ZPRÁVY

Turistů v Šumperku vloni poprvé ubylo

20. února 2013, 00:00, ar
Šumperk – Poprvé od roku 2007 se snížil počet návštěvníků, kteří přijeli do Šumperka za památkami. Úbytek sice není výrazný, přináší ale obavy z vývoje v následujících letech. Nižší příjmy z cestovního ruchu radnice naštěstí dokázala kompenzovat prodejem nových propagačních materiálů.
„Vloni navštívilo šumperské památky zhruba jedenáct tisíc šest set lidí. O rok dříve to bylo více než dvanáct tisíc osob,“ informoval Pavel Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů Městského úřadu v Šumperku. Důvodem propadu je podle radnice ekonomická recese, která se podepsala na možnostech lidí utrácet za cestování a zábavu. Přesto si cestu do Geschaderova domu, kde sídlí šumperská expozice čarodějnických procesů, našlo v loňském roce téměř šest tisíc zvědavců.

O něco méně odvážlivců vyšplhalo na radniční věž a tisícovka lidí se nechala zlákat procházkovými okruhy. Za vstupné město inkasovalo více než sto sedmdesát tisíc korun, podobnou částku pak radnice vybrala z prodeje propagačních materiálů. „V tomto případě došlo k výraznému nárůstu, protože v předminulém roce vydělal prodej těchto materiálů pouze sto tisíc korun,“ je uvedeno v radniční Zprávě o turistickém ruchu v Šumperku za rok 2012.

Klesající počet turistů trápí i další místa v regionu. Tam, kde nedokázali ztráty pokrýt prodejem nových služeb, drží provozovatele nad vodou zahraniční turisté. „Jezdí sem hodně Němců, běžně vítáme i návštěvníky z Francie a přijeli dokonce zájemci ze Saudské Arábie,“ dodává Milan Havlíček z rapotínského veterán muzea a zoo parku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.