ZPRÁVY

Tři petice. A pořád nic!

29. října 2013, 01:30, Jaroslav Kropáč
Tři petice.  A pořád nic! Šumperk - Archaická stavba uvnitř Smetanových sadů v Šumperku stále jitří emoce. Zdejší zastupitelé měsíce řešili, jestli altánek zbourat, nebo opravit. Když už se rozhodli železobetonové monstrum strhnout, objevila se v pořadí už třetí petice, která proti tomuto záměru protestuje.

„Rada města odpověděla v tom duchu, že petici bere na vědomí. Nic jiného ani udělat nemohla, protože by tak porušila usnesení zastupitelstva města,“ uvedl tajemník šumperské radnice Petr Holub. Zhruba stovka občanů požaduje po radnici nejen zachování samotné stavby, ale i její zásadní modernizaci. Tu ale zastupitelé před časem zamítli s tím, že by šlo o finančně velmi náročnou investici s nejistým efektem. „Altánek tady je déle, než většina z nás. Už jen proto by si zasloužil, aby na místě zůstal. Zbourat jej pouze proto, že je starý, mi nepřijde moc etické,“ brání omšelou stavbu jeden z obyvatelů Šumperka.

Už je dávno rozhodnuto

O zbourání altánku rozhodlo město letos v létě. Zároveň radnice vypracovala plán, který má celé Smetanovy sady změnit k nepoznání. „Na místě dojde k revitalizaci zeleně, instaluje se nový městský mobiliář, přibudou veřejné toalety, dětské hřiště a podobně. Právě to může stát v blízkosti současného altánku,“ vysvětluje Holub. Město stejně tak počítá s rekonstrukcí parkových cestiček a pěšinek. Celá revitalizace je naplánovaná na několik let s tím, že první práce odstartují letos na podzim.


Foto: jak
Pro jedny symbol ohavnosti, pro druhé kus historie. Ačkoli je osud altánku definitivně zpečetěn, stovky lidí si přejí jeho záchranu.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.10.2013 10:45
Titulek: Hrůza
Autor: Ředitel
109
105
Stovky lidí si sice přejí záchranu altánku, pokud se tomu altánek dá ještě vůbec říkat, další tisíce si ale přejí spíše jeho demolici a regeneraci celého parku. který je ve špatném stavu. Pokud bude chtít člověk zachovávat pořád jen to staré, můžeme se všichni přestěhovat do jeskyní. "Co je staré, je přece dobré"
Reagovat
Datum: 29.10.2013 13:47
Titulek: Re: Hrůza
Autor: Monika
125
Plně souhlasím s tímto názorem. Kdo by chtěl proboha zachovávat takovou hrůzu, nebála bych se použít slov "socialistickou hrůzu" ? Celou dobu je to každému jedno, nikdo se o altán celé roky nestará, nic se tam neděje, tedy kromě srazu různých póvlů, feťáků a podobné sebranky. Jakmile dá EU na opravu a údržbu parku nějaké korunky, hned jsou všichni chytří.
Reagovat
Datum: 29.10.2013 14:31
Titulek: Re: Hrůza
Autor:
114
Tak by mne zajímal Váš názor na zdevastovanou Sanatorku. Taky je to pro Vás "socialistická hrůza" ? /O té nikdo v Bruselu neví, že ?/ A protože se tam také schází různá sebranka, pryč s ní. Sanatorka, dříve pýcha Šumperka, v současnosti víc než ostuda.
Reagovat
Datum: 29.10.2013 14:35
Titulek: Re: Hrůza
Autor: Monika
75
Tzv. Sanatorka je mnohem starší budova a samozřejmě se nejedná o komunistickou budova ani architekturu. Melete páté přes deváté, nikdy jsem nenapsala o této budově,, že se má bourat, pokud ale chcete za každou cenu vše udržovat a opravovat, myslím nyní altán v parku, můžete vzít do ruky nářadí, barvu, štětce atd a vzhůru o víkendu na brigádu. Přijdu se tam na vás podívat.
Reagovat
Datum: 29.10.2013 14:37
Titulek: Re: Hrůza
Autor: Monika
97
Navíc srovnávat Sanatorku s tímto hrozným altánem. No nevím nevím. Každopádně uvnitř Sanatorky se rozhodně nikdo neschází. Můžete zkusit vlézt dovnitř. Je to samý alarm apod. Rozhodně se vám to nepovede bez pozdější účasti policie. Držím vám pěsti.
Reagovat
Datum: 29.10.2013 14:16
Titulek: Re: Hrůza
Autor:
85
Vzpomínám si, že se v altánku konaly i koncerty. Park se přece může regenerovat i se stávajícím altánkem. Máte pravdu v tom, že pokud se nebudeme starat o své okolí, i o to , podle Vás, staré, můžeme se všichni nastěhovat do jeskyní. Ty vydrží všechno.
Reagovat
Datum: 31.10.2013 07:47
Titulek: Re: Hrůza
Autor: PastiníG
80
Sanatorku zbourat a postavit tam supermarket. Lesy by se oživily a medvědi by měli co vybírat se zahnívajících odpadků v kontejnerech a odpadkových koších. Lidská zvěř-bezdomovci by to také měli blíž do kontejneů s odpadky. MYSLET EKONOMICKY A TRŽNĚ !!!!
Reagovat
Datum: 3.11.2013 07:13
Titulek: Re: Hrůza
Autor: KUPKA
64
Staré a velmi staré seniory přemístit do jeskyní. S výhledem na krematorium. Mládí vpřed!
Reagovat
Datum: 30.10.2013 19:03
Titulek: Bez titulku
Autor: joe
119
A co takhle zbourat radnici?
Reagovat
Datum: 31.10.2013 07:43
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: ZAKLOPKA
souhlas
118
nesouhlas
156
Radnici nebourat celou-nechat zachodky, ty jsou funkční a na zbořeništi postavit supermarket, tj. prodejnu potravinových atrap. Tím by se náměstí oživilo. Funkci radnice udělat dodavatelským způsobem.
Reagovat
Datum: 3.11.2013 07:09
Titulek: ALTÁNEK OKAMŽITĚ PROFESIONÁLNĚ ZBOURAT !!
Autor: VRTÁKOŠ-LÁJOŠ-MARKETOŠ
100
A v parku postavit pořádný supermarket !!! Myslet EKONOMICKY, DYNAMICKY a ENERGICKY !!! Prodejna cenově nevýhodných potravinových atrap v této části města schází !!! Senioři by to měli k ATRAPOVNĚ blíž.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.