ZPRAVODAJSTVÍ

Turisté bloudí kvůli kůrovci. Sežral stromy se značkami

3. července 2018, 10:00, jak
Okres – Kůrovcová kalamita už nedopadá jen na vlastníky lesů, ale také na turisty. Kvůli plošnému kácení napadených stromů totiž na mnoha místech zmizelo i turistické značení. Výletníci mohou mít s orientací v terénu problémy.

 „Například cesta z Libiny na Bradlo může být velkým dobrodružstvím. Ve vrcholové části kopce už nejsou skoro žádné stromy a tedy ani značky, a kdo nejde popaměti, snadno se ztratí,” řekl Týdnu na severu Radek Vykoupil ze Šumperka, nadšený turista a fotograf jesenického podhůří.
Potíže přiznává také Klub českých turistů (KČT), který má značení na starosti. „Stromy mizí rychlým tempem, a to i s našimi značkami. A nejde jen o následky řádění kůrovce, ale také častých větrných smrští. Značky se snažíme co nejrychleji obnovovat, pokud je na čem,” dodává David Mičunek ze šumperského KČT.
Chybějící turistické značení může potrápit nejen turisty v okolí zmiňovaného Bradla, ale také v některých dalších částech Hrubého Jeseníku a na Úsovsku. Jeho obnova probíhá pomalu. „Problém je v tom, že zatímco státní lesy nám obvykle dají vědět, že stromy se značkami pokácí, u církevních lesů, kterých je v okrese velké množství, se o tom často ani nedovíme,” vysvětluje Mičunek.
Navzdory současným problémům se Česko stále může pyšnit nejrozsáhlejším systémem turistických tras na světě. KČT pečuje zhruba o 41 tisíc kilometrů značených stezek včetně tras pro běžkaře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.