SPORT

Turisté se vydají po stopách Eskymo Welzla

14. dubna 2010, 12:04, -vavka-
Turisté se vydají po stopách Eskymo Welzla Zábřeh - Milovníci dálkových pochodů z celé republiky opět vyrazí po stopách zábřežského rodáka a cestovatele Eskymo Welzla. Právě jemu je věnováno turistické putování po regionu Zábřežska, ke kterému každoročně zve místní organizace Klubu českých turistů. Letos se pochod jde už potřinácté. Startuje se v sobotu 17. dubna z městského stadionu.
Jedinou podmínkou účasti je dobrý zdravotní stav a pak také dobré obutí a vhodné oblečení. Startuje se z městského stadionu v době od 6,30 do 10,00 hod., pro mimoměstské účastníky nabízí organizátoři možnost přespání ve vlastních spacích pytlích a karimatkách.   

Také letos jsme pro účastníky připravili množství pěších a cyklistických tras," zve k účasti předsedkyně klubu Magdalena Schwarzová. "Celkem jich je 13, od  5kilometrových pěších okruhů městem pro rodiny s dětmi  až po 50kilometrové vyjížďky pro zdatné sportovce  na kole. Vybere si snad opravdu každý."

Kromě putování jarní přírodou umožňuje pochod turistům také více se seznámit s regionem.
V nabídce je proto každoročně řada zajímavých míst, které lze po trasách navštívit.

Pěším turistům letos pořadatelé doporučují návštěvu muzea v Zábřeze (se stálou expozicí o životě Jana Eskymo Welzla), dále prohlídku farního muzea ve věži kostela sv. Bartoloměje, kde se nachází unikátní sbírka liturgických předmětů. 
Účastníkům delších tras  k individuálním návštěvám poslouží  Bušínov, Svojanov – rekreační oblast, vodní nádrž na Bušínově; Mírov – původně biskupský hrad, nyní věznice; Vyšehorky – renesanční kostel často sloužil A. Kašparovi k ilustraci Jiráskových knih z doby husitské anebo Hoštejn – zbytky hradu s jehlanovitým památníkem z r. 1845, na počest ukončení stavby železniční tratě Olomouc – Praha.

Cyklisté pak na svých trasách mohou navštívit  zříceninu hradu Brníčko, zbytky hradu v Hoštejně,  renesanční hrobku s mumiemi rodu Bukůvků v Postřelmově nebo zajímavosti  v Úsově  - hrad, později přestavěn na barokní palác s loveckým a lesnickým muzeem a dále židovský hřbitov a synagogu.

"Na kontrole v Bořinách bude za přijatelného počasí do 13:00 hod. táborák, kde bude možnost si opéci vlastní uzeniny," dodává k organizaci pochodu jeho hlavní organizátorka.  "Zajištěn je také program a soutěže pro děti. Účastníky pochodu bude vítat Jan Eskymo Welzl osobně!" - slibuje Magdalena Schwarzová. 

 Kdo byl Jan Eskymo Welzl:

Narodil se v Zábřeze 15. srpna 1868. Jeho neklidná krev, touha po dobrodružství ho dovedla až na Novosibiřské ostrovy, kde žil společně s Eskymáky. Pro své schopnosti se stal jejich náčelníkem. Do své vlasti se nakrátko vrátil v roce 1928. Uspořádal řadu přednášek. Jeho vyprávění bylo vydáno i knižně a mělo u čtenářů úspěch. V roce 1929 se vrátil do Ameriky. Odcestoval do Dawsonu v severní Kanadě, kde žil v dřevěném srubu. Zde v roce 1948 zemřel a je zde také pohřben.

Pochod se koná za každého počasí a na vlastní zodpovědnost. Trasy vedou převážně po turistickém značení, jen kratší úseky jsou doznačeny fáborky.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).