SPORT

Trenér basketbalistů Radim Šíma po tragickém nástupu: „Katastrofa! Nic nám tam nepadalo.“

28. listopadu 2018, 18:00, Petr Fišer
Trenér basketbalistů Radim Šíma po tragickém nástupu: „Katastrofa! Nic nám tam nepadalo.“ Šumperk – Jako by se zničehonic ocitl na jiné planetě, kde se všechno hroutí. Jeho svěřenci se škvařili ve vlastní šťávě a nedařilo se jim opustit začarovaný kruh. Trenér šumperských basketbalistů RADIM ŠÍMA si během druholigového utkání s Opavou připadal jako v Jiříkově vidění. Nic nepomáhalo, byl to neskutečný zmar. „Bavili jsme se o tom s Markem Müllerem a shodli jsme se, že něco takového nepamatujeme. Možná někdy v žácích, ale v mužích určitě ne,“ vyvracel oči dlouholetý kouč.

 I když je opavský tým ve třetí nejvyšší soutěži nováčkem, na Tyršově stadiónu působil vyzrálým dojmem. „Mají zkušený mančaft postavený z exligových hráčů. Byli kvalitní a silní na všech postech, dařilo se jim střelecky, kombinačně i pod košem. O nás platil pravý opak. Začali jsme ospale, a než jsme se pořádně rozkoukali, bylo prakticky po zápase,“ popisoval Šíma.
Vývoj otevírací čtvrtiny ho musel budit ze spaní několik nekonečných nocí po sobě. Domácí mužstvo rychle prohrávalo a vůbec nezachytávalo ostrý nástup nesmlouvavého soupeře. Poprvé se prosadilo až po osmi minutách hry, kdy jedna proměněná šestka posunula průběžný stav na všeříkající skóre 1:27! „Byla to obrovská katastrofa. Nic nám tam nepadalo. Zpod koše, ze středních vzdáleností, ani zdálky. Okamžitě se to projevilo na pohodě v týmu. Nervozita se stupňovala, kluci se začali zbytečně hádat a navzájem si vyčítat každou chybu,“ vypozoroval bez potíží.

Filip Tůma hodně chyběl

Ač se pokoušel opavský válec zastavit všemi dostupnými taktickými prostředky, Slezané se přibrzdit nenechali. „Popravdě jsem nevěděl, co s tím. Na rozdíl od nás se nacházeli ve velké euforii a naprosté pohodě. Byli v laufu, nám se vůbec nedařilo. Možná za to částečně mohl závěr sobotního utkání s Karvinou. Hráčům vlezlo do hlav, jak ji ke konci přejeli, a nechali se tím ukolébat. Do nedělního zápasu vstoupili ospale a bez potřebné koncentrace,“ pokáral svůj oslabený výběr. Proti Opavě mu scházel Filip Tůma, jenž si plnil povinnosti v prvoligové Olomouci. Dalšího střelce Šimona Tomeše nepustila na palubovku střevní chřipka. „Prohrát doma takovým způsobem samozřejmě zamrzí. Někteří diváci opustili halu předčasně a těžko se jim můžeme divit. Na to, co jsme předváděli, se nedalo dívat. Na druhou stranu je to jenom sport. Nemáme žádné přehnané ambice, natož abychom se bavili o postupu. Hlavně jde o to, aby nás basket bavil a společně trávený čas jsme si užívali. Sebemenší hádka vyvolaná, když se zrovna nedaří, mi připadá naprosto zbytečná,“ vzkazoval do kabiny Radim Šíma.

Odplata za předešlý ročník

První víkendový duel s Karvinou nabídl úplně jiný průběh. Šumperk měl Severomoravanům co vracet, v minulém ročníku s tradičním protivníkem dvakrát prohrál. V obou případech o jediný bod! „Jsou to naši dlouholetí rivalové. Žádali nás o přeložení zápasu na jiné datum nebo posunutí začátku na pozdější hodinu. Nevyhověli jsme jim hlavně proto, že bychom se v jiném termínu nemuseli dát do kupy. Nakonec k nám přijeli kompletní a žádné oslabení jsem u nich nezaregistroval,“ řekl lodivod šumperské posádky.
Na zápasovém moři si nemohla být dlouho ničím jistá. I když se od osmé minuty nacházela v neustálém vedení, které bylo místy až desetibodové, pořád se musela mít na pozoru. „Za stavu 71:66 jsme si vzali oddechový čas a narychlo svolaná porada se nám vyplatila. Zbytek utkání nám vyšel parádně. Celkově to byla vyvedená odplata za poslední vzájemné souboje. Hráli jsme poctivě, zodpovědně a vyvarovali se zbrklostí a nepřesností. Věřili jsme systému, který fungoval, a to včetně střelby. Mimo jiné jsme dali šest trojek,“ pochlubil se Šíma. Přestože označil výkon svého celku za kolektivní, nemohl nezmínit speciální příspěvek dvojice Tůma – Müller. Není divu. Zvláště prvně jmenovaný v některých chvílích pod bezednými koši doslova exceloval.
Šumperští basketbalisté jsou po osmi kolech na čtvrtém místě a o víkendu je čekají venkovní zájezdy na jih Moravy. „Narazíme na dvě družstva z dolní poloviny tabulky. Pokud bychom je porazili a přivezli další vítězství, bylo by to super,“ netajil svá přání trenérský vůdce Kresty a spol.

DRUHÁ LIGA

ŠUMPERK – KARVINÁ 94:78 (27:22, 47:37, 67:56). Body Šumperka: Tůma 24, Z. Wiesner 23, Kresta 20, M. Müller 17, Gonda 6, Sedláček 4, Špunda, O. Šich, Rozsíval, Poštulka, Kubíček. Čtvrtiny – 27:22, 20:15, 20:19, 27:22.
ŠUMPERK – BASKET OPAVA 63:91 (9:32, 21:51, 40:78). Body Šumperka: Z. Wiesner 18, M. Müller 12, Kresta 11, Gonda 9, Špunda 5, Sedláček 4, O. Šich 2, Rozsíval 2, Poštulka, Kubíček. Čtvrtiny – 9:32, 12:19, 19:27, 23:13.
1.SA Brno*7*1*716:568*15
2.Val.Mez.*7*1*617:534*15
3.V.Ostrava*5*3*576:499*13
4.Šumperk*5*3*615:604*13
5.Podolí*5*3*571:563*13
6.Kroměříž*4*4*552:529*12
7.Karviná*4*4*619:603*12
8.Hladnov*4*4*583:637*12
9.Opava*3*5*617:652*11
10.Žabovřesky*2*6*563:629*10
11.Č.Pole*1*7*540:622*9
12.Krnov*1*7*506:635*9
DALŠÍ PROGRAM: sobota 1. prosince: Černá Pole Brno – Šumperk. Neděle 2. prosince: Žabovřesky Brno – Šumperk.


Foto: Petr Fišer

Filip Tůma, který proti Karviné zářil jako nejjasnější basketbalová hvězda, do nedělního utkání nenastoupil. Přišel tak o zkušenost z kategorie hodně nepříjemných.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.