ZPRAVODAJSTVÍ

Turistům hrozí nebezpečí i pokuta

11. června 2019, 08:00, Hana Písková
Oskava – Pokud jste letos o prázdninách plánovali vyrazit na zříceninu hradu Rabštejna u Oskavy, máte smůlu. Až do 2. září tam platí zákaz vstupu. Památka ze třináctého století je totiž v havarijním stavu a hrozí její zřícení. Kdo nařízení poruší, může počítat s pokutou až pěti tisíc korun.

 „Severní hradby Rabštejna letos v květnu posoudil statik. Jsou v havarijním stavu a musíme je zpevnit,“ uvedl Pavel Indra, krajský ředitel Lesů ČR v Šumperku.

Zákaz vstupu platí nejen na zříceninu, ale také do jejího nejbližšího okolí. Lesníci tam v létě vytěží kalamitní dříví a provedou konzervační práce na zajištění chátrající památky. Dočasný zákaz vstupu ke zřícenině hradu vydal na začátku června městský úřad v Šumperku.

„Riziková místa ohradíme a zazdíme kavernu. Zároveň necháme zpracovat projekt na vyzdívky a injektáž a další nutné zásahy, které vyplynou z průzkumu,“ dodal Indra.
Omezení dopadne nejen na samotné turisty, ale také na turistickou chatu, která se poblíž památky nachází. Oblíbená zastávka při cestě na zříceninu může letošní sezónu odepsat. Dočasný zákaz vstupu úřad patrně vyhlásí i příští rok, kdy chtějí památkáři začít s rozsáhlou opravou Rabštejna.

Omezení pro turisty a horolezce se týká bezprostředního okolí zříceniny, chata Rabštejn i přilehlá louka jsou přístupné bez omezení.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.