a domácí Rangers. Systém turnaje byl určen na každý s každým a první dva týmy z minitabulky sehrají finále.
Pravidla byla stejná jako na halovém mistrovství – např. hrálo se 7 proti 7, hrací čas 2 x 10minut + menší úpravy speciálně pro tento turnaj. ,,Do Trutnova jsme přijeli v osmi lidech, když těsně před turnajem nám vypadli 2 hráči kvůli zranění. Domácích Rangers bylo 18 a tým Pardubic přijel zhruba v 25 hráčích. Početné soupisky obou týmů u nás budily respekt, ale ne strach,“ říká Jan Kolařík.

Ve 14:30 a za dohledu asi 40 diváků vyběhli na umělou trávu hráči Pardubic a Trutnova a první zápas mohl začít. Hráči ze Šumperka měli volno, a tak první poločas ještě odpočívali a pozorně sledovali utkání, ale když se hrála druhá půlka, přišla na řadu rozcvička, předzápasová porada a po závěrečném hvizdu šli na hřiště. První utkání sehráli Dietos s Pardubicemi, jejíž hráči si ve svém prvním zápase poradili s Trutnovem, a pro Šumperk tak asi nemohl být těžší začátek. V první půli se oba týmy marně snažily dostat až do koncové zóny, ale obrany hrály na výbornou.
 

,,Ve druhé půli nám pomalu docházel dech, přeci jen 1 hráč na střídání, teplé počasí a zběsilé tempo hry udělali svoje,“ dodává quarterback šumperského týmu. Když do konce utkání chyběly asi 4 minuty, rozběhl se quarterback Jan Kolařík a přeběhl asi ¾ hřiště. Při další akci našel Jan Kolařík přihrávkou Ondřeje Kousala a ten si po chycení míče doběhl pro svůj premiérový touchdown. Do konce chyběly 2 minuty a Pardubice byly v šoku. Přeci jen byli Stallions 5 let účastníky české ligy v americkém fotbalu a odehráli spousty turnajů. Pardubice zkusily během těchto 2 minut hodně silových běhů, ale čas rychle utíkal, a když na konci zachytil dlouho přihrávku soupeře (tzv. interception) Jan Kolařík, rozhodčí odpískal konec a Dietos se mohli radovat z velmi cenné výhry. Po tomto utkání měl šumperský tým asi 5 minut čas na oddych a poté je čekal domácí tým. Přeci jen domácí tým Rangers nebyl tak zkušený jako Pardubice, ale má za sebou účast na halovém turnaji a ve svých řadách dlouholetého hráče pražských Panterů Jaroslava Bojarského.

1. půle se týmu Dietos vyvedla na výbornou. Skóre otevřel po přihrávce Jana Kolaříka opět O. Kousal. Po chvíli Jan Šmíd krásným zákrokem vyrazil runningbackovi Rangers míč, ten zvedl M. Bartoš a doběhl si pro touchdown. Ten byl ale následně odvolán, protože runningback domácích měl už koleno na zemi. Další rozehrávka Rangers a opět zaúřadoval J. Šmíd – tentokrát zachytil přihrávku, prokličkoval půlku hřiště a po jeho TD byl stav tedy 12:0. Další hřebík už tak rozloženému týmu Rangers zatloukl nejlepší hráč tohoto utkání Jan Šmíd. Opět se mu povedlo vyrazit míč ze soupeřových rukou (tzv. fumble), ten na zemi zalehl David Mangl a míč měli opět Dietos. Na poločasové skóre 18:0 upravil svým druhým touchdownem v utkání Ondřej Kousal, když se prosadil svojí oblíbenou činností - během.
 

,,Druhou půli jsme díky tomuto stavu mohli hrát v klidu a uvolněně a to nám uškodilo. V hlavách už nejspíše bylo podvědomé šetření se na finále a i síly nebyly,” přiznává Jan Kolařík. Nulu ale Šumperk neudržel – domácí zachytili špatnou přihrávku J. Kolaříka a doběhli si pro čestný touchdown. Když toto utkání skončilo byla asi 15 minutová pauza a následovalo finále. V tom Šumperk znovu změřil síly s Pardubicemi a bylo jasné, že budou chtít oplatit prohru z prvního zápasu. Utkání bylo opět vyrovnané a jakákoliv chyba mohla zápas jak na jedné, tak na druhé straně rozhodnout. První chyba přišla na straně Pardubic, když se nepovedla rozehrávka, míč spadl na zem a znovu zalehl D. Mangl. Ke konci první půle měli Dietos veliký tlak a šanci na skórovaní, ale nevyužili ji, a tak poločas skončil 0:0.

Stále trvající skóre 0:0 začaly Pardubice hůře snášet a absenci více rozhodčích využívaly k nefér zákrokům (ať už po odpískání anebo přímo ve hře). Šumperští Dietos ale odpověděli úplně jinak a to touchdownem v podání Jana Kolaříka. Do konce utkání nezbývalo moc času a bohužel Stallions stačili ještě vyrovnat. Utkání skončilo tedy 6:6 a muselo rozhodnout prodloužení. V něm měl každý tým po 5 akcích. První útočil šumperský tým a na poslední pokus se mu povedlo skórovat, když přihrávku J. Kolaříka chytil přímo v koncové zóně Jan Šmíd. Poté přišlo na řadu 5 akcí Pardubic a Dietos se museli bránit. 4 akce nepřinesly Pardubicím kýžený touchdown a zbývala tedy poslední akce. Bylo to buď a nebo. Pardubice zvolil běh quarterbacka, ale v tuto chvíli zaúřadoval Milan Kolařík, quarterbacka složil na zem, a tak i druhý zápas se Stallions a celkově třetí na turnaji vyhrál tým ze Šumperka.

,,Na celém turnaji jsme působili jako celek a drželi se hesla: jeden za všechny, všichni za jednoho. Doufáme, že tento úspěch přiláká další zájemce o americký fotbal a že se vryjeme do podvědomí lidí v Šumperku a okolí. Veliké poděkování zaslouží fanoušci a přítelkyně i jejich hlasivky a fandění nám pomohlo k úspěchu a jsme rádi, že byli s námi! Samotná vítězství potěšila, ale stejně tak pochvaly a uznání od zkušených hráčů - např. J. Bojarského - kteří uznale pokyvovali hlavami. Za sebe můžu říct, že jsem na kluky hrdý, a ukázalo se, že i ve skromných podmínkách jde kvalitně trénovat. Stačí jen chtít!” připojil na závěr kapitán týmu Jan Kolařík.
 
Horní řada zleva: M. Bartoš, D. Mangl, J. Kolařík, M. Kolařík, T. Skřivánek
Spodní řada zleva: O. Kousal, J. Dus, J. Kostelecký, J. Šmíd


Výsledky šumperských Dietos:

Pardubice Stallions – Šumperk Dietos 0:6
Šumperk Dietos – Rangers Trutnov 18:6
Finále: Šumperk Dietos – Pardubice Stallions 12:6

Konečné pořadí: 1.Dietos Šumperk, 2. Pardubice Stallions, 3. Trutnov Rangers


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.5.2009 18:21
Titulek: To je ale blbost.
Autor: Grifit
28
Proč se neporvou rovnou na ulici?
Reagovat
Datum: 7.5.2009 19:46
Titulek: Re: To je ale blbost.
Autor: Mucha
79
No kdyby jsi navštívil jejich stranky (http://dietos.webnode.cz/) tak zjistiš, že to není jen o tvrdosti, ale obzvlášť o taktice. A hlavně je to sport, který by se tu mohl dále rozvíjet. To není field fight.
Reagovat
Datum: 7.5.2009 19:47
Titulek: Re: To je ale blbost.
Autor: ...MildeZ...
35
Možná proto,že to nemají zapotřebí?
Reagovat
Datum: 7.5.2009 19:53
Titulek: Re: To je ale blbost.
Autor: Koláč
51
Nevím, proč by se měli jako rvát, tady se nepíše nic o bojovým sportu a praní :) - ale americkým fotbale! Šak nikdo ti nebrání přijít a zkusit si o čem tento sport je!
Reagovat
Datum: 10.6.2009 14:01
Titulek: Bez titulku
Autor: DavidPP
52
přesně tak rvát se na ulici může a umí každej vymatlanec
Reagovat
Datum: 11.6.2009 08:39
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Carlos
20
To je samozřejmě hloupost. Dokonce ani sport jako ThaiBox z vás nevychová pouličního rváče. Rvát se na ulici je totiž zcela něco jiného, a pro většinu lidí někdo, kdo dělá bojový sport = rváč, což je úplná kravina :-P
Reagovat