KULTURA

Tři králové budou koledovat u perníkové chaloupky

15. prosince 2014, 10:00, Jan Kratochvíl
Tři králové budou koledovat u perníkové chaloupky Zábřeh - Vůně svařáku, punče a dalších pamlsků provoní Masarykovo náměstí v Zábřeze o Zlaté neděli 21. prosince. Prostranství před tamním zámkem obsadí nejen trhovci s nabídkou rozmanitého sortimentu, ale i hudebníci s vánočním repertoárem.

 V odpoledních hodinách vystoupí na pódiu v sousedství nasvíceného vánočního stromu žesťový kvintet, skupina A. M. Úlet, zábřežští trubači, rocková kapela Atom a děti z dramaťáčku Kix domu dětí a mládeže.
„Již tradičně budeme na vánočních trzích rozdávat betlémské světlo, letošní novinkou bude scénka zachycující koledování tří králů tentokrát neobvykle u perníkové chaloupky. Tu si mohou děti nazdobit vlastními papírovými perníčky, které si vyrobí přímo na místě. Odchod tří králů doprovodí společné zvonění na zvonečky a rolničky. Zejména děti by si neměly nechat ujít tento zážitek, “ zdůraznil za pořadatele Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.
Kulturní program před zábřežským zámkem odstartuje o půl druhé a bude pokračovat nepřetržitě do osmnácti hodin. Součástí vánočního jarmarku bude vystoupení dechového orchestru místní základní umělecké školy v kostele sv. Bartoloměje, které začne v 15 hodin. Samotné trhy budou probíhat po celý den, a to už od deváté hodiny ranní.


Foto: archiv

O Zlaté neděli zahraje před zábřežským zámkem také úspěšná folková kapela A. M. Úlet z Moravičan.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.12.2014 15:00
Titulek: vykukové
Autor: aNONYM
68
131
Taktika tříkrálové sbírky je, nutno uznat, dokonalá. Tak dlouho vám budou kvákat u branky, až jim něco hodíte. Psychologický fígl spočívá v tom, že obyvatelé jsou pod tlakem. Dlouhý zpěv koledníků totiž naznačuje, že jim nic nechtějí dát a budou tak u sousedů za chtivoně. Jakákoliv sbírka má být dobrovolná a ne ve stylu otravování lidí ve městě nebo dokonce doma. Pokud nemáte psa nebo ho máte, ale je vám líto gatí koledníků, lze použít petardy. Nejpozději po druhé ráně se koledníci rozprchnou.
Reagovat
Datum: 21.12.2014 22:11
Titulek: Re: vykukové
Autor: cinique
114
To hovoříš z vlastní zkušenosti? A není náhodou bouchání petard s výjimkou Silvestra zakázané? Aby se Tvůj příspěvek náhodou nedal označit za navádění k trestné činnosti... Co takhle raději použít normální a hlavně legální pravidla asertivity? Pokud Ti někdo kváká u branky, tak můžeš přece normálně vyjít ven a slušně je požádat, aby šli jinam s tím, že jim přispět nehodláš. A oni jistě půjdou, když uvidí, že to nemá cenu. Lidi, naučme se už konečně říkat "ne" je to jednodušší, než hledat výmluvy nebo házet petardy. Nemluvě o tom, že petardy jsou hrozné svinstvo. Víš jaké hrůzy si kvůli petardám zažívají třeba zvířata? Zrovna bude kolem někdo venčit pejska nebo se tam bude třeba procházet kočka, ta Tvoje petarda je vyděsí k smrti a jejich páníčci pak budou pročesávat okolí a marně je hledat. Vím o několika případech, kdy někdo v tomto předvánočním čase kvůli blbé petardě někdo o svého zvířecího přítele nadobro přišel. Něco takového bys jistě podporovat nechtěl.
Reagovat
Datum: 23.12.2014 07:36
Titulek: Re: vykukové
Autor: aNONYM
100
121
Navádění k trestné činnosti? A který konkrétní zákon navádím porušit?
Reagovat
Datum: 23.12.2014 08:32
Titulek: Re: vykukové
Autor: kinderman
109
Není to zákon, ale městská vyhláška, která tuším povolovala manipulaci se zábavnou pyrotechnikou jen 31. 12. a 1.1. (a jinak na udělené výjimky). Snad je stále v platnosti. Fakt ale je, že mi Tříkrálová sbírka (do níž nepřispívám) vadí míň, než hňupové, kteří vrazí stovky, ba tisíce do ohňostrojových "oslav" svých narozenin či Nového roku. A to nejen kvůli psovi.
Reagovat
Datum: 23.12.2014 13:49
Titulek: Re: vykukové
Autor: aNONYM
souhlas
152
nesouhlas
111
Přesně tak, takže tvrzení spoludiskutérky cinique je nesmysl, leda že by předpokládala, že všichni čtenáři a diskutéři na Reji jsou výhradně z měst a obcí, kde tato vyhláška platí. Mně šlo ale hlavně o ten vymakanej princip sbírky. Z vlastního průzkumu vím, že velká část lidí by Graubnerovým ovečkám nic nedala, ale když ti malí zpěváčci stojí u branky a už tak dlouho zpívají, hlavně starší lidi to nevydrží a raději jim něco zanesou. Normálně by na katolickou sbírku nepřispěli.
Reagovat
Datum: 5.1.2015 14:29
Titulek: Re: vykukové
Autor: cinique
130
114
Dovol mi, abych se malinko ohradila. Nemůžeš tvrdit, že mé tvrzení je nesmysl, když já nic takového netvrdila. Já jen položila otázku. A otázka není tvrzení. Je lepší na otázku odpovědět, než ji chybně považovat za názor a na ten nesmyslně reagovat.
Děkuji kindermanovi, že mi to osvětlil.
Já obecně s tím co říkáš souhlasím. Ale to se přece děje stále a všude. Nejde jen o sbírky. Jedna se projde po městě a potká pět lidí, kteří jí něco vnucují. Šperky, voňavky, kreditky, mobilní simky... A já chtěla jen poukázat na to, že je asi lepší naučit se tyto lidi slušně odmítnout, než nosit v kapse baterii petard a metat je po nich. Myslím, že kdybys došel k té brance a pějícím ovečkám řekl, že děkuješ za představení i za možnost přispět na sbírku, nicméně že této možnosti využít nehodláš (pozor, hlavně se neomlouvat, protože omlouvat se není za co), tak by sklapli a šli o branku dál. Navíc by ses ani neshodil před sousedy, protože ti by viděli houby, jestlis něco přispěl nebo ne. Myslím, že toto je mnohem efektivnější a slušnější řešení, než to, které jsi nám představil ty. Ale samozřejmě, každý ať si to řeší podle svého naturelu.
Reagovat
Datum: 5.1.2015 19:26
Titulek: Re: vykukové
Autor: aNONYM
106
107
Ahoj cinique, vůbec se nemusíš dovolovat, já si tvůj názor vždycky rád přečtu. Já to tehdy všechno napsal v „drobné“ nadsázce. Tři králové návštěvu našeho domu přežili, i když byli jen dva a tím pádem jsem z nich zcela poprávu mohl vymlátit, kde zašili toho třetího. Ale to už je zase ta nadsázka. Problém tvého návrhu řešení je, že já nechci nikomu nic vysvětlovat, ta děcka by asi stejně nevěděla, o čem mluvím :) Opakuju, že mi jde o princip sbírky - o jeho vymakanost. A o divadlo před sousedy mi taky nejde. Takže tak.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.