ZPRAVODAJSTVÍ

Turisté bloudí kvůli kůrovci. Sežral stromy se značkami

3. července 2018, 10:00, jak
Okres – Kůrovcová kalamita už nedopadá jen na vlastníky lesů, ale také na turisty. Kvůli plošnému kácení napadených stromů totiž na mnoha místech zmizelo i turistické značení. Výletníci mohou mít s orientací v terénu problémy.

 „Například cesta z Libiny na Bradlo může být velkým dobrodružstvím. Ve vrcholové části kopce už nejsou skoro žádné stromy a tedy ani značky, a kdo nejde popaměti, snadno se ztratí,” řekl Týdnu na severu Radek Vykoupil ze Šumperka, nadšený turista a fotograf jesenického podhůří.
Potíže přiznává také Klub českých turistů (KČT), který má značení na starosti. „Stromy mizí rychlým tempem, a to i s našimi značkami. A nejde jen o následky řádění kůrovce, ale také častých větrných smrští. Značky se snažíme co nejrychleji obnovovat, pokud je na čem,” dodává David Mičunek ze šumperského KČT.
Chybějící turistické značení může potrápit nejen turisty v okolí zmiňovaného Bradla, ale také v některých dalších částech Hrubého Jeseníku a na Úsovsku. Jeho obnova probíhá pomalu. „Problém je v tom, že zatímco státní lesy nám obvykle dají vědět, že stromy se značkami pokácí, u církevních lesů, kterých je v okrese velké množství, se o tom často ani nedovíme,” vysvětluje Mičunek.
Navzdory současným problémům se Česko stále může pyšnit nejrozsáhlejším systémem turistických tras na světě. KČT pečuje zhruba o 41 tisíc kilometrů značených stezek včetně tras pro běžkaře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.