ZPRAVODAJSTVÍ

Tříkrálová sbírka vznikla v Zábřeze. Její historii přibližuje unikátní výstava

4. prosince 2018, 16:00, bav
Tříkrálová sbírka vznikla v Zábřeze. Její historii přibližuje unikátní výstava Zábřeh – Výstavou mapující minulost Tříkrálové sbírky se zábřežská Charita ohlíží za její dlouhou a zajímavou historií. Expozici mohou zájemci navštívit v galerii kina Retro do 9. prosince. Mimo jiné se tam dozví, že právě Zábřežsko bylo místem, kde sbírka vznikla a kde se konal její nultý ročník.

 „Výstava na fotografiích i věcech dokladuje, jak se z pokusného zábřežského ročníku stala sbírka s nejlepším renomé v zemi,“ zavzpomínal na historii akce současný ředitel Charity Jiří Karger, který pomáhal první ročník zajišťovat.
„Co všechno dnes příprava obnáší a dříve obnášela, jaké zážitky si z koledování odnášejí její účastníci nebo jak se velcí i malí koledníci oblékají, jsme se v rámci výstavy pokusili ukázat,“ shrnul Karger a poděkoval všem, kteří se na koledování podílejí.

Vernisáže výstavy se zúčastnila také Alena Hojgrová, která koledníky vybavuje kostýmy. „Začala jsem je šít v roce 2016 na základě výzvy ve Farních informacích,“ svěřila se zábřežská dobrovolnice, která už vyhotovila pro místní farníky i krále ostatních farností více než 150 kostýmů. „Každý měsíc během roku obléknu jednu skupinku,“ dodala k rychlosti vyhotovení Hojgrová.

Zajímavý je také výběr z obsahu tříkrálových kasiček. „Od různých neplatných a cizích měn jsou to rovněž čokoládové mince, knoflíky nebo nejrůznější kolečka. Za dvacetiletí sbírky už jich máme na zábřežské Charitě pěknou řádku,“ dodala k zajímavostem asistentka propagace Charity Eva Pecháčková s tím, že už nyní se mohou hlásit dobrovolníci pro další ročník sbírky. Ta by měla na Zábřežsku proběhnout od 6. a 13. ledna 2019.

„Dnes už koledují děti králů, kteří s námi začínali,“ přiblížila generační posun v obsazení Tříkrálové sbírky její spolupořadatelka Jana Skalická.


Foto: Vladimíra Bartoňová

Výstavu přibližující zákulisí Tříkrálové sbírky mohou lidé navštívit ještě během tohoto týdne.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.