KULTURA

Tři grácie na Hrádku: na trůn usednou dvě americké královny a třetí dorazí z PrahyVIDEO

26. dubna 2011, 23:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Tři grácie na Hrádku: na trůn usednou dvě americké královny a třetí dorazí z Prahy Šumperk - V pátek dne 29. dubna se od 19.30 h uskuteční na Hrádku Divadla Šumperk již tradiční akce k připomenutí jazzových legend s názvem Hrádek pro krále. Tentokrát má koncert, pořádaný Teens Jazzbandem Velké Losiny, podtitul „Pocta Annette Hanshaw a Mildred Bailey“. Pozornost velkolosinské kapely se tedy tentokrát upře na dvě dámy, jež byly výraznými a vlivnými osobnostmi v historii jazzového zpěvu.
První jmenovaná, Annette Hanshaw, by se letos dožila 110 let a v době „roaring twenties“ se dlouhá léta držela na prvním místě v žebříčku nejpopulárnějších zpěvaček. Vyznačovala se jemným, sladkým hlasem, někdy trochu až dětským projevem, který podtrhovala větou „That´s all“ po každé skladbě, ovšem veškeré její nahrávky dýchají duší doby a zpěvaččinou silnou osobností. Své kariéry se vzdala na vrcholu slávy, a to z prozaických důvodů – přednost dala rodině, kterou založila se svým někdejším hudebním manažerem.Výročí druhé připomínané zpěvačky je smutnější, letos vzpomínáme 50 let od jejího úmrtí. Mildred Bailey byla taktéž zpěvačkou s velmi osobitým projevem, nezaměnitelnou barvou hlasu a výrazným charisma, o čemž svědčí už její přezdívka Rockin´Chair Lady. Tu Mildred získala poté, co právě pro ni složil slavný autor Hoagy Carmichael píseň Rockin´Chair.


Nejen tuto skladbu, ale i mnohé další uslyšíte na koncertě v podání vzácného hosta – zpěvačky Petry Ernyei, která patří mezi špičky současné světové jazzové scény a do Šumperka se vrací po dlouhých sedmi letech, kdy vystoupila spolu s Teens na Jazzovém podvečeru. O jejích nesporných kvalitách jistě svědčí fakt, že již ve svých 17 letech zpívala v americkém San Franciscu, a to na zájezdu s kapelou svého otce, slavným banjistou, a po návratu působila tři roky v Originálním pražském synkopickém orchestru Pavla Klikara. Od počátků své kariéry až dodnes spolupracuje zejména s vynikajícím kytaristou Markem Rejhonem, v současnosti spolu působí v Petřině kvartetu a v Markově velkém swingovém orchestru Harlemania, jehož sound je ovlivněn bandem slavného kapelníka, tanečníka, zpěváka a showmana Caba Callowaye.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.4.2011 08:32
Titulek: Považuji za nutné
Autor: Josef F.
souhlas
20
nesouhlas
22
poděkovat organizátorům této a podobných akcí, které obohacují kulturní život města.....Doufám, že nám opět zahraje a zazpívá i slečna Chomiszáková, která bude důstojným protějškem uvedené umělkyně.....
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na koncert legendární kapely TŘI SESTRY, která v Zábřehu vystoupí 3. května. Odstartuje tam svoje letní turné s názvem Gambrinus 11 tour. Kapela v čele s Fanánkem přiveze všechny svoje pecky a zároveň písničky z nedávno vydaného alba Svobodu
ředkvičkám. Můžete být přitom, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:

Která kapela doprovodí TŘI SESTRY na jejich zábřežském koncertu?

1. žádná
2. E!E
3. Doctor P.P.

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna vyhráli: Jan Kastner ze Šumperka a Alfréd Schubert z Prahy. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den promítání v pokladně kina OKO.