SPORT

TRUBTE NA POPLACH! Basketbalové lodě se potápí

11. března 2015, 17:00, téma BASKETBAL, Petr Fišer
TRUBTE NA POPLACH! Basketbalové lodě se potápí Šumperk, Jablonec - Trubte na poplach! Basketbalisté Šumperka měli ideální příležitost k tomu, aby se o pořádný kus přiblížili k záchraně druhé nejvyšší celorepublikové soutěže. Jenže se stal pravý opak. V zápase s pražským Vyšehradem hořeli jako suchý papír. Ke dnu se pomalu potápí i loď s prvoligovými ženami na palubě, která se složitě vzpamatovává z přímých zásahů od jabloneckého dělostřelectva.

 První liga mužů
ŠUMPERK – VYŠEHRAD 57:87 (27:37)


Domácí kormidelník Radim Šíma si o první oddechový čas zažádal už po třech minutách hry. Měl k tomu pádný důvod. Jeho svěřenci nechali volně pálit Jana Štěrbu a ten je vytrestal třemi trojkami po sobě. Zničehonic to tak bylo 2:9.
Šumperk se sice po trenérově domluvě zvedl, ale jen dočasně a na malou chvíli. Po všech stránkách lépe hrajícího soupeře dotahoval marně. Vyšehrad byl důraznější a přímočařejší a hlavně přesněji střílel. Snajpři z domácího týmu vyprodukovali velké množství nenadějných pokusů, v nejednom případě dokonce vůbec netrefili zařízení. S narůstajícím bodovým mankem klesala i jejich morálka. Jevili se rezignovaně a odevzdaně. Vzácně připomínali zkrvaveného boxera, jenž byl zatlačen do rohu, kde dostal důkladně naloženo. Po sérii pomyslných pravých háků ze třetí čtvrtiny se škvařili ve vlastní šťávě a kupili řadu nepřesností a herních kopanců.
Pražané na palubovce jasně dominovali a postupně si vypracovali demoliční vedení až o třicet bodů. Rozkouskované střetnutí, které kvůli častým faulům postrádalo větší plynulost, zakončili v poslední vteřině efektní smečí.
Šumperské partě znovu chyběl Josef Kresta. Jak jsou absence nejdelšího muže v týmu pro celé mužstvo zásadní, v plné nahotě poodkrylo i víkendové střetnutí. Všechno je o to citelnější, že prvoligový nováček dlouhodobě postrádá v zahraničí pracujícího Zdeňka Wiesnera.
BODY: M. Müller 14, Pajer 14, Gonda 9, M. Kuchtík 8, Vláčel 6, Vévoda 4, Václavek 2, O. Šich, J. Skoumal. Po čtvrtinách – 12:20, 27:37, 35:63.

První liga žen
ŠUMPERK – JABLONEC 43:64 (27:39)


Je to špatné. Basketbalistky Šumperka udělaly o víkendu mílový krok k sestupu do druhé ligy. V extrémně důležitých zápasech se stejně namočeným Jabloncem ani jednou nevyhrály a jejich situace ve skupině o udržení začíná být kritická.
Zatímco hostující parta dorazila na Moravu kompletní a dvanáctičlenné smečce šéfovali hned tři trenéři, domácí družstvo se muselo vypořádat s další absencí kvalitní křídelnice Michaely Dlouhé. Některé hráčky navíc nastoupily se sebezapřením s nevyléčenými zraněními. Velkou nevýhodou byla i nepřítomnost hlavního kouče Oldřicha Sládka, jenž se neubránil přesile vlezlých bacilů. V pozici zápasového kouče ho zastoupila Kateřina Eflerová.
Při sledování internetového přenosu se nemocnému kormidelníkovi nejspíš ještě přitížilo. Mladý výběr Jablonce působil od první minuty živějším a hladovějším dojmem. Byl pohyblivější, úspěšnější ve střelbě i při doskoku a nebál se zodpovědnosti. Hlavně při útočných akcích.
Šumperku se nedařilo. V sobotu po obědě se naplno projevovala jeho největší slabina. Znovu byl jalový v ofenzívě. Narůstající krize vygradovala ve čtvrté čtvrtině, v níž nastřílel jen čtyři body. Premiérově skóroval až po sedmi minutách a ještě zásluhou úspěšných trestných hodů v podání Vavříkové. Ze hry se prosadil pouze jednou.
BODY: Vavříková 12, Podhorná 11, Zelená 7, Valentová 4, Vlková 4, Vildová 3, Kohoutová 2, Hejlová, Knířová, Leštinská. Po čtvrtinách – 15:24, 27:39, 39:51.

JABLONEC – ŠUMPERK 67:51 (35:23)

Vzhledem k tomu, jak se první utkání vyvíjelo, se o den později nedaly čekat žádné zázraky. Jablonec šel tvrdě za svým cílem a nekompletního soupeře v žádném ohledu nešetřil. Do vítězného konce dovedl první, druhou i třetí desetiminutovku. Jeho náskok se vyšrouboval až na osmnáct bodů.
Šumperk zaslouží pochvalu za to, že se nevzdal. V závěrečné části rozpoutal velké ofenzivní peklo a zdánlivě rozhodnuté střetnutí nabralo úplně jiné grády. Nejpovedenější úsek hry vyhrál drtivě 15:0 a po trojce kapitánky Vlkové se přiblížil na rozdíl pouhých tří bodů!
Víc mu protivník ze severu Čech nedovolil. V pravý čas se probudil z letargie a pod taktovkou rozehrávačky Vondráčkové, posily z Trutnova, opět odskočil do dvouciferného trháku.
BODY: Vlková 16, Vildová 12, Vavříková 11, Podhorná 5, Leštinská 3, Zelená 2, Knířová 2, Hejlová. Čtvrtiny – 17:11, 18:12, 15:9, 17:19.


Foto: Petr Fišer

Marek Müller bude mít se svými spoluhráči co dělat, aby pro Šumperk zachránili první ligu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.3.2015 17:11
Titulek: Trubte na poplach!
Autor: Hilda
167
110
Nepropadejte panice. V předjarním období mívají i hráči dočasné výpadky. Neberte jim chuť ze hry.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).