KULTURA

Tublatanka míří do Brníčka

17. srpna 2007, 07:45, Simír
Tublatanka míří do Brníčka Do Brníčka přijede 24.srpna legendární slovenská kapela Tublatanka, která má na svém kontě mnoho známých hitů, jako například "O nás" nebo "Láska drž ma nad hladinou". Společně s místní kapelou Arconat vytvoří návštěvníkům karnevalu pořádný rock&rollový nášup.

Tublatanka

 
   Na podzim roku 1982 se začala formovat jedna z nejúspěšnějších kapel slovenské hudební scény. Tehdejší sestavu tvořil kytarista Maťo Ďurinda, na baskytaru Pavol Horváth a bubeník Juraj Černý. Toto trio založilo kapelu s názvem Tublatanka, jejíž název vznikl inspirací ze dvou směrů, jednou byl film Tarzan a druhou lidová Moravanka. Tublat=zlá opice, nevlastní otec Tarzana se zdrobnělým koncem názvu Moravanky dalo vzniknout legendární Tublatance.
   Kapela pilně zkoušela a zhmotňovala své hudební nápady, až vznikla první nahrávka s názvem Tublatanka. U diváků první album, byť bylo nahrané za amatérských podmínek, vzbudilo zájem a tak kapela hrála čím dál více. Tublatanka, která svoji inspiraci v lidové hudbě nezapřela, vystupovala na svých rockových koncertech v lidových krojích, což bylo pro publikum něco nového, zajímavého a neokoukaného. Netrvalo dlouho a kapela vzbudila zájem i nahrávacích společností. U společnosti Opus vydala první oficiální desku „Skúsime to cez vesmír“. Z této desky již byly hity jako na příklad „O nás“, ke kterému natočili i videoklip. Ten se však musel obejít již bez tradičních krojů, jelikož všudypřítomná cenzura nedovolila tuto hudební nuanci. Nicméně k tomuto LP kapela již odstartovala regulérní turné a nabídky na koncertování se jen hrnuly. Po turné se kapela zavřela do studia a zplodila v pořadí třetího potomka „Žeravé znamenie osudu“, ze kterého se do paměti vryl hlavně hit „Láska drž ma nad hladinou“.    Tohoto alba se prodalo na čtvrt milionu kusů a zmíněná hitovka dlouho kralovala hitparádám (i přestižní hitparádě u nás – Formula pop!). V roce 1989 se nepsanou hymnou Sametové revoluce stala píseň Tublatanky – Pravda vítězí, kdy ji členové hráli naživo na náměstí v Bratislavě. Po veleúspěšném hitu spojeném s revolucí kapela natáčí další album „Nebe, peklo, ráj“ a hned o dva roky později (1992) další – „Volanie divočiny“. Ovšem po vydání tohoto alba dochází v kapele ke sporům a Palo Horváth odchází. Dlouho nemohou zbylí členové najít adekvátní náhradu na basovou kytaru a tak na vánočním albu „Pojďme bratia do betlehema“ nahrává Maťo i baskytarový part sám.      Bubeník Juraj Černý propadá drogám a také končí učinkování v kapele kvůli protidrogové léčbě. Maťo však svůj hudební sen nevzdává a do kapely přicházejí noví dva členové – Dodo Dubán – kytarista a zpěvák a basák Juraj Topor. Na bicí pak o něco později přibyl Martin Uherčík. V nové sestavě nahrává skupina nové album s názvem „Znovuzrodenie“. Kapela pak koncertuje v Irsku i USA. Poté vydává postupně dvě „bestofky“ – výběry největších hitů. Jejich poslední vydané album se jmenuje Patriot a je nahrané sestavou Maťo Ďurinda – zpěv, kytara, Juraj Topor – basa a Petr Schlosser – bicí. V této sestavě přijedou 24.8. do Brníčka zahrát své největší hity !
 
 

Arconat

 
Okresní partičku Arconat není potřeba příliš představovat, se svým rock&rollovým drivem vystupuje již od roku 1986. Na svém kontě má několik – dnes již zlidovělých – hitů, jako třeba Pivo Litovelský nebo Královny peněz. Za dobu působení se v kapele vystřídaly snad všechny posty a v sestavě s pořadovým číslem 11 jej uvítáme v Brníčku. Zdeněk Zedník, Pavel Richter, Daniel Frebort, Tomáš Trnka, Ivo Wywial a Kateřina Ryšavá budou předskakovat legendární Tublatance, avšak nenechte se zmást, na „hvězdné“ obsazení „svých“ akcí jsou zvyklí – našli bychom jen málo kapel kterým právě Arconat ještě nepředskakoval. Nejednou to bylo třeba Turbo. 24.8. přijedou tedy do Brníčka – rozpumpovat davy !


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.8.2007 11:35
Titulek: Bez titulku
Autor: Simír
123
113
Tak co ? Rozjedeme nějakou diskuzi ne ? Kde je Carlos ? :-)
Reagovat
Datum: 17.8.2007 12:20
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Petr Vaníček
105
123
Nevím kde je Carlos, ale zjevně není na tolik vypatlané a znuděné hovado jako ty....rozjížděj si třeba poklopec u kalhot ty anonymní pičmulíku. :-D
Reagovat
Datum: 17.8.2007 12:44
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: WasIstDas?
100
143
1* :-)
Reagovat
Datum: 17.8.2007 15:22
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Simír
103
128
Ó...vidím samá moudrá slova...inu - moudrá slova k moudrému muži ;)
Reagovat
Datum: 17.8.2007 16:07
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Petra
216
120
jako tvé vyjádření má znamenat co? a ohledně čeho? tohle jako má být jediný k čemu se zmůžeš? hovado? to jsi jedině ty, trapnej idiote. ps. jinak se asi s tebou mluvit nedá, takže nemá cenu být na tebe slušná
Reagovat
Datum: 17.8.2007 15:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Fanda
115
Fakt se nestíhám divit, že ještě Carlos nerejpe, zvlášť u tvýho článku. Nicméně je zajímavý vidět, že krom těch diskuzí plodíš i článek.. i když ta hudba stojí za nic ;-)
Reagovat
Datum: 17.8.2007 15:57
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Simír
122
128
Diskuze jsou pro zábavu (netýkají li se vážného tématu) a psaní článků jen taková občasná zábava. Náhodou, věřím že Carlos naše slovní přestřelky bere s humorem stejně jako já...vždyť přece o nic jiného nejde ;)
Reagovat
Datum: 20.8.2007 07:28
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Carlos
99
121
Carlos reaguje a pta se na co chce on, ne aby tu zbytecne hltil diskuze. Tento clanek me absolutne nezajima, tudiz nemam potrebu ani se ptat ani jakkoli diskutovat. :-D
Reagovat
Datum: 17.8.2007 16:52
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Lenny
105
198
:-)) Ty si opravdu pitomec a buran. Sam jsi se prozradil :-)))
Reagovat
Datum: 17.8.2007 17:30
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: ?
71
170
Lenny, tohle je jako reakce na koho?
Reagovat
Datum: 18.8.2007 08:03
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Lenny
125
130
Na vsevedouciho bezchybneho simira.
Reagovat
Datum: 18.8.2007 09:53
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Simír
100
128
Ale notak, on se najde i někdo kdo tyhle dikuze bere vážně a ne jako legraci ?
Reagovat
Datum: 18.8.2007 18:16
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jarosla Weinar
108
120
V tom případě ta legrace je stejně na úrovni, jako tvé IQ. Většího a jednoduššího vypatlance jsem v diskuzích asi opravdu neviděl. Ani nemáš dost hrdosti se podepsat pravým jménem, což je na tom to nejsmutnější.
Reagovat
Datum: 19.8.2007 00:44
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Simir Support ;)
114
115
Jediný co je na tom smutný je fakt, že se tu kecá o ničem. Díky lidem jako jsi ty. Naopak bych pochyboval o tvém IQ, když ti inteligenci tak rád rozebíráš. Simír nerozdíl od tebe vyplodil něco čitelného. A co se týče anonymity - je to aboslutně jen jeho věc jak se bude prezentovat. Když po jeho jméně tak toužíš (asi je to velice důležité) tak jsem přesvedčený když ho požádáš jako člověk, tak ti ho klidně sdělí. Možná se ti pak udělá dobře. Nazdar.
Reagovat
Datum: 19.8.2007 08:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jaroslav Weinar
111
133
Nepochybně vyplodil něco čitelného pro tebe, ono jak se říká vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá. Kdokoli s věkem nad 30 let si vaše nesmyslné kecy přečte a řekne si co to je za pouberťáky? O čem to píší? Vždyť to ani není k tématu! Myslím, že většinu čtenářů svým nesmyslným a zcestným navážením se do lidí pouze otravujete. Nemám potřebu jakkoli dále na vaše názory reagovat, neboť blbec, vždy zůstane blbcem :-P
Reagovat
Datum: 19.8.2007 15:14
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Simir Support
101
136
Blbec, vždy zůstane blbcem. To jste řekl vážně moc hezky :)) Článek od Simira je v porovnání s Vašimi názory v diskuzy opravdu mnohem čitelnější. A omlouvám se za moje zcestné a nesmyslné navážení, Vaše navážení je samozřejmě kvalitativně mnohem jinde... Ale navážet jste se mimochodem začal vy. Svůj názor na článek nepochybně můžete mít v diskuzi jakýkoliv, ale bývá zvykem neurážet jiné. Z toho důvodu jsem se ozval. Tento článek jsem si přečetl, protože mám podobné akce rád. A ne z toho důvodu abych tu řešil osobní mindráky nespokojených lidí. Jsem zvědavý, jesti stále nemáte potřebu na moje názory reagovat. Jestli je tomu tak, jedině dobře pro ostatní. :)
Reagovat
Datum: 19.8.2007 18:34
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jiri
102
125
Mno přečtěte si ještě jednou posloupnost diskuze, možná poté pochopíte absurditu toho co jste napsal. Já zcela určitě nereagoval na nějaký článek, nýbrž na tlučhubství Simíra. Takže se vzbuďte, běžte se vyčurat, dejte si kafe a třeba po znovu přečtení to pochopíte :-)
Reagovat
Datum: 17.8.2007 15:45
Titulek: huraa
Autor: Mart.ini
119
133
Ke kadernici na trvalou, natahnout pruhovany silonky, cernej krivak a huraaa na 80´s metlosh:-))))
Reagovat
Datum: 19.8.2007 18:04
Titulek: "Arivederči"
Autor: Simír
87
134
Vážení diskuzní přátelé, jelikož mne okolnosti nutí ukončit svoji kariéru diskutéra, loučím se s Vámi, přeji mnoho příjemných vzkazů a spoustu a spoustu témat k diskuzím i zamyšlením. Je trochu paradoxní, že byť jsem nikdy v diskuzích nepoužil sprosté slovo, nikdy jsem v diskuzích nikoho nenapadl, neoznačil za nic a nikoho, napadáte mne zde, že rýpu, že jsem buran apod. Všechny takové prosím - přečtěte si tu diskuzi od začátku až dokonce. Najdete li v ní jeden jedinný vzkaz (a vůbec můj jakýkoliv vzkaz ze všech diskuzí) kterým bych někoho jakkoliv urazil, napadl či sprostě označil "za cokoliv" - upozorněte mne, já se rád omluvím. Diskuze beru jako zajímavý způsob legrace (je li to vhodné a na místě - dle tématu) a pokud někoho snad pohoršují, budiž. Nicméně, po prečtení některých mnohdy urážlivých vzkazů ( i na moji osobu) bych rád upozornil, začněme nejprve každý sám od sebe. On český člověk umí být mnohdy alibistický a povětšinou "ví jak na to" ;) Mějte se tu krásně a bylo tu s Vámi fajn. P.S. Zajímavé je, kolik vzkazů se urodilo na základě jedné věty a to: "Kde je Carlos ?" - a paradoxně, Carlos, který jistě debatu kterou jsme již kdysi vedli, bral stejně jako já, jako legraci, tak ten jediný, tady nereagoval. Není to k zamyšlení ? Tak "arivederči" ! :-)
Reagovat
Datum: 21.8.2007 10:18
Titulek: Re: "Arivederči"
Autor: Anonym
110
122
Reakce na dotaz Simíra "Kde je Carlos?" nejsou tzv. v obraze, protože ti co reagují, neznají souvislosti z jiných debat. Ani Carlos nepoužívá ve svých reakcích nevhodná slova, takže ti, co tady reagují slovy blbec do diskuze nepatří. To chce kurs slušného chování vy rádoby diskutéři. To tedy radši slušného diskutéra a rejpavce Carlose než toto!!!!!!
Reagovat
Datum: 19.8.2007 19:06
Titulek: Proboha
Autor: Vašek Pešta
103
126
Proboha lidi co to tu řešíte ? Přečetl sem si celou diskuzi(takže ne že mě nějaký pitomec doporučí abych si to celé přečetl) a jediný kdo so do nikoho nenaváží je právě Simír ! Navíc Tublatanka je skvělá ! Takže bod pro Simíra ! Simir support 2 ;)
Reagovat
Datum: 19.8.2007 19:11
Titulek: Re: Proboha
Autor: Jan Kuřera
100
108
čtu si tady celou diskuzi která tu probíhá a řeknu vám jedno. článek je pokud vím o tublatance. To jaký je Simír vám může být naprosto jedno a to že se vám nelíbí o čem píše..pak to nečtěte. Podle mě jste jen závistivci nebo znudění hošánci a slečinky, kteří nepřenesou přes srdce to, že někdo napsal nějaký článek, který vám asi nevoní. A jestli vám přijde fér se o Simírovi či o komkoliv jiném vyjadřovat tak vulgárně, pak jste stokrát horší než je podle vás on. Neumíte-li diskutovat o článku ale leží-li vám v žaludku autor článku, řešte to osobně a ně tímto podlým, trapným a ubohým způsobem. To je taktika nul a nicek
Reagovat
Datum: 21.8.2007 13:42
Titulek: KDY???
Autor: Kamík
116
Hele zaznamenali ste někdo informaci od kolika hodin a kde v Brníčku to vlastně je???
Reagovat
Datum: 21.8.2007 15:48
Titulek: Re: KDY???
Autor: Luďa
107
103
Ahoj, na stránkách brníčka - www.sokol-brnicko.wz.cz je datum, cena a místo karnevalu. Je pravda že časový údaj tam chybí, ale je to tím, že je to typický letní karneval a proto se nedá s jistotou říct jestli bude Tublatanka hrát v 9 nebo pul 10. Každopádně věřím že tak nějak kolem té 10. by měla spustit svůj koncert. Ovšem ber to jen jako můj osobní tip. Je jasné že nebude hrát nějak výrazně dříve, ale nemůžu zaručit že to nebude později. Tak asi. Snad chápeš. Je to prostě karneval ;)
Reagovat
Datum: 23.8.2007 14:41
Titulek: Re: KDY???
Autor: Kamík
131
110
Jasný ... díky moc - takhle mi to úplně stačí
Reagovat
Datum: 27.8.2007 16:57
Titulek: díky
Autor: pája
125
121
chtěl bych poděkovat za účast na karnevalu s Tublatankou všem kdo si našli cestu do Brníčka.Myslím že kdo přišel určitě nelitoval protože tublatanka hrála skvěle a když se k tomu přidala i teplá noc a super občerstvení tak si musel každý přijít na svoje.Pro letošek 4arovné rockové léto v Brníčku skončilo ale nebojte už teď pro Vás zajišťujeme Čarovné rockové léto 2008 a věřte že to bude stát za to.Díky a za rok nashle v Brníčku
Reagovat
Datum: 17.11.2011 23:28
Titulek: Ubytko
Autor: Pleo
souhlas
0
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.