SPORT

TRUBTE NA POPLACH! Basketbalové lodě se potápí

11. března 2015, 17:00, téma BASKETBAL, Petr Fišer
TRUBTE NA POPLACH! Basketbalové lodě se potápí Šumperk, Jablonec - Trubte na poplach! Basketbalisté Šumperka měli ideální příležitost k tomu, aby se o pořádný kus přiblížili k záchraně druhé nejvyšší celorepublikové soutěže. Jenže se stal pravý opak. V zápase s pražským Vyšehradem hořeli jako suchý papír. Ke dnu se pomalu potápí i loď s prvoligovými ženami na palubě, která se složitě vzpamatovává z přímých zásahů od jabloneckého dělostřelectva.

 První liga mužů
ŠUMPERK – VYŠEHRAD 57:87 (27:37)


Domácí kormidelník Radim Šíma si o první oddechový čas zažádal už po třech minutách hry. Měl k tomu pádný důvod. Jeho svěřenci nechali volně pálit Jana Štěrbu a ten je vytrestal třemi trojkami po sobě. Zničehonic to tak bylo 2:9.
Šumperk se sice po trenérově domluvě zvedl, ale jen dočasně a na malou chvíli. Po všech stránkách lépe hrajícího soupeře dotahoval marně. Vyšehrad byl důraznější a přímočařejší a hlavně přesněji střílel. Snajpři z domácího týmu vyprodukovali velké množství nenadějných pokusů, v nejednom případě dokonce vůbec netrefili zařízení. S narůstajícím bodovým mankem klesala i jejich morálka. Jevili se rezignovaně a odevzdaně. Vzácně připomínali zkrvaveného boxera, jenž byl zatlačen do rohu, kde dostal důkladně naloženo. Po sérii pomyslných pravých háků ze třetí čtvrtiny se škvařili ve vlastní šťávě a kupili řadu nepřesností a herních kopanců.
Pražané na palubovce jasně dominovali a postupně si vypracovali demoliční vedení až o třicet bodů. Rozkouskované střetnutí, které kvůli častým faulům postrádalo větší plynulost, zakončili v poslední vteřině efektní smečí.
Šumperské partě znovu chyběl Josef Kresta. Jak jsou absence nejdelšího muže v týmu pro celé mužstvo zásadní, v plné nahotě poodkrylo i víkendové střetnutí. Všechno je o to citelnější, že prvoligový nováček dlouhodobě postrádá v zahraničí pracujícího Zdeňka Wiesnera.
BODY: M. Müller 14, Pajer 14, Gonda 9, M. Kuchtík 8, Vláčel 6, Vévoda 4, Václavek 2, O. Šich, J. Skoumal. Po čtvrtinách – 12:20, 27:37, 35:63.

První liga žen
ŠUMPERK – JABLONEC 43:64 (27:39)


Je to špatné. Basketbalistky Šumperka udělaly o víkendu mílový krok k sestupu do druhé ligy. V extrémně důležitých zápasech se stejně namočeným Jabloncem ani jednou nevyhrály a jejich situace ve skupině o udržení začíná být kritická.
Zatímco hostující parta dorazila na Moravu kompletní a dvanáctičlenné smečce šéfovali hned tři trenéři, domácí družstvo se muselo vypořádat s další absencí kvalitní křídelnice Michaely Dlouhé. Některé hráčky navíc nastoupily se sebezapřením s nevyléčenými zraněními. Velkou nevýhodou byla i nepřítomnost hlavního kouče Oldřicha Sládka, jenž se neubránil přesile vlezlých bacilů. V pozici zápasového kouče ho zastoupila Kateřina Eflerová.
Při sledování internetového přenosu se nemocnému kormidelníkovi nejspíš ještě přitížilo. Mladý výběr Jablonce působil od první minuty živějším a hladovějším dojmem. Byl pohyblivější, úspěšnější ve střelbě i při doskoku a nebál se zodpovědnosti. Hlavně při útočných akcích.
Šumperku se nedařilo. V sobotu po obědě se naplno projevovala jeho největší slabina. Znovu byl jalový v ofenzívě. Narůstající krize vygradovala ve čtvrté čtvrtině, v níž nastřílel jen čtyři body. Premiérově skóroval až po sedmi minutách a ještě zásluhou úspěšných trestných hodů v podání Vavříkové. Ze hry se prosadil pouze jednou.
BODY: Vavříková 12, Podhorná 11, Zelená 7, Valentová 4, Vlková 4, Vildová 3, Kohoutová 2, Hejlová, Knířová, Leštinská. Po čtvrtinách – 15:24, 27:39, 39:51.

JABLONEC – ŠUMPERK 67:51 (35:23)

Vzhledem k tomu, jak se první utkání vyvíjelo, se o den později nedaly čekat žádné zázraky. Jablonec šel tvrdě za svým cílem a nekompletního soupeře v žádném ohledu nešetřil. Do vítězného konce dovedl první, druhou i třetí desetiminutovku. Jeho náskok se vyšrouboval až na osmnáct bodů.
Šumperk zaslouží pochvalu za to, že se nevzdal. V závěrečné části rozpoutal velké ofenzivní peklo a zdánlivě rozhodnuté střetnutí nabralo úplně jiné grády. Nejpovedenější úsek hry vyhrál drtivě 15:0 a po trojce kapitánky Vlkové se přiblížil na rozdíl pouhých tří bodů!
Víc mu protivník ze severu Čech nedovolil. V pravý čas se probudil z letargie a pod taktovkou rozehrávačky Vondráčkové, posily z Trutnova, opět odskočil do dvouciferného trháku.
BODY: Vlková 16, Vildová 12, Vavříková 11, Podhorná 5, Leštinská 3, Zelená 2, Knířová 2, Hejlová. Čtvrtiny – 17:11, 18:12, 15:9, 17:19.


Foto: Petr Fišer

Marek Müller bude mít se svými spoluhráči co dělat, aby pro Šumperk zachránili první ligu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.3.2015 17:11
Titulek: Trubte na poplach!
Autor: Hilda
177
115
Nepropadejte panice. V předjarním období mívají i hráči dočasné výpadky. Neberte jim chuť ze hry.
Reagovat