ZPRAVODAJSTVÍ

Turistům hrozí nebezpečí i pokuta

11. června 2019, 08:00, Hana Písková
Oskava – Pokud jste letos o prázdninách plánovali vyrazit na zříceninu hradu Rabštejna u Oskavy, máte smůlu. Až do 2. září tam platí zákaz vstupu. Památka ze třináctého století je totiž v havarijním stavu a hrozí její zřícení. Kdo nařízení poruší, může počítat s pokutou až pěti tisíc korun.

 „Severní hradby Rabštejna letos v květnu posoudil statik. Jsou v havarijním stavu a musíme je zpevnit,“ uvedl Pavel Indra, krajský ředitel Lesů ČR v Šumperku.

Zákaz vstupu platí nejen na zříceninu, ale také do jejího nejbližšího okolí. Lesníci tam v létě vytěží kalamitní dříví a provedou konzervační práce na zajištění chátrající památky. Dočasný zákaz vstupu ke zřícenině hradu vydal na začátku června městský úřad v Šumperku.

„Riziková místa ohradíme a zazdíme kavernu. Zároveň necháme zpracovat projekt na vyzdívky a injektáž a další nutné zásahy, které vyplynou z průzkumu,“ dodal Indra.
Omezení dopadne nejen na samotné turisty, ale také na turistickou chatu, která se poblíž památky nachází. Oblíbená zastávka při cestě na zříceninu může letošní sezónu odepsat. Dočasný zákaz vstupu úřad patrně vyhlásí i příští rok, kdy chtějí památkáři začít s rozsáhlou opravou Rabštejna.

Omezení pro turisty a horolezce se týká bezprostředního okolí zříceniny, chata Rabštejn i přilehlá louka jsou přístupné bez omezení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o tři vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, kde k hercům budete ještě blíže, než jste si mysleli. Prověří komediální talent a herecké mistrovství Zuzany Kronerové a Oldřicha Navrátila a vám polechtá bránici. Můžete být u toho, když správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Za titulní roli ve kterém filmu získala v loňském roce Zuzana Kronerová Českého lva?

1. Venkovský učitel
2. Domácí péče
3. Bába z ledu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na koncert nejúspěšnější písničkářky současnosti Radůzy, který se v šumperském Domě kultury uskuteční ve čtvrtek 13. června získávají: Jitka Pohorelská ze Šumperka, Dagmar Bajtková z Mohelnice a Lucie Hubáčková z Bludova. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kulturního domu.