KULTURA

Tři grácie na Hrádku: na trůn usednou dvě americké královny a třetí dorazí z PrahyVIDEO

26. dubna 2011, 23:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Tři grácie na Hrádku: na trůn usednou dvě americké královny a třetí dorazí z Prahy Šumperk - V pátek dne 29. dubna se od 19.30 h uskuteční na Hrádku Divadla Šumperk již tradiční akce k připomenutí jazzových legend s názvem Hrádek pro krále. Tentokrát má koncert, pořádaný Teens Jazzbandem Velké Losiny, podtitul „Pocta Annette Hanshaw a Mildred Bailey“. Pozornost velkolosinské kapely se tedy tentokrát upře na dvě dámy, jež byly výraznými a vlivnými osobnostmi v historii jazzového zpěvu.
První jmenovaná, Annette Hanshaw, by se letos dožila 110 let a v době „roaring twenties“ se dlouhá léta držela na prvním místě v žebříčku nejpopulárnějších zpěvaček. Vyznačovala se jemným, sladkým hlasem, někdy trochu až dětským projevem, který podtrhovala větou „That´s all“ po každé skladbě, ovšem veškeré její nahrávky dýchají duší doby a zpěvaččinou silnou osobností. Své kariéry se vzdala na vrcholu slávy, a to z prozaických důvodů – přednost dala rodině, kterou založila se svým někdejším hudebním manažerem.Výročí druhé připomínané zpěvačky je smutnější, letos vzpomínáme 50 let od jejího úmrtí. Mildred Bailey byla taktéž zpěvačkou s velmi osobitým projevem, nezaměnitelnou barvou hlasu a výrazným charisma, o čemž svědčí už její přezdívka Rockin´Chair Lady. Tu Mildred získala poté, co právě pro ni složil slavný autor Hoagy Carmichael píseň Rockin´Chair.


Nejen tuto skladbu, ale i mnohé další uslyšíte na koncertě v podání vzácného hosta – zpěvačky Petry Ernyei, která patří mezi špičky současné světové jazzové scény a do Šumperka se vrací po dlouhých sedmi letech, kdy vystoupila spolu s Teens na Jazzovém podvečeru. O jejích nesporných kvalitách jistě svědčí fakt, že již ve svých 17 letech zpívala v americkém San Franciscu, a to na zájezdu s kapelou svého otce, slavným banjistou, a po návratu působila tři roky v Originálním pražském synkopickém orchestru Pavla Klikara. Od počátků své kariéry až dodnes spolupracuje zejména s vynikajícím kytaristou Markem Rejhonem, v současnosti spolu působí v Petřině kvartetu a v Markově velkém swingovém orchestru Harlemania, jehož sound je ovlivněn bandem slavného kapelníka, tanečníka, zpěváka a showmana Caba Callowaye.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 27.4.2011 08:32
Titulek: Považuji za nutné
Autor: Josef F.
poděkovat organizátorům této a podobných akcí, které obohacují kulturní život města.....Doufám, že nám opět zahraje a zazpívá i slečna Chomiszáková, která bude důstojným protějškem uvedené umělkyně.....
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.