SPORT

Turisté se vydají po stopách Eskymo Welzla

14. dubna 2010, 12:04, -vavka-
Turisté se vydají po stopách Eskymo Welzla Zábřeh - Milovníci dálkových pochodů z celé republiky opět vyrazí po stopách zábřežského rodáka a cestovatele Eskymo Welzla. Právě jemu je věnováno turistické putování po regionu Zábřežska, ke kterému každoročně zve místní organizace Klubu českých turistů. Letos se pochod jde už potřinácté. Startuje se v sobotu 17. dubna z městského stadionu.
Jedinou podmínkou účasti je dobrý zdravotní stav a pak také dobré obutí a vhodné oblečení. Startuje se z městského stadionu v době od 6,30 do 10,00 hod., pro mimoměstské účastníky nabízí organizátoři možnost přespání ve vlastních spacích pytlích a karimatkách.   

Také letos jsme pro účastníky připravili množství pěších a cyklistických tras," zve k účasti předsedkyně klubu Magdalena Schwarzová. "Celkem jich je 13, od  5kilometrových pěších okruhů městem pro rodiny s dětmi  až po 50kilometrové vyjížďky pro zdatné sportovce  na kole. Vybere si snad opravdu každý."

Kromě putování jarní přírodou umožňuje pochod turistům také více se seznámit s regionem.
V nabídce je proto každoročně řada zajímavých míst, které lze po trasách navštívit.

Pěším turistům letos pořadatelé doporučují návštěvu muzea v Zábřeze (se stálou expozicí o životě Jana Eskymo Welzla), dále prohlídku farního muzea ve věži kostela sv. Bartoloměje, kde se nachází unikátní sbírka liturgických předmětů. 
Účastníkům delších tras  k individuálním návštěvám poslouží  Bušínov, Svojanov – rekreační oblast, vodní nádrž na Bušínově; Mírov – původně biskupský hrad, nyní věznice; Vyšehorky – renesanční kostel často sloužil A. Kašparovi k ilustraci Jiráskových knih z doby husitské anebo Hoštejn – zbytky hradu s jehlanovitým památníkem z r. 1845, na počest ukončení stavby železniční tratě Olomouc – Praha.

Cyklisté pak na svých trasách mohou navštívit  zříceninu hradu Brníčko, zbytky hradu v Hoštejně,  renesanční hrobku s mumiemi rodu Bukůvků v Postřelmově nebo zajímavosti  v Úsově  - hrad, později přestavěn na barokní palác s loveckým a lesnickým muzeem a dále židovský hřbitov a synagogu.

"Na kontrole v Bořinách bude za přijatelného počasí do 13:00 hod. táborák, kde bude možnost si opéci vlastní uzeniny," dodává k organizaci pochodu jeho hlavní organizátorka.  "Zajištěn je také program a soutěže pro děti. Účastníky pochodu bude vítat Jan Eskymo Welzl osobně!" - slibuje Magdalena Schwarzová. 

 Kdo byl Jan Eskymo Welzl:

Narodil se v Zábřeze 15. srpna 1868. Jeho neklidná krev, touha po dobrodružství ho dovedla až na Novosibiřské ostrovy, kde žil společně s Eskymáky. Pro své schopnosti se stal jejich náčelníkem. Do své vlasti se nakrátko vrátil v roce 1928. Uspořádal řadu přednášek. Jeho vyprávění bylo vydáno i knižně a mělo u čtenářů úspěch. V roce 1929 se vrátil do Ameriky. Odcestoval do Dawsonu v severní Kanadě, kde žil v dřevěném srubu. Zde v roce 1948 zemřel a je zde také pohřben.

Pochod se koná za každého počasí a na vlastní zodpovědnost. Trasy vedou převážně po turistickém značení, jen kratší úseky jsou doznačeny fáborky.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.