ZPRÁVY

Turistů v Šumperku vloni poprvé ubylo

20. února 2013, 00:00, ar
Šumperk – Poprvé od roku 2007 se snížil počet návštěvníků, kteří přijeli do Šumperka za památkami. Úbytek sice není výrazný, přináší ale obavy z vývoje v následujících letech. Nižší příjmy z cestovního ruchu radnice naštěstí dokázala kompenzovat prodejem nových propagačních materiálů.
„Vloni navštívilo šumperské památky zhruba jedenáct tisíc šest set lidí. O rok dříve to bylo více než dvanáct tisíc osob,“ informoval Pavel Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů Městského úřadu v Šumperku. Důvodem propadu je podle radnice ekonomická recese, která se podepsala na možnostech lidí utrácet za cestování a zábavu. Přesto si cestu do Geschaderova domu, kde sídlí šumperská expozice čarodějnických procesů, našlo v loňském roce téměř šest tisíc zvědavců.

O něco méně odvážlivců vyšplhalo na radniční věž a tisícovka lidí se nechala zlákat procházkovými okruhy. Za vstupné město inkasovalo více než sto sedmdesát tisíc korun, podobnou částku pak radnice vybrala z prodeje propagačních materiálů. „V tomto případě došlo k výraznému nárůstu, protože v předminulém roce vydělal prodej těchto materiálů pouze sto tisíc korun,“ je uvedeno v radniční Zprávě o turistickém ruchu v Šumperku za rok 2012.

Klesající počet turistů trápí i další místa v regionu. Tam, kde nedokázali ztráty pokrýt prodejem nových služeb, drží provozovatele nad vodou zahraniční turisté. „Jezdí sem hodně Němců, běžně vítáme i návštěvníky z Francie a přijeli dokonce zájemci ze Saudské Arábie,“ dodává Milan Havlíček z rapotínského veterán muzea a zoo parku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.