ZPRAVODAJSTVÍ

Turisté bloudí kvůli kůrovci. Sežral stromy se značkami

3. července 2018, 10:00, jak
Okres – Kůrovcová kalamita už nedopadá jen na vlastníky lesů, ale také na turisty. Kvůli plošnému kácení napadených stromů totiž na mnoha místech zmizelo i turistické značení. Výletníci mohou mít s orientací v terénu problémy.

 „Například cesta z Libiny na Bradlo může být velkým dobrodružstvím. Ve vrcholové části kopce už nejsou skoro žádné stromy a tedy ani značky, a kdo nejde popaměti, snadno se ztratí,” řekl Týdnu na severu Radek Vykoupil ze Šumperka, nadšený turista a fotograf jesenického podhůří.
Potíže přiznává také Klub českých turistů (KČT), který má značení na starosti. „Stromy mizí rychlým tempem, a to i s našimi značkami. A nejde jen o následky řádění kůrovce, ale také častých větrných smrští. Značky se snažíme co nejrychleji obnovovat, pokud je na čem,” dodává David Mičunek ze šumperského KČT.
Chybějící turistické značení může potrápit nejen turisty v okolí zmiňovaného Bradla, ale také v některých dalších částech Hrubého Jeseníku a na Úsovsku. Jeho obnova probíhá pomalu. „Problém je v tom, že zatímco státní lesy nám obvykle dají vědět, že stromy se značkami pokácí, u církevních lesů, kterých je v okrese velké množství, se o tom často ani nedovíme,” vysvětluje Mičunek.
Navzdory současným problémům se Česko stále může pyšnit nejrozsáhlejším systémem turistických tras na světě. KČT pečuje zhruba o 41 tisíc kilometrů značených stezek včetně tras pro běžkaře.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.